Рада дозволила НАБУ і ДБР здійснювати

Рада дозволила НАБУ і ДБР здійснювати "прослушку"

Укрінформ
Верховна Рада ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства" (№1009).

Його ухвалення з техніко-юридичними поправками підтримали 330 народних депутатів при мінімально необхідних 226-ти, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Як пояснив голова Комітету з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський, цей закон скасовує частину "поправок Лозового", які порушують права людини та обмежують можливості органів досудового розслідування здійснювати його належним чином і якісно.

"Ми провели велику роботу і в комітеті профільному, і в залі засідань перед голосуванням, і визначили ряд ключових точок, які маємо врахувати... Проте хочу акцентувати, що 219-та стаття Кримінального процесуального кодексу на сьогодні встановлює строки розслідування так званих "фактових проваджень", тобто з моменту внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до моменту, коли слідчі і прокурор мають його завершити, тому ми маємо скасувати пропозиції, внесені законопроєктом до статті 219, і залишити її в чинній редакції", - пояснив Монастирський.

Чинна редакція статті 219 КПК передбачає, що всі "фактові провадження" мають чітко визначений строк для розслідування (правоохоронці зобов'язані встановити причетність підозрюваного до вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину протягом 18 місяців, середньої тяжкості протягом 12 місяців - ред). За словами голови профільного комітету, якщо "слідчий прокурор не встиг розслідувати, то він просить продовжити строк, але якщо він не відпрацював, не зробив всі необхідні слідчі дії, то така справа закривається".

Окрім того, закон визначає продовження строків досудового розслідування після оголошення підозри.

"Йдеться про те, що чинна стаття КПК визначає, що до трьох місяців продовжує прокурор, після цього до шести і до дванадцяти місяців продовжує слідчий суддя. Цю норму ми залишаємо", - уточнив депутат.

Водночас із метою гармонізації законодавства документом виключено будь-які зміни до закону про кримінальні проступки, що набуває чинності з 1 січня 2020 року.

Закон також залишає в КПК норму щодо механізму для оскарження повідомлення про підозру, що стимулюватиме слідчих більш відповідально та зважено ставитись до перевірки доказів на обґрунтування підозри.

При цьому закон надає право Національному антикорупційному бюро України та Державному бюро розслідувань самостійно здійснювати зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж у рамках проведення негласних слідчих та розшукових дій.

Водночас до фінальної версії законопроєкту не увійшла норма, відповідно до якої з КПК та закону про статус народного депутата вилучається норма, яка забороняє без згоди Верховної Ради здійснювати обшук народного депутата, огляд його особистих речей і багажу, транспорту, житлового чи службового приміщення, а також втручатися у таємницю листування, телефонних розмов та іншої кореспонденції.

Читайте також: Арахамія пояснив, чому провалився законопроєкт щодо “прослушки” депутатів

Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія у коментарі журналістам пояснив, що всі положення "стосовно народних депутатів" будуть опрацьовані та ввійдуть до окремого законопроєкту.

Більшість положень закону набувають чинності наступного дня після його опублікування у парламентській газеті "Голос України".

Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський 29 серпня вніс законопроєкт №1009 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства".

10 вересня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №1009 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства".

Зміни до Кримінального процесуального кодексу, ініціатором яких був депутат Андрій Лозовий (Радикальна партія Олега Ляшка), набули чинності 15 березня 2018 року.

Цими положеннями було обмежено терміни розслідування злочинів. Зокрема, правоохоронці зобов'язані встановити причетність підозрюваного до вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину протягом 18 місяців, середньої тяжкості - 12 місяців, а кримінального проступку — 6 місяців.

Читайте також: Рябошапка оголосив про старт другого етапу реформи прокуратури

У разі нерозкриття злочину в установлені терміни кримінальне провадження слід закрити. У виняткових випадках слідчий може попросити суд продовжити терміни розслідування.

Крім того, відповідно до змін в КПК підозрюваний отримав право оскаржити факт вручення йому повідомлення про підозру - через 2 місяці після вручення підозри.

Слідчих і прокурорів позбавили права самостійно призначати експертизи, в тому числі для встановлення причин смерті і розміру матеріальних збитків.

Також було змінено правила проведення обшуків силовиками. Зокрема, правоохоронці в клопотаннях про проведення обшуків мають вказувати, які саме предмети вони хочуть знайти. Під час обшуку є обов'язковою присутність адвоката, а слідчі дії слід фіксувати за допомогою аудіо- та відеоапаратури.

19 вересня Рада направила законопроєкт №1009 на повторне друге читання.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-