КСУ визнав неконституційними норми закону про "партійну диктатуру"

КСУ визнав неконституційними норми закону про "партійну диктатуру"

1216
Ukrinform
КСУ визнав неконституційними норми закону про вибори народних депутатів, які передбачають виключення кандидатів у депутати з виборчого списку партії у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі після встановлення результатів виборів.

Про це повідомляє прес-служба суду.

Повідомляється, зокрема, що КСУ 21 грудня ухвалив рішення у справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень частини дев’ятої статті 61, частини третьої статті 105 Закону України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 року № 4061-VI зі змінами (далі - закон № 4061), пункту 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" щодо виключення кандидатів у народні депутати України з виборчого списку партії у багатомандатному окрузі" від 16 лютого 2016 року № 1006–VIII (далі – закон № 1006) (справа про виключення кандидатів у народні депутати України з виборчого списку політичної партії).

"Конституційний суд України дійшов висновку, що можливість виключення партією кандидатів у народні депутати України з виборчого списку від партії після встановлення результатів виборів народних депутатів України за рішенням її з’їзду (зборів, конференції), передбачена частиною дев’ятою статті  61, частиною третьою статті 105 закону № 4061, суперечить принципам народовладдя; правової визначеності та правомірних очікувань як складовим принципу верховенства права; свободи політичної діяльності; вільних виборів та вільного волевиявлення виборців; вільного депутатського мандата (частина друга статті 5, частина перша статті 8, частина четверта статті 15, стаття 71, статті 79–81, 84 Конституції України)", - йдеться у повідомленні.

Крім того, як додали в КСУ, зазначені положення закону № 4061 порушують право громадян України вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування (частина перша статті 38 Конституції України), уможливлюють заперечення партією політичної волі виборців, втіленої у результатах голосування на виборах народних депутатів України, та суперечать засадам конституційного ладу України.

Читайте також: Конституційний суд не зміг розділити "закони 16 січня" на диктаторські й ні

Також у рішенні КСУ №3-р/2017 "констатується, що пункт 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" закону № 1006 порушує формально-юридичну визначеність правовідносин за участю суб’єктів виборчого процесу на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та суперечить частині першій статті 8, частині першій статті 58 Конституції України".

Отже, Конституційний суд України вирішив визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними):

- частину дев’яту статті 61, частину третю статті 105 Закону України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 року № 4061-VI зі змінами;

- пункт 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" щодо виключення кандидатів у народні депутати України з виборчого списку партії у багатомандатному окрузі" від 16 лютого 2016 року № 1006–VIII.

Зазначені положення визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення, наголосили в КСУ.

Як повідомлялося, в березні 2016 року 49 депутатів парламенту звернулися в КСУ з проханням визнати неконституційним закон про виключення з списку партії кандидатів у депутати після виборів.

Закон, згідно з яким дозволяється виключати кандидатів в депутати парламенту з виборчого списку партії після виборів, набрав чинності 27 лютого 2016 року. Документ передбачає, що перелік та черговість кандидатів у депутати у виборчому списку, визначені партією, не можуть бути змінені після подання документів реєстрації ЦВК до оголошення результатів виборів. Після оголошення результатів виборів кандидати в депутати можуть бути виключені із виборчого списку за рішенням з’їзду партії. 

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-