В Україні 806 тергромад мають прямі відносини з держбюджетом — експерт

В Україні 806 тергромад мають прямі відносини з держбюджетом — експерт

Децентралізація
Укрінформ
В Україні 806 об'єднаних територіальних громад мають прямі відносини з місцевим бюджетом, тобто з процесу розподілу доходів і видатків у цих ОТГ виключена ланка районів.

Про це під час прес-конференції в Укрінформі повідомила завідувач відділу регіональної політики Національного інституту стратегічних досліджень Ольга Шевченко, презентуючи аналітичну доповідь щодо реформи децентралізації.

“Наразі прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом вже мають 806 об’єднаних територіальних громад з урахування 24 міст обласного значення, в яких відбулося приєднання. Це означає, що з процесу розподілу доходів і видатків виключена ланка районів, що приводить до усунення так званого ручного управління на рівні фінансів”, - сказала вона.

За її словами, успішний розвиток громад був би неповним без Державного фонду регіонального розвитку.

“З 2015 до 2018 року обсяг фонду зріс більше, ніж у два рази, тобто з 2,9 мільярда гривень до 6 мільярдів гривень. За планом на 2019 рік обсяг фонду має складати понад 7 мільярдів гривень”, - зауважила Шевченко.

Вона додала, що реформа децентралізації також не була б успішною і без допомоги закордонних партнерів України, зокрема технічної та фінансової.

“Зусилля різних міжнародних організацій, зокрема Програми "U-LEAD з Європою" спрямовані на те, щоб сприяти органам місцевого самоврядування у підвищенні ефективності управління ресурсами та фінансами, а також проведення різних заходів з метою заохочення тих громад, які ще не долучились до процесу об’єднання в рамках децентралізації”, - зауважила Шевченко.

Вона нагадала, що 1 квітня 2014 року Кабміном було ухвалено Концепцію реформування місцевого самоврядування, яка дала поштовх для об’єднання територіальних громад.

“Станом на травень 2019 року ми вже маємо 1311 ОТГ. Це займає 81,9% території України. Щодо успішності децентралізації у фінансовому аспекті. У зв’язку з тим, що на місцевий рівень було передано додаткові податкові та неподаткові джерела, власні доходи місцевих бюджетів. У тому числі бюджетів ОТГ значно зросли. Зокрема, за 5 місяців 2019 року доходи місцевих бюджетів зросли на 20%”, - зауважила Шевченко.

Програма "U-LEAD з Європою" фінансується спільно з Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Читайте також: Фахівці радять створити на Закарпатті 50-55 громад

Доповідь розроблено колективом дослідників Національного інституту стратегічних досліджень під керівництвом Ярослава Жаліла. У ній проаналізовано ключові досягнення реформи децентралізації протягом 2014-2018 р., проблеми, які виявилися у її ході, а також сформульовано авторське бачення порядку денного державної політики, яка має створити передумови для успішного завершення формування об’єднаних громад та проведення місцевих виборів 2020 року на новій територіальній основі.

Реформа децентралізації розглядається авторами як невід’ємний елемент модернізації суспільства, відновлення його згуртованості, «перезавантаження» національної ідентичності на сучасних засадах, відбудови відносин довіри та взаємної відповідальності завдяки створенню на місцевому рівні «осередків позитивних змін».

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-