Чи потрібна країні «сильна рука» - що думають українці

Чи потрібна країні «сильна рука» - що думають українці

Опитування
Укрінформ
Більшість опитаних українців згодні, що кілька сильних лідерів можуть зробити для країни більше, ніж усі закони та дискусії, однак респонденти вважають, що такі лідери повинні дотримуватися законів.

Про це свідчать результати дослідження, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, яке було презентоване в Укрінформі.

“Респондентам пропонувалося погодитися чи не погодитися з тезою “Чи можуть кілька сильних лідерів зробити для країни більше, ніж усі закони та дискусії?” 54%, абсолютна більшість, вважає, що вони таки можуть зробити більше. Протилежної думки дотримуються лише чверть опитаних”, - сказав аналітик Фонду Петро Бурковський.

Водночас він зазначив, що більшість опитаних (72,4%) погодилися, що такий лідер повинен дотримуватися законів.

“Загалом, трохи більше чверті опитаних вважають, що нашому народу постійно потрібна «сильна рука». Приблизно така сама частка опитаних менш категорична й наводить певний перелік ситуацій, коли доречно зосередити всю владу в одних руках. 37% все ж є категоричними противниками того, щоб зосереджувати всю владу в одних руках, а ще 10% не змогли відповісти на це запитання. Підтримка «сильних» лідерів дещо вища у старших вікових групах і менша серед молоді”, - йдеться у результатах опитування.

Читайте також: Опитування: Євроінтеграцію підтримують 64% українців, вступ до НАТО – 54%

Серед осіб, яких респонденти бачать на місці “сильного лідера”, – здебільшого лідери президентських електоральних симпатій: Володимир Зеленський, Петро Порошенко, Юлія Тимошенко та Юрій Бойко. Цих політиків також найчастіше називають як найбільш гідних обіймати посаду Президента. Зазначається, що такі рейтинги дублюють позиції лідерів президентських перегонів.

Найважливішими якостями при обранні кандидатури було те, що вони, на думку респондентів, є рішучими та вольовими людьми, а також здатні навести порядок в країні (по 42%). Часто були названі й такі чинники, як достатній досвід державної діяльності (34%), чесність і некорумпованість (33%) та здатність забезпечити підвищення рівня життя народу (31,5%).

Суттєві відмінності спостерігаються у питанні мотивації підтримки того чи іншого політичного лідера. Так, серед виборців Володимира Зеленського ключовими аспектами є те, що він чесний і некорумпований (35%), здатний навести порядок у країні (22%), рішучий і вольовий (19,5%), здатний боротися з корупцією в державі (18,5%), а також спокійний і врівноважений та просто симпатичний респондентам (17,5%).

Виборці Петра Порошенка мають дещо іншу мотивацію. Серед них 41% називають достатній досвід державної діяльності; 36% його виборців вважають кандидата рішучою і вольовою людиною; 32% вважають, що він здатний навести порядок в країні; 26% – що він не допустить порядків в країні, які були до 2014 року, зокрема при владі Януковича. Ще 22,5% – що він знає, як розвивати національну економіку, а 21,5% – що забезпечить реальне прискорення реформ.

Виборці Юлії Тимошенко найбільше цінують у лідерці те, що вона має досвід державної діяльності (38%), є рішучою і вольовою (34%), знає, як розвивати національну економіку (34%), здатна навести порядок в країні (32,5%), а також зможе забезпечити підвищення рівня життя народу (30%),

Виборці Юрія Бойка відрізняються своєю мотивацією від інших. Вони вважають, що їхній кандидат зможе забезпечити завершення війни на сході країни (44%) та нормалізацію відносин з Росією та Білоруссю (42%), знає, як розвивати національну економіку (34%), має досвід державної діяльності (31%) та здатний навести порядок в країні (30%).

Загальнонаціональне дослідження проведено Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 29 липня по 4 серпня 2021 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2019 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Дослідження проведене за фінансової підтримки програми MATRA Посольства Нідерландів в Україні.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-