Україна і Польща відновлюють співпрацю з вшанування жертв воєн і політичних репресій

Україна і Польща відновлюють співпрацю з вшанування жертв воєн і політичних репресій

Укрінформ
Україна і Польща відновлюють співпрацю щодо вшанування жертв воєн і політичних репресій.
Посол України в Польщі Андрій Дещиця передав голові Інституту національної пам’яті (ІНП) Польщі Ярославу Шареку оригінал листа міністра культури, молоді і спорту України Володимира Бородянського про згоду на відновлення робіт з пошуку польських жертв минулих воєн на території України, а також отримав запевнення про готовність до тісної співпраці щодо взаємного вшанування місць пам’яті українців та поляків.

Про це посол Дещиця розповів в ексклюзивному коментарі власному кореспондентові Укрінформу.

“Сьогодні відбулася зустріч з головою ІНП Польщі Ярославом Шареком, в ході якої я передав оригінал листа міністра культури, молоді та спорту України Володимира Бородянського. В ньому підтверджено позицію української сторони про готовність надати відповідні дозволи і сприяння для ведення пошукових робіт в місцях загибелі поляків на території України”,- зазначив Дещиця.

Відтак, дипломат запевнив, що зараз не існує жодних політичних бар’єрів для початку таких робіт в Україні. Домовленості Президентів України і Польщі, яких було досягнуто 31 серпня у Варшаві, набувають практичного виміру.

За словами посла, польська сторона підтвердила, що їй відомо про алгоритм отримання в Україні таких дозволів, який не змінився, і вона буде їх повністю дотримуватися.

Насамперед йдеться про обрання українського партнера, що має відповідну ліцензію на проведення пошукових робіт в Україні.

«Польська сторона з розумінням і без будь-яких застережень ставиться до існуючих процедур в Україні, адже в Польщі також є перелік вимог, які треба обов`язково виконати для отримання дозволів на подібну працю», - зазначив дипломат.

Дещиця також повідомив, що під час розмови польська сторона висловила готовність до подальшої співпраці щодо увічнення і збереження українських місць пам’яті в Польщі.

“Ми дійшли згоди щодо доцільності відновити консультації та співпрацю на рівні експертів відповідних інституцій для проведення спільних робіт з вшанування місць пам’яті як в Польщі, так й Україні відповідно до міжурядової угоди 1994 року”,- підкреслив український дипломат.

Він додав, що такі консультації на урядовому та експертному рівнях мають бути відновлені “відразу після завершення виборчої кампанії і формування нового уряду Польщі”.

Читайте також: Польща чекає від Зеленського зняття мораторію на ексгумацію в Україні

Як інформувало агентство, про формальну згоду на відновлення пошукових робіт повідомив 27 вересня заступник глави МЗС України Василь Боднар. Згідно з умовами, висунутими українською стороною, пошуки мають проводитися українськими дослідниками разом із польськими експертами після виконання необхідних формальностей. Офіційне прохання про відновлення пошукових робіт Польща подала у другій половині вересня.

Як відомо, українська сторона призупинила виконання польською стороною в Україні пошуково-ексгумаційних робіт у зв’язку з вчиненням невідомими особами актів вандалізму проти українських місць пам’яті на польсько-українському прикордонні. Загалом, упродовж 2014-2017 років на південному сході Польщі хулігани знищили чи сплюндрували близько 10-ти місць пам’яті. Під час зустрічі у Варшаві 31 серпня з польським лідером Анджеєм Дудою Президент Володимир Зеленський вийшов з ініціативою скасувати рішення про призупинення пошуково-ексгумаційних робіт польською стороною в Україні, але польська сторона також повинна упорядкувати українські місця пам’яті в Польщі.

Фото: www.facebook.com

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-