Закон про референдум: експерт каже, що КСУ прибрав ризик узурпації влади

Закон про референдум: експерт каже, що КСУ прибрав ризик узурпації влади

Укрінформ
Рішення Конституційного Суду щодо визнання неконституційним закону "Про всеукраїнський референдум" є надзвичайно важливим для держави.

На цьому наголосила керівник проектів з питань конституційного права Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко на прес-конференції в Укрінформі, повідомляє кореспондент агентства.

“Відтепер крапку поставлено і закону не існує. Ми його завжди називали "проросійським законом Ківалова-Медведчука", законом, який встановлює маніпулятивний референдум і який є інструментом виключно для влади та забирає право участі українського народу через референдум у прийнятті рішень”, - сказала Кириченко.

За її словами, закон встановлював недемократичну процедуру, яка унеможливлювала з’ясування волі народу. Комісії з референдуму формувалися без урахування принципу “за та проти”, на той момент - виключно через органи державної влади, на які тоді, у 2012 році, мав вплив Президент.

Крім того, наголосила експерт, закон надавав можливість змінити Конституцію, підмінити її, ухвалити нову на такому маніпулятивному референдумі. При цьому не було чітко прописано, скільки саме людей мають узяти участь у голосуванні, але у разі підтримки більшістю учасників можна було отримати новий Основний закон. Вкрай загрозливими були положення щодо можливості утискати свободу слова під час референдумного процесу. “Коли оголошувався референдум, влада мала можливість впливати та навіть забороняти у ЗМІ публікації, які могли оприлюднювати якісь невигідні тези”, - сказала Кириченко.

Рішення Конституційного Суду вона назвала історичним.

“КСУ ухвалив історичне рішення, у ньому 100% є протистояння інтересів держави України та інтересів Росії. Це був 100% промосковський, проросійський закон, який міг би бути використаний проти української державності. На щастя, цього не сталося”, - додала керівник проектів з питань конституційного права Центру політико-правових реформ.

Народний депутат Світлана Заліщук підтримала таку точку зору. “Закон про референдум був зброєю у руках недоброчесного президента. Рішення КСУ прибрало ризик узурпації влади, ризик нівелювання ролі Верховної Ради через використання саме закону про референдум, який був ухвалений за часів Януковича”, - сказала вона.

Читайте також: КС визнав невідповідною Конституції частину шосту статті 216 КПК

Політик вважає рішення КСУ дуже позитивним кроком у просуванні демократії, оскільки це був один з найгірших законів, ухвалений за часів Януковича.

Парламентарій запевнила, що на цьому депутати не зупинятимуться і будуть працювати над ухваленням нового закону.

Старший радник з юридичних питань Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) Денис Ковриженко нагадав про те, що у ВР вже зареєстровано законопроект про "Про всеукраїнський референдум", і профільний комітет розглядав його. “Оскільки немає альтернативних до нього законопроектів, і вони за Регламентом вже внесені бути не можуть, бо строки вийшли, зараз завдання парламенту - прискорити його розгляд, аби громадяни могли реалізувати своє право на всеукраїнський референдум”, - сказав експерт.

За його словами, законопроект готувала коаліція громадських організацій. Його обговорило широке коло експертів, і тільки після цього документ був внесений у Раду.

При цьому Кириченко додала: “Ми будемо дуже наполягати, що саме цей законопроект був прийнятий, узятий за основу і щоб у кінцевому варіанті ухвалений”.

Читайте також: КСУ визнав неконституційним закон про всеукраїнський референдум

Як повідомляв Укрінформ, 26 квітня Конституційний Суд визнав неконституційним закон "Про всеукраїнський референдум".

Документ втрачає чинність з дня ухвалення КСУ цього рішення.

Верховна Рада проголосувала за закон "Про всеукраїнський референдум" 6 листопада 2012 року.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-