Законопроєкт про депортацію українців з Польщі у 1944-1951 роках пройшов перше читання

Законопроєкт про депортацію українців з Польщі у 1944-1951 роках пройшов перше читання

Укрінформ
Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №2038 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання депортованими громадян України, які у 1944-1951 роках були примусово переселені з території Польської Народної Республіки".

Як повідомляє кореспондент Укрінформу, за відповідне рішення проголосували 294 народні депутати.

Так, згідно з текстом проєкту закону, Україна визнає депортацію осіб українського походження з місць їх постійного проживання на території Польської Народної Республіки на підставі рішень, ухвалених органами колишнього СРСР та Польської Народної Республіки у період 1944-1951 років, як незаконні та злочинні акти, здійснені проти них, та визначає відновлення прав громадян України із числа депортованих осіб одним з пріоритетних напрямів політичного, соціально-економічного, культурного і духовного розвитку суспільства.

Читайте також: На Львівщині вшанували пам'ять примусово виселених українців у 1944–1951 роках

Встановлюється, що депортованою визнається особа, яка набула громадянства України і належить до осіб українського походження, які були примусово переселені (що супроводжувалося вилученням майна, встановленням режиму спецпоселень і обмеженням політичних, соціальних, економічних і культурних прав) з місць їх постійного проживання на території Польської Народної Республіки, мають громадянство України і яким видано посвідчення депортованої особи.

Читайте також: Фінляндія призупинила депортацію біженців з Афганістану, яким раніше відмовили у притулку

Окрім цього, передбачається, що Україна гарантує громадянам компенсацію матеріальної та моральної шкоди, заподіяної внаслідок депортації. Так, матеріальні та моральні збитки підлягають відшкодуванню у розмірах та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів у вигляді щорічної разової матеріальної допомоги.

Зазначається, що заяви про компенсацію та повернення майна подаються не пізніше трьох років з дня набуття особою статусу депортованої особи. Водночас на таких громадян, незалежно від року їх народження, поширюються пільги, передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" для учасників війни, а на членів сімей депортованих осіб – пільги, передбачені законом для членів сімей учасників війни. Зокрема, згідно із законом "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" йдеться про такі пільги, як безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами міських, приміських, міжміських та міжобласних маршрутів, незалежно від відстані та місця проживання; безкоштовний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом незалежно від наявності залізничного сполучення або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту зі знижкою 50%.

Як повідомлялося, кожної другої неділі вересня в Україні вшановують пам'ять депортованих українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках.

Депортація українців відбулася внаслідок укладеної між УРСР і Польським комітетом національного визволення Угоди про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян із території УРСР. Договір передбачав виїзд українців до УРСР і повернення до Польщі поляків і євреїв, які станом на 17 вересня 1939 року були громадянами Польської держави.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-