КС визнав невідповідною Конституції частину шосту статті 216 КПК

КС визнав невідповідною Конституції частину шосту статті 216 КПК

2208
Ukrinform
Конституційний суд визнав неконституційною частину шосту статті 216 Кримінально-процесуального кодексу, яка вказує, що слідчі органів Державної кримінально-виконавчої служби здійснюють досудове розслідування злочинів, вчинених на території цієї ж служби.

Відповідне рішення було ухвалене 24 квітня за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, інформує прес-служба суду.

"Конституційний суд зазначає, що встановлена частиною шостою статті 216 Кодексу підслідність злочинів, учинених на території або в приміщеннях Служби, у взаємозв’язку з відповідним нормативно-правовим регулюванням щодо функціонування слідчих органів Служби не здатна забезпечити здійснення ефективного розслідування порушень конституційних прав людини на життя та повагу до її гідності, що унеможливлює виконання державою її головного конституційного обов’язку – утвердження і забезпечення прав і свобод людини", - йдеться у рішенні.

Зокрема, КС вважає, що ієрархічне підпорядкування слідчих органів Служби вищим посадовим особам Міністерства юстиції не здатне забезпечити дотримання конституційних вимог щодо незалежності офіційного розслідування злочинів, вчинених проти осіб, які перебувають в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах. Така ієрархічна залежність нівелює процесуальні гарантії незалежності слідчого, тобто він буде певним чином упередженим під час здійснення досудового розслідування злочинів, вчинених проти осіб, які перебувають в установах виконання покарань чи слідчих ізоляторах.

З огляду на це КС вирішив визнати такою, що не відповідає Конституції частину шосту статті 216 Кримінального процесуального кодексу України, згідно з якою „слідчі органів Державної кримінально-виконавчої служби України здійснюють досудове розслідування злочинів, вчинених на території або в приміщеннях Державної кримінально-виконавчої служби України“.

Таким чином, частина 6 ст. 216 КПК втрачає чинність через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України зазначеного рішення.

КСУ також зобов’язав Верховну Раду привести нормативне регулювання, встановлене частиною шостою статті 216 КПК у відповідність із Конституцією та цим рішенням.

Читайте також: БПП квапить із розглядом питання про представників Ради у КСУ

Водночас коментуючи дане рішення суду голова КС Станіслав Шевчук на своїй сторінці у Facebook зазначив, що "конституційні права людини не можуть бути лише на папері".

"Рішення КСУ про неконституційність статті 216 КПК оприлюднено сьогодні. Позитивні обов`язки держави по статті 27 та 28 Конституції України. Незалежність проведення розслідування фактів смерті та катувань у місцях позбавлення волі", - написав він.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>