Активізація

Активізація "чорних" PR-кампаній негативно впливає на сприйняття виборів - ENEMO

Укрінформ
Активізація кампаній кандидатів у Президенти України, орієнтованих на "чорний PR" та незаконні засоби агітації, негативно впливає на сприйняття виборчого процесу.

Такі висновки було зроблено в третьому проміжному звіті за період з 1 квітня по 12 квітня 2019 року, опублікованому Міжнародною місією зі спостереження за виборами ENEMO в Україні.

Зокрема, ENEMO відзначає, що всі кандидати та зацікавлені сторони визнали офіційні результати ЦВК. Затримки в процесі підрахунку голосів на рівні ОВК не вплинули на легітимність результатів першого туру, хоча недоліки у списку виборців, викликані технічними проблемами в Державному реєстрі виборців, є причиною для занепокоєння. Активізація кампаній кандидатів, орієнтованих на "чорний PR", брудні технології в соціальних мережах, а також повідомлення про незаконні засоби агітації обмежують можливість виборців зробити усвідомлений вибір і негативно впливають на сприйняття виборчого процесу.

"Кандидати не оскаржували офіційні результати ЦВК, незважаючи на попередні заяви, що вони не приймуть поразки. Другий тур виборів відбудеться 21 квітня, де Володимир Зеленський та Петро Порошенко змагатимуться за більшість голосів", - йдеться у звіті.

Спостерігачі нагадали, що 10 квітня ЦВК сформувала 199 ОВК і призначила до кожної комісії 14 членів - по сім кандидатів від кожного кандидата. "Загальна кількість членів ОВК у 199 ОВК становить 2 786. Серед них 60,01% - жінки, 39,98% - чоловіки", - йдеться у звіті. Загальна кількість очікуваних ДВК для другого туру становить 29 806.

"Занепокоєння залишається щодо рівня професіоналізму, досвіду та підготовки членів ДВК. В окремих випадках спостерігачі ENEMO повідомили, що ОВК стикалися з проблемами під час призначення членів ДВК у встановлений термін, що було пов’язано з неподанням достатньої кількості кандидатур кандидатами", - вказано у звіті.

Читайте також: Ізраїльський політтехнолог спростував роботу на Порошенка

Станом на 12 квітня 201 189 виборців зареєструвалися для тимчасової зміни місця голосування. Співрозмовники ENEMO, у тому числі керівники департаментів Державного реєстру, пояснили, що проблеми зі списками виборців в основному були наслідком відсутності електронного зворотного зв'язку з веб-сайтом Державного реєстру.

"На основі наявної інформації ENEMO залишається стурбованою тим, що недоліки у списках виборців не можуть бути усунені напередодні другого туру", - йдеться у доповіді.

У місії також зауважили, що "негативна агітація та агресивна риторика обох кандидатів ознаменували період між двома турами виборів". "Тактика "чорного піару" та брудні кампанії були основними напрямками стратегій кандидатів. Вони використовували соціальні медіа-платформи для поширення негативних повідомлень про опонента, які потім поширювалися традиційними ЗМІ. Вони містили дискредитаційні матеріали, у тому числі принизливі фото-колажі, фальшиві новини та агресивне навішування ярликів", - йдеться у звіті.

ENEMO висловлює занепокоєння щодо використання нелегальних агітаційних матеріалів, друкованих та цифрових матеріалів, які використовують неправдиву інформацію з метою дискредитації гідності кандидатів. "У зв’язку з цим ENEMO відзначає відсутність санкцій щодо кандидатів", - наголошується в доповіді.

Зазначається також, що обидва кандидати розпочали серію обмінів промовідео щодо місця та умов проведення телевізійних дебатів до того, як ЦВК оголосила результати виборів та призначила другий тур. "Таку діяльність можна сприймати як передвиборну агітацію, але неоднозначні положення Закону про вибори Президента залишають місце для тлумачення, що дозволяє учасникам використовувати юридичні лазівки на свою користь", - йдеться у звіті.

ENEMO також відзначає важливість президентських дебатів, які є основоположною платформою для надання виборцям можливості почути, як кандидати обговорюють ключові питання, та водночас для підвищення ступеню прозорості й підзвітності кандидатів.

"Процес вирішення спорів у виборах продовжує ілюструвати неоднозначність законодавства. Велику кількість скарг було відхилено з процедурних підстав і не було розглянуто по суті" - йдеться у звіті.

Крім того, за даними спостерігачів місії, у день виборів і в період після виборів більшість скарг було подано до поліції. "Поліція зафіксувала всі скарги, однак більшість цих справ залишаються без уваги, оскільки вони були віднесені до категорій "некласифіковані" або "інші". Значна кількість поданих до поліції скарг, як усних, так і письмових, стосувалася питань зі списками виборців", - зазначається у доповіді.

Міжнародна місія ENEMO зі спостереження за виборами Президента України 2019 року фінансується Агентством США з міжнародного розвитку через Національний демократичний інститут, Міністерством закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина та Європейським Союзом.

Як повідомлялося, у другий тур виборів Президента України вийшли шоумен Володимир Зеленський і діючий Президент Петро Порошенко. За офіційними результатами першого туру виборів Президента України, за Зеленського проголосували 30,24% виборців, за Порошенка - 15,95% виборців. Другий тур відбудеться 21 квітня.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-