Омікрон: Перехворіють усі? В Україні, наразі, «хворіють компаніями»

Омікрон: Перехворіють усі? В Україні, наразі, «хворіють компаніями»

Укрінформ
Прогнози на чергову хвилю: до лікаря не додзвонитися, хліб пекти нема кому. Хоч перебіг хвороби у більшості обіцяють таки легкий…

ВООЗ повідомила, що, за висновками вчених, у найближчі 6-8 тижнів омікроном буде заражено більше 50 відсотків населення Європи.

Лише упродовж першого тижня січня там зареєстрували понад 7 млн випадків зараження «африканським» штамом коронавірусу. І зараз омікрон рухається на схід Європи – до країн зі значно меншим рівнем вакцинації населення. Отже і наслідки там очікуються більш серйозні.

11 січня головний державний санітарний лікар Ігор Кузін повідомив, коли нова хвиля пандемії докотиться до України:

«За нашими прогнозами, черговий сплеск буде, починаючи з кінця січня. Пік припаде на лютий із поступовим спаданням аж до квітня»,– заявив Ігор Кузін в інтерв’ю BBC News Україна. За його словами, кількість смертей під час нової хвилі буде залежати від темпів вакцинальної кампанії.

Про те, що відбувається зараз, ми запитали в українських лікарів.

Доцент кафедри фтизіатрії і пульмонології Івано-Франківського національного медичного університету Олександр Варунків, який ще у листопаді минулого року «пообіцяв» нову хвилю захворювання на коронавірус саме у лютому 2022-го, розповідає: «Особисто я спостерігаю таку ситуацію: після новорічних корпоративів і святкувань кількість хворих різко зросла. Хворіють «цілими компаніями», всі, хто разом святкували, і що найгірше – значно зросла кількість тих, хто хворіє повторно і хто вакцинований. Мій прогноз: у ближчі три тижні нас «накриє», тим більше, що повернуться з канікул учні та студенти».

після новорічних святкувань кількість хворих різко зросла
після новорічних святкувань кількість хворих різко зросла

А ось що каже сімейний лікар з Києва Марина Краснікова: «Раніше ми мали або ковід, або грип, а в цьому році – обидва захворювання і обидва потенційно важкі. Симптоматика схожа. І хворих дуже багато – і дітей, і дорослих. Я з цим поки не стикалася, але знаю, що є випадки, коли людина хворіє одночасно – і коронавірусом, і грипом».

І у Європі, й у США зараз – незвично високі показники шпиталізації дітей, навіть незважаючи на досить високий рівень вакцинованості. Мабуть, до чогось схожого, на жаль, треба готуватися і нам. До речі, в Україні ж лише недавно дозволили вакцинацію дітей (після 12 років).

Українці поки не переймаються

Незважаючи на рекордні цифри захворюваності у світі, наш народ до пунктів вакцинації не поспішає. Мовляв, навіщо? Адже показники шпиталізації та смертності від нового штаму нижчі, ніж від попередніх, перебіг хвороби, за всіма даними, легкий. Ну, нежить, кашель, головний біль – не відрізнити від звичайного ГРВІ.

Нині, за даними МОЗ, отримали базовий курс щеплення від COVID-19 лише понад 14 млн українців. «Сльози» – у порівнянні з Західною Європою. Хоча і там чимало супротивників «імунізації».

«Знайшов дуже круту графічну аналітику щодо Франції, – пише у себе на сторінці у фб відомий блогер і аналітик Євген Істребін – Пацієнти 60-79 років: різниця у госпіталізації між антиваксами та тими, хто з бустером – у 40 разів!

Госпіталізації пацієнтів 60-79 років залежно від вацинального статусу: не вакциновані (червоний), вакциновані не більше 3 місяців (блакитний), вакциновані 3-6 місяців тому (синій), вакциновані більше 6 місяців (чорний), отримали бустер (зелений)
Госпіталізації пацієнтів 60-79 років залежно від вацинального статусу: не вакциновані (червоний), вакциновані не більше 3 місяців (блакитний), вакциновані 3-6 місяців тому (синій), вакциновані більше 6 місяців (чорний), отримали бустер (зелений)

– Очевидно, що нас невдовзі накриє хвилею омікрону, і це може стати катастрофою. Крім того, що у нас багато людей невакциновані, питання ще в тому, скільки у нас людей реально вакцинованих, враховуючи «куплені» сертифікати, тому буде рости смертність. І це треба дуже чітко розмежовувати: ми говоримо не про захист проти вірусу, а захист проти важкого перебігу, а при високому інфекційному числі омікрону інфіковані люди (з легким перебігом) продовжують контактувати з іншими і сприяють блискавичному поширенню інфекції, -- підкреслює доктор біологічних наук, професор кафедри гістології, цитології та ембріології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, редактор журналу Frontiers in Immunology Ростислав Білий.

Панові Ростиславу аж ніяк не можна дорікнути в схильності до перебільшень – саме він від самого початку «африканської» напасті на тлі обвалу страхів щодо численних мутацій у новому штамі висловлював думку, що хоча омікрон і відрізнятиметься більшою заразністю, але його патогенність буде меншою. І ці його прогнози справдилися.

 «Зараз вакцинуватися вже дещо пізно, але все ж потрібно, – продовжує вчений. – А для тих, хто все ж збирається це зробити, нагадаю: на деякий період необхідно поберегтися і мінімізувати контакти з оточенням. Немає різниці – це перша, друга доза або так званий бустер. Вироблення антитіл в організмі потребує певних імунобіологічних процесів, і такі чинники, як нормальний сон, добре харчування з достатньою кількістю білків на цей час теж дуже важливі».

Хто буде лікувати і пекти хліб?

 – Інша проблема полягатиме у відсутності персоналу на робочих місцях – багато людей хворітимуть і просто сидітимуть вдома. Це проблема, з якою вже стикнулися у світі. Наприклад, ви, мабуть вже чули, що лікарям у США буквально на днях дозволили ходити на роботу з симптомами омікрону, – каже Ростислав Білий.

Експерт Української медичної експертної спільноти (УМЕС), епідеміолог Анатолій Анчишкін теж ділиться думками щодо цієї проблеми:

– Цей варіант коронавірусу виключає з процесу працююче населення – страждає інфраструктура. Грубо кажучи, нікому буде пекти хліб. Далеко не всі навіть зможуть отримати пораду від свого сімейного лікаря – уявіть собі, у нього, скажімо, півтори тисячі підписаних декларацій, і триста людей захворіло. Усі триста хіба зможуть додзвонитися до свого «сімейника»? А людям потрібно ж дати хоч якісь рекомендації. Дуже чекаємо якихось сформульованих чітких порад на цей випадок від нашого медичного регулятора. Адже більшість людей буде хворіти вдома, й їм будуть потрібні якісь дуже прості правила, як себе поводити.

Водночас я не втомлююсь повторювати – людям із груп ризику треба максимально берегтися. Обмежити контакти, носити маски, а краще -респіратори. Так, маска – це не стовідсотковий захист від коронавірусу, особливо від цього варіанту, але принаймні, вона здатна знизити вірусне навантаження, а отже захворювання пройде більш легко. Ось пишуть, що летальність від омікрону – 0, 2 відсотки і це обнадійливо, тому що зараз летальність від ковіду в світі – 1, 8 відсотки. А хто пам’ятає, що під час так званого свинячого групу летальність була 0, 01 відсоток? Тобто, все одно кількість смертей буде значна. До того ж структура захворілих зараз поки складається передусім із мобільних і досить молодих людей, а коли ця хвиля торкнеться літніх та невакцинованих, ситуація однозначно погіршиться.

Якщо ви захворіли легко

Сімейний лікар Марина Краснікова за нашим проханням нагадала найважливіші рекомендації, які можуть стати у нагоді тим, хто буде «легко» хворіти вдома.

Якщо немає апетиту, до води треба додати цукру або з’їсти щось солодке
Якщо немає апетиту, до води треба додати цукру або з’їсти щось солодке

– По-перше – питний режим. Це має бути зазвичай півтора-два літри води на день, але якщо людина не має супутніх патологій, наприклад, проблем з нирками або серцем, – підкреслює лікар.

Пити воду потрібно часто, скажімо, кожної години, але дрібними порціями. Вода має бути кімнатної температури або тепла. І – бажано не газована і без усіляких домішок. Морси-соки – це, за бажанням, окремо.

По-друге. Якщо немає апетиту, примушувати себе не потрібно, але в такому випадку до води треба додати цукру або з’їсти щось солодке. Загалом їжа має бути легкозасвоювана – фрукти-овочі, варена, а не смажена. Нежирні сорти м’яса та риби. В раціоні має бути все: білки, жири, вуглеводи. Можливо, трохи більше – вуглеводів, бо від них організм швидше отримує енергію. Насправді, харчування під час захворювання не повинно відрізнятися від звичайного здорового харчування.

По-третє. Якщо ви правильно харчуєтеся, жодних вітамінів додатково вживати не потрібно. Окрім вітаміну D, який є базовим профілактичним вітаміном для усіх дорослих, але не на момент захворювання, а – до, підчас і після хвороби. Ніяких цинку, вітаміну С не треба. До речі, його передозування вітаміну С може призвести до захворювання нирок.

– Слідкуйте за своїм самопочуттям, – продовжує Марина Краснікова. – Є так звані «червоні прапорці», коли треба викликати швидку або звертатися до лікарів: це раптове погіршення, поява неконтрольованих симптомів, наприклад, лихоманки, яка не піддається корекції або діареї, блювання. Зміни свідомості – якщо, наприклад, людина спить 16 годин підряд. Зміни по тиску і висока глюкоза – якщо є базові захворювання.

Ростислав Білий підсумовує:

– З того, що ми зараз знаємо, омікрон менше розмножується в клітинах легень, а більше – у верхніх дихальних шляхах. Тобто це означає, що захворювання буде призводити до ускладнень не у формі пневмоній, а до трахеїтів і бронхітів. Зрозуміло, якщо ви не будете лікувати належним чином ці трахеїти та бронхіти, отримаєте серйозні наслідки. Але те, що омікрон не вражає легені й не розмножується в їх клітинах, є доброю новиною. Можливо, не буде і якихось ускладнень у вигляді тромбозів та інсультів, або їх буде менше. Водночас такі ускладнення, як аутоімунні захворювання та бактеріальні інфекції ніхто не відміняв – як і при будь-якому вірусі та грипі.

Отже, побажаємо один одному скоріше пережити і цю біду!

Лариса Гаврилова, Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-