Партії знову звітуватимуть - Рада ухвалила закон

Партії знову звітуватимуть - Рада ухвалила закон

Укрінформ
Верховна Рада ухвалила закон про відновлення обов’язкового фінансового звітування політичних партій.

Про це повідомив народний депутат від фракції «Голос» Ярослав Железняк у Телеграмі, передає Укрінформ.

Він уточнив, що законодавча ініціатива №9419-1 була підтримана 309 голосами народних депутатів.

Закон розроблено з метою усунення прогалин в законодавстві та врегулювання питань, які стосуються забезпечення здійснення державного контролю НАЗК за дотриманням обмежень щодо фінансування політичних партій.

Закон передбачає відновлення подання звітів політичними партіями та функцій НАЗК щодо їх перевірки, що було призупинено ще в 2020 році.

Документ передбачає відновлення подання звітів про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру для парламентських партій. Вони будуть зобов’язані подати раніше не подані звіти впродовж 90 днів після набрання законом чинності.

Зазначається, що для інших політичних партій звітування пропонується відновити через 120 днів після набрання законом чинності.

Також законом встановлюється термін перевірки звітів НАЗК – 60 днів.

Встановлюється, що у разі виявлення ознак порушень законодавства НАЗК письмово спершу звертається до політичної партії для з’ясування відповідних обставин.

Редакцією закону, підготованого до другого читання, передбачено, що політична партія щодо якої НАЗК ухвалило рішення про відмову чи про зупинення (припинення) у наданні державного фінансування статутної діяльності політичної партії може оскаржити таке рішення до апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ подавши позовну заяву у місячний строк з дня отримання політичною партією відповідного рішення, але не пізніше шести місяців.

Водночас протягом строку дії воєнного стану та до дня його припинення або скасування, політична партія звільняється від встановленої законом відповідальності за подання до НАЗК неповної та/або недостовірної інформації у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, якщо таку інформацію неможливо отримати в повному обсязі у зв’язку із обставинами непереборної сили, втратою (знищенням чи псуванням) первинних документів, комп’ютерного та іншого обладнання внаслідок військових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ проти України, а також якщо документи, комп’ютерне чи інше обладнання знаходиться на тимчасово окупованих територіях або на території ведення бойових дій. Водночас обставини, які свідчать про неможливість отримання політичною партією інформації в повному обсязі, мають бути документально підтверджені.

Читайте також: Рада підтримала за основу проєкт закону про повернення фінансових звітів партій

Також фінансування з державного бюджету передбачено не лише для парламентських партій, але й партій, які набрали на виборах 3% голосів виборців, але не потрапили до парламенту (раніше це було 5%). Ця норма запрацює уже після наступних парламентських виборів.

Очікується, що законодавча новація дозволить Національному агентству з питань запобігання корупції здійснювати державний контроль за діяльністю політичних партій.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-