Плавав ще за вікінгів: вчені визначили вік кита, скелет якого знайшли українські полярники

Плавав ще за вікінгів: вчені визначили вік кита, скелет якого знайшли українські полярники

Фото
Укрінформ
Вчені встановили, що вік кита, залишки якого знайшли українські полярники на острові Расмуссен неподалік станції “Академік Вернадський”, становить 1350 років.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє пресслужба НАНЦ у Фейсбуці.

«Нарешті вчені НАНЦ отримали результати радіовуглецевого аналізу зразків, зробленого в лабораторії у Познані, Польща. Завдяки цьому дослідженню було визначено вік залишків кита: він становить 1350 років (плюс/мінус 30 років). Тільки уявіть: це означає, що він помер у сьомому столітті, в епоху вікінгів та цивілізації майя, за три сторіччя до княгині Ольги і князя Володимира», - зазначається в повідомленні.

Щодо виду, то вчені визначили, що це синій кит – найбільший кит і взагалі тварина в світі. За довжиною щелепи встановлено, що цей кит був завдовжки щонайменше 26 метрів. Він належав до південного (антарктичного) підвиду – це найбільший підвид серед синіх китів.

У НАНЦ заявили, що це відкриття має надзвичайне значення, оскільки загалом у музеях світу є лише кілька десятків скелетів синіх китів, і більшість із них належать іншому підвиду. Унаслідок китобійного промислу до 1960-х синій кит був практично повністю винищений. З 1963 року вид перебуває під охороною, але через незаконний (зокрема, радянський та японський) промисел відновлення популяції не відбувалося. На середину 1980-х, за даними міжнародної китобійної комісії, в світі залишалося не більше 200-1400 особин.

Читайте також: Археологи розкопали в Ольвії мармуровий карниз часів Римської імперії та ритуальне поховання

Наразі, попри всі природоохоронні заходи, антарктичний синій кит все одно залишається дуже рідкісним – його чисельність становить 1,6-3 тис. особин, повідомили у НАНЦ, додавши, що до відновлення популяції треба ще принаймні 200 років, звісно, за умови, що не виникнуть інші загрози.

За даними пресслужби, наступні дослідження решток кита включатимуть генетичний аналіз, що дозволить знайти нові відомості про еволюцію синіх китів і демографію їхніх давніх, нині знищених стад.

Як повідомляв Укрінформ, українські біологи у травні відібрали зразки тканин кита, знайдені на острові Расмуссен, для проведення дослідження.

Фото: Олександр Яровий

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-