Справа про держреєстр моряків: СБУ оголосила дві підозри

Справа про держреєстр моряків: СБУ оголосила дві підозри

Укрінформ
У справі про злочинну схему на 150 млн доларів із держреєстром моряків оголошено підозру двом особам.

Про це повідомив на брифінгу начальник управління Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Нами сьогодні оголошені підозри агентам-посередникам, які передавали кошти організаторам та посадовим особам Інспекції з питань підготування та дипломування моряків», - повідомив Вітюк.

Посадовець зауважив, що наразі триває слідство, і тому прізвища фігурантів справи не розголошуються.

За його словами, протиправна схема блокована повністю, вона не працює. Ресурс повернуто у власність держави.

Читайте також: На документах для моряків злочинці щороку «заробляли» понад $150 мільйонів - СБУ

Вітюк нагадав, що кіберфахівці Служби безпеки України у співпраці з Міністерством інфраструктури викрили і заблокували масштабну злочинну схему оформлення дозвільних документів моряків.

Орієнтовний розмір неправомірної вигоди, яку злочинці отримували щороку, сягав понад 150 млн доларів.

У цій схемі об’єднали роботу мережі агентів-посередників, які за винагороду «допомагали» морякам проходити регулярне підтвердження своєї кваліфікації, і несанкціоноване втручання в державний реєстр.

Він зауважив, що «не було можливим морякам здати іспит навіть за умови надання правильних відповідей на всі запитання тесту. Тобто, йшло втручання та маніпулювання в інформаційні системи».

Читайте також: Разумков підписав закон про скасування повторних іспитів для моряків зі стажем

За допомогою моряків, які звернулись із заявами про вимагання неправомірної вигоди, було фактично здійснено аудіо- та відеофіксацію всіх етапів. «Найскладнішим завданням було знайти місцезнаходження серверів, на яких розміщувались інформаційні системи та ресурси, так званий державний реєстр документів моряка. Бо він розміщувався у приватних руках», - сказав Вітюк.

Незважаючи на те, що ця система розроблялась за державні кошти наприкінці 2019-20 року, система була повістю переміщена на приватні сервери. Перебувала під контролем зловмисників, і вони могли у будь-який час змінити дані, знищити, зашифрувати їх. А це, за словами Вітюка, напрацьовані роками бази даних, відновити які дуже складно.

Сервери розміщувались в одному з відомих дата-центрів. Якому саме - Вітюк не сказав.

За його словами, було проведено низку обшуків в офісах держустанов. Вказану інформаційну систему було передано на потужності Міністерства інфраструктури.

«Таким чином, СБУ зробила все, щоб унеможливити корупцію при отриманні дозвільних документів моряків. Тобто, людям не треба буде давати по $3-8 тис. хабаря, як це було раніше. Дуже сподіваюся, що передача реєстру в Міністерство унеможливить будь-які схеми у майбутньому», - резюмував Вітюк.

Наразі триває робота з відновлення відповідних сервісів, і невдовзі «Електронний кабінет моряка» працюватиме у повному обсязі.

Як повідомлялось, кіберфахівці Служби безпеки України у співпраці з Міністерством інфраструктури викрили і заблокували масштабну злочинну схему оформлення дозвільних документів моряків.

Розслідуючи кримінальне провадження, кіберфахівці СБУ встановили, що держреєстр документів моряків та автоматизовані системи контролювали сторонні особи. Вони ж і мали доступ до цих ресурсів, хоча ті розроблялися та були придбані за державні кошти.

Зловмисники мали низку груп у різних месенджерах, де координували свою роботу.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-