Депортацію у Сибір тисяч «Свідків Єгови» у СРСР організували як військовий захід – експерти

Депортацію у Сибір тисяч «Свідків Єгови» у СРСР організували як військовий захід – експерти

Укрінформ
Операція з переселення в Сибір тисяч членів релігійної громади «Свідки Єгови», що відбулася 70 років тому на території тодішнього СРСР, була організована як військовий захід і стала наймасовішою депортацією мирного населення з мотивів релігійних переслідувань.

Про це йшлося на пресконференції в Укрінформі, яку організували Українська асоціація релігієзнавців та Центр «Свідків Єгови» в Україні і яка була присвячена підсумкам міжнародної науково-практичної онлайн-конференції «Операція «Північ». 70 років потому: важливі уроки репресій».

«Депортація «Північ» вважається наймасовішою конфесійною депортацією за всю історію СРСР. За одну ніч Абакумов, який на той час був міністром держбезпеки, в квітні 1951 року планував вислати з західних регіонів до Сибіру майже 10 тисяч людей тільки через те, що вони були членами громади «Свідків Єгови». Депортацію було організовано на рівні воєнного заходу й розроблено спеціальну карту для виселення. В операції взяло участь приблизно 20 тисяч військових і 2640 одиниць техніки лише в Україні», - розповів позаштатний працівник кафедри дослідження тоталітаризму Дрезденського технічного університету кандидат історичних наук Костянтин Бережко.

Як зазначила доктор філософських наук, професор віцепрезидент Української асоціації релігієзнавців Людмила Філіпович, переслідувань зазнали й інші релігійні громади України, але утиски «Свідків Єгови» стали особливо масовими.

Читайте також: Триває депортація громадян України з окупованого Криму – представник ООН

«Всі віряни зазнали переслідувань, не лише «Свідки Єгови». Згадаймо долю майже всієї ієрархії УАПЦ, УГКЦ. Зазнавали вислання й знущань баптисти, адвентисти, «п’ятдесятники». Але особливого масованого переслідування зазнали саме «Свідки Єгови». Операція «Північ», без сумніву, заслуговує на абсолютне й повне засудження, а непокарані злочини створюють ґрунт для того, коли знову можуть повернутися ті часи страшних тоталітарних умов для віруючих», - наголосила Філіпович.

Своєрідну паралель між причинами операції «Північ» 70 років тому й сучасними утисками «Свідків Єгови» в Росії провів старший науковий співробітник Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, президент Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків Ігор Козловський.

«Росія - це держава, яка не полишає своєї імперської ідеології, а будь-яка імперія будується на уніфікації світогляду. Ідеї «русского мира» - це саме ідеї реваншистські, які спрямовані на відбудову Російської імперії або своєрідного Радянського Союзу і намагання створити таку систему, де зачищується будь-яка свобода совісті та інше мислення», - наголосив Козловський.

На пресконференції продемонстрували розсекречені архівні документи КДБ, презентували 3D-тур та вебсайт, створені для висвітлення цієї маловідомої події в історії України.

Операція «Північ» стала наймасовішою депортацією мирного населення радянським тоталітарним режимом з мотивів релігійних переслідувань. За один день з території Західної України до Сибіру було виселено 6271 «свідка Єгови» (у тому числі жінок і дітей), а їхнє майно — конфісковано.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-