Правозахисники закликають ВР відхилити законопроєкти, що обмежують право на доступ до судових рішень

Правозахисники закликають ВР відхилити законопроєкти, що обмежують право на доступ до судових рішень

Укрінформ
Представники громадських організацій закликають народних депутатів України відхилити проєкти законів №7033-д, що передбачає обмеження доступу до судового реєстру, та №8359, що дозволяє не проводити запис судових засідань.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у заяві, опублікованій Центром прав людини ZMINA.

«Вважаємо, що запропоновані цими законопроєктами зміни становлять небезпеку непропорційного обмеження доступу суспільства до важливої інформації, праву на справедливий суд, створять колізії із вимогами законодавства та суперечать цінностям демократичного суспільства», - ідеться в заяві.

Правозахисники нагадали, що Єдиний державний реєстр судових рішень був впроваджений Законом «Про доступ до судових рішень» у 2006 році як важлива частина програми адаптації українського законодавства до європейського для подальшого вступу України до ЄС.

«Проєкт закону №7033д пропонує цілу низку сумнівних нововведень як на період воєнного стану, так і у мирний час. По-перше, передбачається суттєве розширення переліку відомостей, що не можуть бути розголошені в текстах судових рішень. Зокрема, йдеться про найменування та розташування об’єктів критичної інфраструктури. Проблема в тому, що перелік таких об’єктів нестабільний і неповний, а відомості щодо більшості об’єктів й так доступні у відкритих джерелах (наприклад, про органи пенсійного фонду, соціального захисту населення, органи місцевого самоврядування і, врешті, про суди). Немає жодного сенсу ховати інформацію «від ворога», яка й так роками йому відома і доступна. Зате таке приховування значним чином ускладнить моніторинг судових рішень для громадськості», - сказано в повідомленні.

Також правозахисники зазначили, що на час дії воєнного стану та рік після його закінчення пропонується обмежити доступ до судових рішень у справах, які становлять особливий суспільний інтерес (зокрема, про злочини проти основ нацбезпеки, охорону держтаємниці, недоторканості держкордонів, призову і мобілізації, а також порядку несення військової служби).

«Таке обмеження є непропорційним та не відповідає запиту суспільства. Адже журналісти, адвокати, науковці, громадські активісти не зможуть дізнатися про обставини справи та призначене судом покарання державним зрадникам, колаборантам, посібникам окупантів тощо. Приховування судових рішень однозначно підвищить напругу і недовіру до влади в українському суспільстві», - ідеться в повідомленні.

Правозахисники зазначили, що «планується надати суддям право довільно вилучати із судового реєстру інформацію з рішень у справах, розглянутих у відкритому засіданні, що суперечить загальному принципу гласності судового процесу і несе корупційні ризики».

Крім того, представники громадських організацій вважають, що проєкт закону №8359 передбачає простір для зловживання щодо фіксації судового процесу. «Згідно з ним, під час воєнного чи надзвичайного стану «у разі об’єктивної неможливості» повністю фіксувати судове засідання технічно, секретар записує лише істотні моменти розгляду справи у протоколі. Трактувати, що таке об’єктивна неможливість, будь-який суддя може по-своєму», - сказано в повідомленні.

Читайте також: Замість ліквідованого ОАСК зареєстрували Київський міський окружний адміністративний суд

Правозахисники переконані, що законодавство повинно мати єдиний підхід щодо обмеження доступу до інформації, тож відкрита інформація не повинна бути обмежена у судових рішеннях, інакше це загрожує нормальному функціонуванню Єдиного державного реєстру судових рішень, який є демократичним досягненням українського суспільства.

«Обмеження доступу до судових рішень відкине Україну на десятки років назад у демократичному поступі – до рівня росії і білорусі – і становитиме небезпеку для подальшого процесу інтеграції до Європейського Союзу. Наразі народні депутати України планують непропорційно обмежити українців вільно отримувати інформацію, яка становить значний суспільний інтерес, зокрема про рішення, докази у справах, а також про осіб, обвинувачених і засуджених за вчинення цих злочинів», - ідеться в заяві.

Представники громадських організацій закликають Верховну Раду України відхилити законопроєкти №7033д та №8359 як такі, що є шкідливими для системи правосуддя та свободи слова, доступу громадськості до публічної інформації, особливо в під час війни та після її завершення.

Як повідомлялося, законопроєкти №7033-д та №8359 були зареєстровані 13 січня 2023 року.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-