МЗС України надіслало Росії ноту про припинення "дружби"

МЗС України надіслало Росії ноту про припинення "дружби"

Оновлено
846
Ukrinform
Міністерство закордонних справ України надіслало Росії повідомлення про непродовження Договору про дружбу, співробітництво і партнерство.

Про це заявив у п'ятницю на брифінгу міністр закордонних справ України Павло Клімкін, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"МЗС передало формальну ноту Російській Федерації щодо непродовження договору про про дружбу, співробітництво і партнерство", - сказав Клімкін.

За його словами, це дуже важливий момент, оскільки в ноті детально аргументуюся всі порушення з боку Росії щодо України. "Це стосується і збройної агресії Росії проти України, і гібридної агресії Росії проти України, економічного тиску, порушення прав громадян України. Цей договір фундаментально порушений Росією, тому не може бути пролонгований", - заявив міністр.

Читайте також: Розірвання “дружби” з РФ: Гопко спрогнозувала розгляд у Раді

При цьому, зауважив він, Україна весь час використовувала цей договір і посилання на нього в процесі формулювання позовів проти Росії до міжнародних судів. "Це стосується і  міжнародного суду ООН. І в нас зараз є кілька революційних позовів проти Росії. Це наш позов в рамках Міжнародного арбітражу, в рамках Конвенції про морське право, це, звичайно, також позов громадян України до Страсбурга щодо порушених їхніх прав. Але що дуже важливо - саме посилання на порушення Росією цього договору допомогло нам досягти успіху в процесі навколо так званої справи боргу Януковича. І зараз, і це знову-таки революційне питання, збройна агресія і гібридна агресія Росії будуть розглядатися в Лондонському суді", - зазначив Клімкін. 

Він також підкреслив, що ситуація з цим договором має стати своєрідним уроком для України, оскільки в ньому не передбачено жодних процедур врегулювання суперечок між сторонами. "Можливо, це урок всім нам. Якщо його уважно прочитати, то в ньому навіть не передбачена жодна процедура врегулювання суперечок. Якщо країна порушує цей договір, то, як правило, чітко вказана має бути логіка, до яких органів звертатися. Але навіть цього не було в ньому передбачено", - наголосив міністр.

Він зауважив, що для багатьох з політичної і емоційної точки зору дуже важко зрозуміти, "для чого ми вибрали стратегію не розірвання цього договору, а саме непролонгації". За словами Клімкіна, це зроблено для того, аби саме посилання на договір і надалі допомагало Україні у розгляді справ проти Росії в міжнародних судах. 

Міністр повідомив, що Україна і далі послідовно працюватиме над переглядом договірно-правової бази з Росією. "Як і договір про дружбу, вона має бути докорінно переглянута, але робити це ми будемо відповідно до чіткої стратегії і не дозволимо Росії маніпулювати припиненням ряду важливих двосторонніх угод і не дозволимо робити так, щоб це йшло на шкоду українським громадянам", - сказав він.

Як повідомляв Укрінформ, 17 вересня Президент Петро Порошенко ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони від 6 вересня щодо припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Росією.

Передбачено, що Міністерство закордонних справ України має до 30 вересня поінформувати Росію про припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ, підписаного 31 травня 1997 року. 

Також МЗС має поінформувати ООН, Організацію з безпеки та співробітництва в Європі, інші міжнародні організації про бажання України припинити дію Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Росією та про підстави припинення.

Голова комітету Верховної Ради із закордонних справ Ганна Гопко прогнозує внесення Президентом до парламенту та розгляду у сесійній залі законопроекту про припинення дії Договору про дружбу з Росією у жовтні - листопаді.

Договір про дружбу, співпрацю і партнерство між Україною та Російською Федерацією було підписано 31 травня 1997 року в Києві. Згідно з умовами договору, сторони зобов'язувалися, зокрема "поважати територіальну цілісність і суверенітет" одне одного й "підтверджували непорушність існуючих між ними кордонів".

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>