Ільченко: За відмову від

Ільченко: За відмову від "колорадської" стрічки у СІЗО позбавили сну на 4 доби

Політв’язні
Укрінформ
У кримському СІЗО окупанти забороняють ув'язненим говорити українською та кримськотатарською мовою, а за відмову вдягнути "колорадську" стрічку позбавляли сну.

Про це розповів на прес-конференції в Укрінформі політв'язень Юрій Ільченко, який майже рік провів у СІЗО в окупованому Криму і втік з-під арешту.  

"Мене кілька разів кидали до карцера - як у Сімферополі, так і в Севастополі - за мою позицію, за те, що проводив агітацію, навіть будучи у в'язниці. У камері взагалі не давали спілкуватися. Але що можна віднести до тортур - що забороняли спілкуватися українською і кримськотатарською мовами. Це був національний тиск, і ми мали спілкуватися їхньою мовою", - сказав Ільченко.

Він також розповів про обурливий випадок, що стався на День Перемоги, 9 травня. "Від мене вимагали, щоб я вдягнув так звану георгіївську стрічку. Я, звичайно, відмовився це зробити. І за це мені 4 доби не давали спати, взагалі лягти на нари. Примушували стояти, в крайньому разі сидіти. Якщо я трохи починав засинати, то били. На третю, четверту добу це було дуже важко", - каже колишній політв'язень. 

За його словами, до тортур можна прирівняти й самі умови існування. Так, люди у переповнених камерах мусять спати на ліжку по черзі, а тюремні харчі були неїстівними: "Сніданок взагалі не брали, бо це смерділо так, що нудило. Брали на обід тільки першу страву і лише рідину, до якої додавали те, що передавали з дому раз на місяць. Двічі на тиждень давали щось на кшталт макарон".

Тепер Ільченко планує розповісти про пережите не лише в Україні, а й усьому світу, Європі, "де трохи вже почали забувати про Крим". "Хочеться нагадати, що ця проблема існує, що свідомі українці, кримські татари кожного дня, кожного тижня потрапляють до в'язниць, зазнають катувань. Все нові і нові люди змушені виїжджати зі своїх домівок, часто втрачаючи повністю все, як втратила і моя сім'я - я не можу продати своє майно в Криму, тому що це не дає зробити російська влада", - сказав він.

А співзасновник ГО "Крим SOS" Алім Алієв додав, що хоча Юрій втік із Криму два місяці тому, прес-конференцію відтермінували до сьогодні з метою безпеки його батьків, які на той час залишалися в окупованому Севастополі. Лише наприкінці минулого тижня змогли вивезти його маму - інваліда І групи - і тата на неокуповану територію України.

Родина Ільченків першою в Севастополі відмовилась від російського громадянства, наголосив Алієв.

За його словами, з Юрієм Ільченком вони познайомилися 16 червня, коли той приїхав до Львова. "Я бачив Юру, в якого закривавлені і поранені руки, одяг абсолютно брудний і порваний, але в якого є його усмішка і розгублені очі", - описує цю зустріч Алієв.

Юрію Ільченку 37 років. До ув'язнення він був керівником мовних курсів у Севастополі, знає 8 мов. Він був затриманий 2 липня 2015 року за 280 і 282 статтями Кримінального кодексу РФ - публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності і розпалювання міжнаціональної ненависті або ворожнечі. Провів у слідчому ізоляторі Сімферополя 11 місяців. 2 червня 2016 року був звільнений під домашній арешт і втік.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-