У КСУ мають побоювання через ймовірність розгляду численних контитуційних скарг

У КСУ мають побоювання через ймовірність розгляду численних контитуційних скарг

Укрінформ
У Конституційному суді мають побоювання стосовно можливості розгляду великої кількості конституційних скарг.

Про це йдеться у відповіді суду на запит Укрінформу.

Зокрема, у суді зазначили, що згідно зі змінами до Основного закону (стаття 151-1) конституційна скарга може бути подана у разі, якщо всі національні засоби юридичного захисту вичерпано. Тобто у справі має бути наявне рішення апеляційної або касаційної інстанцій.

"Статистика свідчить, що у 2015 році апеляційні суди розглянули близько 449 тисяч справ, касаційні інстанції - 151 тисячу справ і 12 тисяч справ розглянув Верховний суд. Це вказує, що навантаження на Конституційний Суд по розгляду конституційних скарг може бути значним. І досвід інших країн також про це свідчить. Тому побоювання є", - йдеться у відповіді суду.

Водночас у КСУ висловили сподівання, що ухвалення парламентом нового закону "Про Конституційний Суд України" має забезпечити достатньо швидкий і якісний розгляд конституційних скарг. З цією метою у документі пропонується поділити КСУ на два сенати по 9 суддів та шість колегій по троє суддів. "Колегія розглядатиме питання про відкриття провадження у справі по розгляду конституційної скарги, а сенат - по суті. Тобто сенат, при розгляді конституційних скарг, і колегія, вирішуючи одностайно питання відмови у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою, мають повноваження Конституційного Суду", - зазначають у КСУ.

На думку Суду, поділ на два склади для розгляду конституційних скарг є виправданим, оскільки цей процес має проходити швидко.

Також у Суді звернули увагу, що змінами до Конституції (стаття 148-1) передбачено, що у Держбюджеті мають окремо визначатися видатки на діяльність КСУ з урахуванням пропозицій його голови. "Це означає, що забезпечено фінансово має бути, в тому числі, і секретаріат Конституційного Суду, в якому мають працювати досвідчені фахівці, їх має бути достатньо для належного опрацювання конституційних скарг", - йдеться у відповіді.

За даними КСУ, станом на 22 грудня поточного року до Суду надійшло 33 конституційні скарги. До внесення змін до закону "Про Конституційний Суд України" вони зберігатимуться у секретаріаті Суду. Скарги будуть розглянуті КСУ одразу після законодавчого визначення порядку їх розгляду.

Як повідомлялося, Венеціанська комісія на засіданні 9 грудня поточного року схвалила законопроект «Про Конституційний Суд України».

Документ запроваджує інститут конституційної скарги як додатковий механізм захисту прав і свобод громадян. Подати конституційну скаргу зможе фізична або юридична особа за умови, що остаточне судове рішення у її справі набрало чинності після 1 жовтня 2016 року і з дня набрання ним законної сили сплинуло не більше 3 місяців, а також було використано всі національні засоби юридичного захисту.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-