Однією з політичних умов для вступу України в НАТО є завершення війни - Галібаренко

Однією з політичних умов для вступу України в НАТО є завершення війни - Галібаренко

Укрінформ
Глави держав та урядів країн НАТО під час Вільнюського саміту визначили політичні та практичні умови для входження України до Альянсу, що включають продовження реформ для досягнення стандартів НАТО, а також завершення війни.

Про це у Брюсселі під час зустрічі з групою українських журналістів заявила керівниця Представництва України при НАТО посол Наталія Галібаренко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Рішення Вільнюського саміту чітко визначає умови запрошення до Альянсу. Фраза «коли союзники погодяться» означає досягнення політичного консенсусу. Друга частина цього ж речення – «коли умови будуть дотримані», - означає завершення війни, і це союзники ніколи не приховували. Тому що приймати до своїх лав країну під час війни, як у випадку з Україною, означало б, що Альянс відразу вступатиме у війну з Російською Федерацією, що є неприпустимим для союзників. Тобто, для набуття Україною членства залишаються дві складові. Має бути політичний консенсус, але так само має бути продовження реформ та завершення війни», - зауважила українська дипломат.

За її словами, союзники також визначили необхідність ухвалення Україною адаптованої Річної національної програми (РНП), яка стане основою для продовження реформ у секторі безпеки й оборони, у переході на стандарти НАТО та для досягнення взаємосумісності з силами Альянсу.

Галібаренко зауважила, що Україна й НАТО розглядали можливість адаптації цього документа ще до початку війни, оскільки РНП ємністю більше 300 сторінок була важким документом для імплементації, моніторингу та для звітності про те, як Україна просувається вперед. Коли почалася війна, це питання на певний час відійшло з першочергового порядку денного, але союзники й Україна знову повернулися до нього, коли почали зважувати на продовження реформ.

«Ми дійшли висновку, що найкращим варіантом буде дотримуватися схеми, яка була в РНП, тому що переговори про членство будуються на тій самій структурі, яку має РНП, ті самі п’ять глав та напрямків реформ. Цього разу ми хочемо, щоб це був короткий документ, щоб він мав лише перелік реформ, які потрібні для вступу в НАТО, і не дублював наші зобов’язання, які ми маємо в рамках Європейського Союзу. Щоб ми розуміли чіткі критерії виконання тих чи інших реформ», - зазначила керівниця Представництва України при НАТО.

Вона повідомила, що українська сторона вже має свій проєкт, який був опрацьований центральними органами виконавчої влади в Україні. Цей проєкт адаптованої РНП буде представлений на розгляд союзників по Альянсу, які нададуть свої рекомендації. Після того, як сторони вийдуть на консолідований варіант документа, його представлять на розгляд міністрів закордонних справ країн НАТО, зустріч яких, як очікується, відбудеться у листопаді за участі міністра закордонних справ України.

Читайте також: Структура і робочий план Ради Україна-НАТО мають бути створені до кінця року - посол Галібаренко

«Нам треба все ухвалити, щоб з 1 січня 2024 року ми почали виконувати адаптовану Річну національну програму… Сподіваюся, що ця концепція стислого, конкретного документа прискорить його проходження також і в Україні», - додала посол.

Як повідомлялося, за підсумками Вільнюського саміту НАТО у липні цього року глави держав та урядів у підсумковому документів зустрічі визначили, що Україна буде членом НАТО і отримає запрошення, коли всі союзники з цим погодяться і коли будуть дотримані необхідні для цього запрошення умови.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-