Радник Клімкіна пояснив, чому Газпром зірвав

Радник Клімкіна пояснив, чому Газпром зірвав "транзитні" консультації

Укрінформ
Зривом тристоронніх технічних консультацій за участю Єврокомісії, "Нафтогазу" і "Газпрому" останній намагається підвищити політичні ставки для переговорів на вищому рівні.

Таку думку у вівторок у Брюсселі під час зустрічі із журналістами висловив радник міністра закордонних справ України Тарас Качка, який входить до складу делегації України. Згадані переговори представники "Газпрому"  зірвали фактом власної неявки, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Очевидно, що "Газпром" своєю поведінкою намагається показати, що для нього не цікаві нормальні звичайні  робочі переговори, їм потрібно підвищувати ставки політичні, для того, щоб це були політичні домовленості на якомога вищому рівні. Це такий російський стиль ведення переговорів. Відповідно, це обурює Європейську Комісію. Ми розглядаємо різні варіанти, що далі робити, яким чином все ж таки змусити "Газпром" поводитися раціонально і вести нормальні переговори про майбутні умови постачання газу в Європейський Союз», - зауважив радник українського міністра.

Він нагадав, що на 15 січня були заплановані тристоронні технічні консультації, метою яких було підготувати тристоронню зустріч на політичному рівні, яка має відбутися наступного понеділка 21 січня за участю віце-президента Європейської Комісії Мароша Шевчовича, міністра закордонних справ України Павла Клімкіна і міністра енергетики РФ Новака,  та за участю, відповідно, двох компаній – "Нафтогазу" і "Газпрому".

За словами Тараса Качки, оскільки йдеться про транспортування російського газу,  участь "Газпрому" в таких технічних консультаціях є ключовою. Після консультацій, які відбулися у липні минулого року, "Газпром" перестав брати участь у дискусіях. Вересневий раунд таких технічних консультацій  відбувся без "Газпрому". Цього разу "Газпром" знову проігнорував ці технічні консультації. Водночас, станом на сьогодні, зустріч на політичному рівні, заплановану на  21 січня, вже підтверджено.

Читайте також: Газпром зірвав "транзитні" консультації між Україною, Росією і ЄС — Зеркаль

«Очевидно, що внаслідок цього (зриву технічних консультацій) міняється сам зміст і цих політичних консультацій, які мали б підготувати грунт для подальших кроків (підготовки контрактів). Тепер, відповідно, ці політичні консультації будуть вестися про те, чи присутня добра воля в уряді Російської Федерації й у "Газпромі", аби вести переговори про довгостроковий контракт та про умови постачання газу через українську ГТС до Європейського Союзу», - зауважив представник МЗС України.

Він висловив думку, що Росія зараз розігрує «класичний варіант», щоб посіяти паніку, довести до якоїсь критичної ситуації, і зіграти на цьому, змусити Європейську Комісію або уряд України припуститися емоційних помилок.

«Замість нормальної раціональної роботи "Газпром" веде таку собі гру в покер – підвищування емоцій, створення якоїсь кризової ситуації. В принципі, до цього всі готові, це не перший раз, коли "Газпром" так поводиться. Тому ніхто таку поведінку не готується толерувати. Така поведінка "Газпрому" не є задовільною або прийнятною ані для нас, ані для Європейської Комісії», - сказав Тарас Качка.

Він підкреслив, що будь-які тристоронні консультації мають завершитися укладенням низки контрактів між російським та українським операторами газотранспортних мереж, а також з їх  європейськими контрагентами.

 «Ми хочемо двох речей. Перше -  перейти на європейські правила укладення контрактів між операторами газотранспортних систем Російської Федерації і України. Цей контракт має базуватися на Європейських правилах, оскільки ми, фактично, здійснили реформу і перейшли на національному рівні на європейські норми. Друге – це те, що обумовлені обсяги постачання газу мають бути такими, що підтримують рентабельність і вигідність ГТС України та її життєздатність у довгостроковій перспективі», - сказав радник міністра закордонних справ України.

За його словами, застосування європейських правил  робить газотранспортну систему України вигідною і привабливою як для "Газпрому", так і для європейських компаній. Модель, яка пропонується українською стороною, є дуже простою. Що довшим є термін контракту і що більшими обсяги газу, тим дешевшим буде тариф, який встановлює національний регулятор. Що меншим є обсяг – то вищою буде ціна, що є необхідним для підтримання рентабельності газотранспортної системи. Очевидно, що більшим є обсяг, то вигіднішим це є для обох сторін.

Читайте також: Посол США пригрозив німецьким компаніям санкціями через Nord Stream 2

«Це мають бути домовленості на будь-який час із 1 січня 2020 року. Є різні опції. Нам всім потрібно розуміти, чи йдеться про новий десятирічний період, чи йдеться про договірне постачання невеликих обсягів, тобто, будь-яка ясність позиції "Газпрому" є потрібною», - зауважив  Качка.

На його переконання, "Газпром" за будь-яку ціну не хоче сприйняти двох речей. Перше - жити за європейськими правилами, і друге - це те прийняти факт, що ринкова та переговорна позиція українського оператора ГТС і "Нафтогазу" є сильнішою за позицію "Газпрому".

«Очевидно, що сама зміна позиції "Нафтогазу" стосовно "Газпрому" сильно дратує "Газпром", як така.  Українському уряду треба розглядати всі інші сценарії, залежно від того, як розвиватиметься ситуація протягом січня-лютого. Тоді можливо буде робити більш-менш об’єктивний  прогноз, чи взагалі можливі будь-які домовленості», - сказав радник МЗС України. 

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-