Швейцарські суди відмовили Іванющенкам у розмороженні коштів

Швейцарські суди відмовили Іванющенкам у розмороженні коштів

Укрінформ
Україна може сподіватися на повернення 72 мільйонів франків, заблокованих на рахунках у Швейцарії, пов'язаних з колишнім народним депутатом України Юрієм Іванющенком.

Про це повідомили DW у Федеральному відомстві юстиції країни, коментуючи нещодавні судові рішення у Швейцарії.

"Якщо заблоковані кошти мають кримінальне походження, Україна зможе домагатися їхньої передачі, за умови, що будуть чинні рішення судів", - зазначили у відомстві.

Як випливає з оприлюднених у реєстрі судових рішень Швейцарії документів, суди цієї країни відмовилися розморозити гроші, чого вимагали фірми, пов'язані з Іванющенком, і після кількарічної тяганини нарешті дозволили передати українським правоохоронцям документацію про банківські рахунки і операції, які можуть допомогти розслідувати кримінальні справи проти соратника екс-президента Віктора Януковича.

Як повідомляється, у липні 2013 року багамська компанія трьома траншами переказала на рахунок в одному з банків Цюріха понад 30 мільйонів доларів США. Власниця швейцарського рахунку - домогосподарка з Єнакієвого Ірина Іванющенко. Бенефіціари рахунку - її діти. Кошти потрапили до Швейцарії, як зазначено в одному з рішень швейцарських судів, "через заплутане хитросплетіння офшорних фірм і рахунків".

"Звідки ж у домогосподарки десятки мільйонів доларів? Ключем до розгадки може бути чоловік Ірини Юрій Іванющенко. Принаймні, так вважають правоохоронці в Україні і Швейцарії, де проти колишнього депутата Верховної Ради вже кілька років розслідуються кримінальні справи", - йдеться у повідомленні.

Читайте також: Європейський суд скасував санкції проти екс-депутата Іванющенка

Так, 2014 року Генеральна прокуратура України відкрила кримінальну справу за підозрою у незаконному збагаченні на 72 мільйони швейцарських франків. Екс-депутату від Партії регіонів висунули підозру в організації заволодіння державними коштами, отриманими Україною від продажу квот Японії на викиди парникових газів згідно з Кіотським протоколом.

Як зазначається у публікації, навесні 2013 року підконтрольні дружині Юрія Іванющенка фірми отримали від держави без тендера багатомільйонне замовлення на утеплення шкіл та інших об'єктів соціальної інфраструктури за кошти, отримані від міжнародних партнерів в рамках Кіотського протоколу. Український Центр протидії корупції у своїй заяві про злочин, поданій 2014 року, наголошував, що утеплення підконтрольними Іванющенкам фірмами проводилося неякісно або взагалі лише на папері. Компанії, які виконували роботи, відкидають ці звинувачення.

"За кілька місяців після отримання фірмами Іванющенків "кіотського" замовлення, влітку 2013 року, через мережу офшорних фірм, підконтрольних Ірині Іванющенко, мільйони невідомого походження опинилися у Швейцарії. Інформація про рух коштів на рахунках Ірини Іванющенко може бути важливою для українських слідчих. Зрештою, дружина екс-депутата має прямий стосунок до "кіотської" справи. Через інвестиційний фонд "Нові технології" та британську компанію Goodlight Capital Limited вона була співзасновницею компанії "Карпатибудінвест", яка фігурує у "кіотській" справі", - зазначається у публікації.

Повідомляється також, що частку компанії Rollexa Limited, яка була останньою ланкою у цьому ланцюгу підставних фірм, за даними британського реєстру, мала і донька Іванющенків Даяна (Яна). Іванющенко-молодша з 2013 року проживає у США, де під псевдонімом Ivy Lane намагається втілити свою мрію - стати поп-зіркою.

Невдовзі після відкриття кримінальної справи проти Юрія Іванющенка Rollexa Limited, якій належали 50% Goodlight Capital Limited, була ліквідована, а її частку переформили на інші підставні фірми.

Водночас адвокати фірм Іванющенків запевняють, що гроші, заблоковані у Швейцарії на рахунках Ірини Іванющенко, не мають стосунку до "кіотської" справи.

Іванющенки домагалися розмороження 72 мільйонів франків у швейцарських банках і відмови від надання Україні правової допомоги у справі. Головний аргумент адвокатів: кримінальна справа в Україні безперспективна, фактично не розслідується і взагалі вже давно мала бути закрита. Саме з такою аргументацією у листопаді 2017 року Юрій Іванющенко виграв справу у Суді ЄС, і його постфактум викреслили з санкційного списку 2015 і 2016 років.

"Утім, швейцарські судді не пристали на вимоги, які "спрацювали" у Суді ЄС. Вимоги Іванющенків спершу відхилив Федеральний кримінальний суд, а згодом і остання інстанція - Федеральний суд. Рішення датовані, відповідно, 30 жовтня і 17 листопада 2017 року. Однак оприлюднені у реєстрі судових рішень Швейцарії вони були лише кілька тижнів тому", - повідомляє DW.

Як повідомило виданню Федеральне відомство юстиції, наприкінці листопада - після того, як суди відхилили вимоги Іванющенків - Швейцарія передала українським правоохоронцям документи щодо банківських рахунків.

Як зазначено у рішенні Федерального суду у кримінальних справах, Швейцарія вирішить долю заморожених коштів Іванющенків після того, як українські суди остаточно спростують або підтвердять незаконне походження виведених у швейцарські банки коштів. Кошти, як постановило Федеральне відомство юстиції Швейцарії, будуть розморожені лише у тому разі, якщо Генеральна прокуратура України повідомить швейцарську сторону про неможливість доведення справи до судового вироку.

Читайте також: Луценко пояснив, чому зупинилася справа Іванющенка

Як повідомляв Укрінформ, у 2014 році колишньому народному депутату України Юрію Іванющенку повідомлено про підозру за фактом організації розкрадання державних коштів в особливо великих розмірах у сумі близько 177 млн грн під час укладання договорів між державним підприємством "Держекоінвест" та ТОВ "Карпатибудінвест" та за фактом отримання неправомірної вигоди в особливо великих розмірах в сумі близько 650 млн грн.

Крім того, управлінням ГПУ з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями, проводиться досудове слідство у кримінальному провадженні за підозрою Іванющенка у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 189, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 358 Кримінального кодексу України за фактом організації вимагання за попередньою змовою групою осіб частки у статутному фонді ТОВ "Промринок", що завдало матеріальної шкоди потерпілим у великих розмірах та організації підписання, за попередньою змовою групою осіб завідомо підробленого документа.

На початку березня 2017 року генпрокурор Юрій Луценко заявив, що кримінальні провадження проти Іванющенка об’єднані в одне. Досудове слідство триває.

Того ж місяця Іванющенка виключили із санкційного списку Євросоюзу у зв’язку з тим, що його ситуація "не відповідала визначеним критеріям" для продовження обмежувальних заходів.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-