Стратегія впровадження програми ментального здоров’я на місцях уже вибудувана - ОП

Стратегія впровадження програми ментального здоров’я на місцях уже вибудувана - ОП

Фото
Укрінформ
Стратегія впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я на місцях станом на сьогодні вибудувана, створені регіональні координаційні центри підтримки цивільного населення та призначені місцеві координатори програми.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Офіс Президента за підсумками засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії РФ,

Захід відбувся під головуванням Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля в межах ініціативи дружини Президента Олени Зеленської щодо розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я.

Участь у засіданні взяли представники Офісу Президента, центральних органів виконавчої влади, Координаційного центру з психічного здоров’я при Кабінеті Міністрів й неурядового сектора, начальники обласних військових адміністрацій і народні депутати. Також на заході була присутня дружина Президента.

Учасники засідання обговорили проміжні результати щодо пріоритетних проєктів і напрацьовували рішення для підтримки військових, ветеранів та членів їхніх родин, їхнього найближчого соціального оточення. Окрему увагу приділили реалізації державою комунікаційної кампанії "Ти як?", мета якої – сприяти формуванню в суспільстві культури піклування про ментальне здоров’я.

Як зауважила перша леді, засідання збіглося з однією з "важких" дат – роковинами удару російських військ по центру Вінниці. Тоді загинули 29 людей, зокрема пацієнти і працівники місцевої клініки. Серед загиблих була дівчинка Ліза – дитина із синдромом Дауна.

"Я розповідала, що була знайома з нею, ми разом знімалися в ролику за участю дітей. Це лише одна з жахливих історій втрат і переживання втрати, які відбулися за час війни. Давайте усвідомимо, що ми з вами тут саме для того, щоб дати відповідь на це важке питання: як жити далі? І мамі Лізи, і всім батькам, які втратили дітей, і всім дітям, які втратили батьків. І родинам, які, окрім війни, мають у родині ще й непростий діагноз. І ми повинні відповісти, як упоратися захисникам і їхнім родинам із досвідом поранень, втрат, полону", – зазначила Зеленська.

Очікується, що потенційна потреба в послугах з ментального здоров’я збільшиться щонайменше на 50%. Водночас встановлено, що 71% українців уже відчувають стрес і знервованість.

Читайте також: Зеленська розповіла про те, як вдячність рятує від стресу

Дружина Президента наголосила на системності та постійній доступності послуг для ментального здоров’я. Вони мають бути гнучкими і зрозумілими. У цьому сенсі важливе залучення всіх виконавців Всеукраїнської програми ментального здоров’я.

Як зазначається, завдяки роботі Міністерства охорони здоров’я над пріоритетними проєктами вже формується зрозумілий для людини маршрут отримання послуги.

Зокрема, МОЗ працює над інтеграцією послуги з охорони психічного здоров’я на первинній ланці. Завдяки навчанню за програмою ВООЗ mhGAP уже понад 27 тисяч фахівців, зокрема сімейних лікарів, можуть допомагати своїм пацієнтам із розладами сну, тривожними станами, депресіями тощо.

За даними ОП, відповідну допомогу отримали десятки тисяч українців. Міністерство освіти і науки, втілюючи проєкт із тотальної психоедукації на всіх рівнях освіти, працює над адаптацією курсу соціально-емоційного навчання Well-Being для учнів 1-6 класів.

Міністерство соціальної політики почало проєкт з розбудови мережі "Центрів життєстійкості" та вже має понад 200 заявок від громад на їх створення. Такі центри стануть фронт-офісом для надавачів послуг і єдиною точкою входу для людей.

Міністерство у справах ветеранів на 85% завершило розробку системи скринінгу ментального здоров'я і найближчим часом розпочинає її тестування.

Відповідальними за впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я на місцях є заступники начальників військових адміністрацій. Реалізація програми охоплює в державі всі рівні, починаючи з національного, завершуючи кабінетом сімейного лікаря в громаді.

Читайте також: Зеленська і віцепрезидент Єврокомісії обговорили Всеукраїнську програму ментального здоров’я

Особливу увагу учасники засідання приділили наданню психологічної допомоги військовим, ветеранам і їхнім сім’ям. Разом із родинами та найближчим соціальним оточенням – це 30% населення України. Завдання – надати підтримку захисникам на фронті та не "втратити" людину після демобілізації та повернення в мирне життя, забезпечити безперервне надання допомоги, щоб запобігти можливим негативним наслідкам від травматичного досвіду війни.

"У процесі роботи над Всеукраїнською програмою ментального здоров'я ми усвідомили величезний обсяг і важливість цієї проблематики. У межах програми вже багато зроблено", – зауважив Прем’єр-міністр.

Він подякував кожному за виконану роботу, а першій леді – за лідерство в цьому напрямі.

"За підсумками сьогоднішнього обговорення був сформований пакет чергових ефективних управлінських рішень, які уряд впроваджуватиме разом із міністерствами та профільними міністрами", – додав Шмигаль.

Як повідомляв Укрінформ, у травні на засіданні Міжвідомчої координаційної ради міністерства представили сім пріоритетних проєктів Всеукраїнської програми ментального здоров’я.

Фото: ОП

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-