Порушення РФ Будапештського меморандуму позначиться на контролі над озброєнням у світі – експерт

Порушення РФ Будапештського меморандуму позначиться на контролі над озброєнням у світі – експерт

Укрінформ
Здійснивши військову інтервенцію в Україну та анексувавши Крим, Росія грубо порушила норми міжнародного законодавства та власні зобов’язання, зокрема, відповідно до Будапештського меморандуму, що матиме серйозні наслідки для всієї міжнародної системи нерозповсюдження ядерної зброї.

Таке переконання під час виступу на онлайн форумі за формулою Arria, який відбувся з ініціативи Естонії на згадку про 7-му річницю анексії Криму, за участю країн-членів РБ ООН та за підтримки ще 18 країн світу, висловив президент фундації «Потомак» (Вашингтон), професор Джорджтаунського університету, провідний експерт з питань національної і міжнародної безпеки доктор Філіп Карбер, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Військова інтервенція в Крим була порушенням міжнародного права, першою територіальною агресією державного рівня з часів завершення Другої Світової війни. Ці дії є порушенням Хартії ООН, статті 2, вони порушують документи, які підписала російська сторона, включаючи Договір про нерозповсюдження ядерної зброї, про сили малої та середньої дальності, а також угоди про скорочення звичайних збройних сил. І це - кричуще порушення Будапештського меморандуму щодо надання гарантій безпеки для України, що матиме наслідки для всієї міжнародної системи (контролю над озброєннями) у майбутньому», - зазначив Карбер.

Читайте також: Британія в ОБСЄ нагадала Росії про Будапештський меморандум

Він нагадав, що після набуття незалежності Україна успадкувала 1272 стратегічні ядерні боєголовки, більше 2500 одиниць тактичної ядерної зброї, що викликало занепокоєння як у української влади, так і у світі. Росія, Велика Британія і Сполучені Штати підписали Будапештський Меморандум про приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї як неядерної держави. Всі ці країни задекларували, що в обмін на відмову України від ядерної зброї вони не будуть загрожувати Україні використанням зброї і не зазіхатимуть на територію України або на її суверенітет. Однак Росія нахабно порушила власні зобов’язання.

«Великобританія і США бачили грубе порушення цієї домовленості з боку Росії. Але на той час відповідь була: ми обіцяли вам не загрожувати, але це не означало, що ми будемо вас захищати. Ми маємо спитати себе – які країни у майбутньому будуть дотримуватися Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, якщо вони поставатимуть перед очевидними загрозами, і мають приклад такого виконання гарантій безпеки?», - поставив питання американський науковець.

Читайте також: США мають зробити все, щоб Nord Stream 2 не був завершений – Гербст

Він окремо наголосив, що анексія Криму не була «волею місцевих жителів», вона стала результатом прямого іноземного військового вторгнення. До цього Росія чинила тиск на Україну з метою відмовитися від курсу на європейську інтеграцію та приєднатися до своєї сфери впливу - до Євразійського союзу, що спричинило масові протести українців та завершилося Революцією гідності на Майдані. Саме Росія після цього розв’язала агресію проти України, силою захопила Крим та розв’язала кровопролиття на Донбасі, яке триває по сьогодні.

Як повідомлялося, 5 грудня 1994 року лідерами України, Великої Британії, Росії і США було укладено Будапештський меморандум «Про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї». Дві інші ядерні держави та постійні члени Ради Безпеки ООН – Китай і Франція - також приєдналися до цього документа, який містив зобов’язання сторін-підписантів гарантувати незалежність та територіальну цілісність України.

Після підписання документа Україна вивела на територію Росії третій за потужністю на той час ядерний арсенал. Натомість Росія у 2014 році на порушення цієї угоди та інших міжнародно-правових актів стосовно відносин з Україною здійснила неприкриту збройну агресію проти України, анексувавши Крим та окупувавши частину території Донбасу.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-