Компроміс із Росією неможливий, бо вона заперечує існування України - Синод УГКЦ

Компроміс із Росією неможливий, бо вона заперечує існування України - Синод УГКЦ

Укрінформ
Росія не залишає Україні іншого вибору, окрім військового самозахисту, а заклики до знаходження компромісу з Москвою не мають під собою реального підґрунтя і демонструють нерозуміння ситуації, у якій опинилися українці.

На цьому акцентується у посланні «Рятуйте пригнобленого з руки гнобителя» Архиєрейського Синоду Української греко-католицької церкви щодо війни та справедливого миру в контексті нових ідеологій, йдеться у пресрелізі УГКЦ, переданому Укрінформу.

«Ця війна є національно-визвольною боротьбою української громадянської нації за право на власне існування і майбутнє, за незалежність, свободу і гідність наших громадян», - наголошується в тексті послання.

Аналізуючи події останніх десятиліть, що призвели до панування тоталітаризму в Росії, єпископи УГКЦ відзначають, що великою помилкою вільного світу після падіння комуністичного блоку стало те, що від пострадянської Росії, яку було визнано правонаступницею Радянського Союзу, демократичні країни не вимагали повного засудження злочинів комуністичного періоду і не змусили нових російських правителів забезпечити декомунізацію, люстрацію та очищення їхньої держави від наслідків тоталітаризму. У Росії не було зроблено нічого подібного, що відбулося в Німеччині після Другої світової війни.

Нова російська тиранія ХХІ ст., вважають члени Синоду УГКЦ, подібна до тоталітарних режимів ХХ ст. насамперед тим, що вона є безжалісним ворогом свободи й гідності людини. Її тоталітарні ознаки минулого значно підступніші, а тому ще більш небезпечні форми, які можна назвати гібридними. Сучасний російський тоталітаризм не претендує на позитивний зміст і цілісну теорію, він є пропагандою нігілізму в його найгірших формах, і його мета - моральне розбещення людини, її дегуманізація задля перетворення на безвольне, байдуже до моральних цінностей знаряддя злочинів проти людяності. Він прагне підірвати віру в будь-які моральні засади і спокушає своїх підданих можливістю безкарно творити насильство над іншими.

Читайте також: Глава УГКЦ: Росія чекала багато років, щоб можна було робити те, що вона зараз робить з Україною

«Московський рашизм ефективно користується здобутками інформаційних технологій, зокрема соціальними мережами. Цифрова (технологічна) революція певною мірою допомагає російській пропаганді у створенні іншої, віртуальної реальності, що радикально відрізняється від дійсності, ба більше - спотворює її. Сучасну російську тиранію можна назвати не лише гібридним, а й постмодерним тоталітаризмом», - вважають в УГКЦ.

Коли йдеться про Україну, переконують єпископи, то на всі ці особливості гібридного тоталітаризму накладається ще один надзвичайно важливий чинник - колонізаторська спадщина імперської, царської Росії. Більша частина території, на якій жили українці, як нагадують в УГКЦ, була завойована та підкорена Московією, державним утворенням, яке прийняло назву «Російська імперія», у період від другої половини ХVІІ до середини ХVІІІ ст. Відтоді російська влада забороняла та пригнічувала українську культуру, мову, церкву, самосвідомість; вона стверджувала, що українці є лише молодшою, меншою, другорядною частиною російського народу. Як вказують численні публічні тексти і виступи сучасних російських керівників найвищого рівня та пропагандистів, сьогодні ця традиційна московська імперська ідеологія набула радикального войовничого характеру і закликає до повного руйнування Української держави та української ідентичності як такої.

«Війна, яку веде Росія проти України, має всі риси неоколоніальної війни на Європейському континенті з чіткими ознаками геноциду. Знищення українства стало політичною програмою російського керівництва, його манією, яку підтримує значна частина громадян держави-агресора, що свідчить про нездоровий стан російського суспільства», - вважають у Синоді УГКЦ.

«Саме тому, наголошують владики, заклики до знаходження компромісу з Росією, що їх Україна час від часу чує, не мають під собою реального підґрунтя і демонструють нерозуміння ситуації, у якій опинилися українці. Проблема полягає не лише в тому, що такі заклики є аморальними, бо нехтують принципами поваги до гідності людини та справедливого миру, а й у тому, що вони просто нереалістичні: компромісу неможливо досягти, якщо одна зі сторін заперечує саме існування другої», - йдеться у пресрелізі.

Водночас, як зазначається, православ’ям у Росії у його московській формі намагаються сьогодні заповнити той ідеологічний вакуум, що виник унаслідок падіння комунізму, розглядаючи релігію як засіб зміцнення державної влади і перетворюючи її на політичний інструмент.

«При цьому символи комуністичного періоду дивним чином перемішуються з ментальними парадигмами царської імперії. Російська православна церква має довгу, можна сказати багатовікову, традицію прислуговування російській владі в її різних, інколи протилежних одна одній, історичних формах - від православних Московського царства і Російської імперії до атеїстичного та комуністичного Радянського Союзу», - йдеться у повідомленні.

Тому не варто дивуватися, як зазначають владики, що патріарх Московський підтримав та благословив злочинну війну Росії проти українського народу. Такі дії відповідають московській традиції ідеологічного обслуговування влади церквою та її сервілізму стосовно можновладців. «На жаль, тепер ця давня імперська традиція у сполученні із сучасним посткомуністичним тоталітаризмом призвела до справжнього злочину, що його чинить керівництво Московського патріархату, - до пропаганди війни», - підкреслюється у пресрелізі.

Читайте також: До Місяцеслова УГКЦ увійшли девʼять нових святих, серед них Іван Павло ІІ і мати Тереза

Зазначається також, що українське суспільство протягом багатьох років намагалося донести до міжнародної спільноти, що в Росії зароджується нова агресивна ідеологія, яка є сумішшю ресентименту, націоналізму та псевдорелігійного месіанізму.

«Проте упродовж усього часу, який передував війні, нас ніхто не чув. Ця ідеологія, яку російська влада нарекла «русским миром», утвердилася в Росії як офіційна та єдино правильна, а роль Московського патріархату у створенні та пропагуванні цієї ідеології тепер є загальновідомою та беззаперечною. Саме Російська православна церква надала ідеології «русского мира» квазірелігійного духу, зображаючи Росію як останній бастіон християнства на Землі, який протистоїть силам зла. Водночас РПЦ наділяє найбільш смертоносну на землі ядерну зброю майже сакральним статусом», - зазначають у Синоді.

«Врешті-решт, ця квазіхристиянська доктрина деградувала до повноцінної ідеології рашизму з її культом вождя і мертвих, міфологізованим минулим, притаманним фашизму корпоративізмом, тотальною цензурою, плеканням теорій змов, централізованою пропагандою і війною на знищення іншої нації. Створюється враження, що рашизм поєднав у собі всі попередні ідеологічні конструкти, починаючи від Московського царства з його месіаністичними ідеями «святої Русі» і «третього Риму» й закінчуючи СРСР з його агресивним імперіалізмом і прагненням до глобального панування», - підсумовують єпископи.

Як повідомляв Укрінформ, глава Української греко-католицької церкви блаженніший Святослав, вітаючи українців з новим, 2024-м, роком, закликав не боятися прийдешнього року і не втрачати віри.

Фото: ugcc.ua

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-