Сьогодні – Міжнародний день рідної мови

Сьогодні – Міжнародний день рідної мови

Укрінформ
Щороку, 21 лютого, світова спільнота відзначає Міжнародний день рідної мови.

День був встановлений у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності.

Історія дня, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила мітингувальників (це були переважно студенти), які висловлювали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної – бенгальської, мови. Після проголошення незалежності Бангладеш у 1971 році, цей день відзначають в країні як день мучеників, вшановуючи пам’ять загиблих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

За даними ЮНЕСКО, у світі існує близько 6000 мов, 43% з них знаходяться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли її перестають, з тої чи іншої причини, вживати та вивчати більше 30% носіїв мови. Лише в Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення.

Мова – це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кількатисячолітньої еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Мова – найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління.

Варто нагадати, що згідно зі статтею 10 Конституції України «Державною мовою в Україні є українська мова». Але в Україні є також і мови, які знаходяться на межі зникнення: зокрема, діалекти ромської мови, кримчацька, урумська мови, а також галицький діалект караїмської мови.

В нашій країні рідній мові присвячене свято – День української писемності та мови, яке щороку відзначається 9 листопада, в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.

Читайте також: Україномовні гіди за кордоном дають змогу відчути гордість за рідну мовуМКІП

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук у дописі у Фейсбуці наголосив, що українці за свою історію постійно боролися за право писати, читати та говорити рідною мовою, і тепер знову мусять ставати на її захист.

Він нагадав слова відомого поета Володимира Сосюри: “Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема”.

“Сьогодні, як ніколи, ми розуміємо, що мова має значення”, - наголосив Стефанчук.

Спікер зауважив, що українці впродовж своєї історії постійно боролися за право писати, читати та говорити українською мовою.

"Це право намагалися відібрати у нашого народу, і наразі ми знову мусимо ставати на захист рідної мови. Ворог добре знає: відібравши мову, він привласнить собі душу народу, його культуру й традиції, а також історію", - підкреслив Стефанчук.

Він закликав співвітчизників продукувати моду на українську мову, берегти рідне слово, проносити його крізь віки.

“На нього відгукується наша душа. У ньому — сила нашого сьогодення і надійна основа побудови майбутнього. У ньому — хребет українськості, що є надзвичайно важливим для формування, розвитку і зміцнення України. Нехай українське слово буде для всіх нас оберегом”, - зазначив Стефанчук.

Читайте також: День рідної мови: в Україні відбудеться онлайн-диктант кримськотатарською

Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет наголошує, що вдосконалення рідної мови - це ключ до взаємопорозуміння.

Міністр зауважив, що свято започатковано ЮНЕСКО задля привернення уваги до всіх мов світу.

«Ми цінуємо кожного громадянина України незалежно від нації, поважаємо традиції, надаємо рівний доступ до освітнього процесу та забезпечуємо навчальною літературою відповідно до приналежності громади. Вивчення та вдосконалення рідної мови - ключ до взаємопорозуміння та взаємоповаги», - наголосив Шкарлет у дописі у Телеграмі.

Міністр наголосив, що мова об’єднує. «Бережімо, плекаймо та цінуймо її, адже мова - найважливіший національний скарб», - додав він.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-