ЄСПЛ може розглядати позови українців щодо російської агресії роками — правозахисники

ЄСПЛ може розглядати позови українців щодо російської агресії роками — правозахисники

Укрінформ
Позови громадян України, подані до Європейського суду з прав людини у зв'язку з російською агресією, будуть розглядатися після винесення рішення у справі України проти Росії, при цьому розгляд подібних міждержавних суперечок в ЄСПЛ триває роками, десятиліттями.

Про це в ефірі телеканалу "Дом" розповіли правозахисники, передає Укрінформ.

Мова йде про позови українців, що стосуються зруйнованого житла, поранень, тортур та інших наслідків конфлікту на сході України.

"Ці всі питання розглядатимуться після того, як Європейський суд розгляне міждержавні суперечки", — пояснила координатор з питань надання юридичної допомоги БФ "Право на захист" Юлія Трало.

Це пов'язано з суперечкою про юрисдикції — ЄСПЛ повинен визначити, яка держава несе відповідальність за порушення прав конкретної людини на непідконтрольних територіях, додала Трало.

Читайте також: Українці найчастіше звертаються до ЄСПЛ через знищення і руйнування майна – правозахисники

Всього ж Україна подала проти Росії до ЄСПЛ вже 9 міждержавних скарг. Однак очікувати швидкого рішення в основній справі не варто. Наприклад, у справі "Грузія проти Росії" рішення ухвалили тільки цього року, розгляд тривав понад 10 років.

"За мірками Європейського суду — це досить швидко, тому що, наприклад, міждержавна суперечка між Кіпром і Туреччиною щодо збройного конфлікту на Північному Кіпрі розглядалася 40 років (у 2014 році ЄСПЛ зобов'язав Туреччину виплатити Кіпру 90 млн євро за наслідки військової інтервенції на півночі острова у 1974 році — ред.). Але будемо сподіватися, що Європейський суд буде більш активний в нашому питанні. Тим паче, що з моменту подачі перших скарг у 2014-2015 роках вже минуло 5-6 років", — описала перспективи Трало.

Читайте також: ЄСПЛ ухвалив рішення на користь головреда програми «Схеми»

Навіть якщо Україна дочекається позитивного рішення в суперечці з Росією, не можна бути впевненим у тому, що РФ відшкодує завдані збитки або виконуватиме рішення ЄСПЛ — можливість їх не виконувати записана в новій редакції Конституції РФ.

"У справі "Грузія проти Росії", яка стосувалася російсько-грузинського воєнного конфлікту, питання виконання стоїть дуже гостро. Росія тривалий час відмовлялася виплачувати людям компенсації за цими порушеннями", — наводить приклад директор зі стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини Михайло Тарахкало.

Як повідомлялося, загальна кількість позовів, які подали українці до ЄСПЛ, — 10,5 тис. З них приблизно 7 тис. стосуються порушення прав людини в Криму та на Сході України.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-