Підвищення облікової ставки: Нацбанк не очікує негативного впливу на кредитування

Підвищення облікової ставки: Нацбанк не очікує негативного впливу на кредитування

Укрінформ
У Національному банку не очікують за нинішніх умов значного негативного впливу підвищення облікової ставки на обсяги кредитування.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Нацбанк у Телеграмі.

"В умовах ринкової економіки причинно-наслідковий зв’язок традиційно такий: слідом за зростанням облікової й депозитних ставок вартість кредитування також зростає. Водночас ми не очікуємо за поточних умов значного негативного впливу від підвищення облікової ставки на обсяги кредитування", - йдеться в повідомленні.

У НБУ зауважили, що, по-перше, вартість кредитів банки визначають, орієнтуючись не на розмір облікової ставки, а на фактичну вартість фондування: депозитів населення та бізнесу. Тож кредитні ставки зростатимуть поступово та співмірно до зростання вартості депозитів і переважно зі збереженням поточного спреду між ними.

Читайте також: Через підвищення облікової ставки подорожчає обслуговування держборгу - економіст

По-друге, з початку повномасштабної війни кредитування зростає переважно за рахунок участі банків у державних програмах, зокрема «Доступні кредити 5-7-9%». А умовами цієї програми передбачено фіксовану ставку для позичальників. Тож позичальники, як і раніше, матимуть доступ до дешевих кредитів. А ставкa, за якою отримують доходи банки, зростатиме паралельно ставкам за депозитами.

Читайте також: Облікова ставка НБУ зросла до 25%: що це означає для економіки і громадян

По-третє, ставки за новими гривневими кредитами бізнесу включають плату за ризики, що є значно вищими в умовах воєнного часу. Тож кредитні ставки на тлі ризиків, спричинених повномасштабною війною, вже зросли навіть за незмінної ключової ставки – із 10,8% річних у січні до 13,7% у квітні. Але доступ банків та позичальників до державних програм гарантій на портфельній основі знижує ризики та зменшує тиск на кредитні процентні ставки.

По-четверте, банкам важливо підтримати клієнтів у скрутних обставинах. Для цього фінустанови йдуть на поступки клієнтам, які зазнали фінансових труднощів через війну, зокрема пропонуючи реструктуризації та тимчасово нижчі кредитні ставки. Такі кроки знижують потенційні втрати самих банків через дефолти позичальників та не мають негативного впливу на капітал.

Як повідомляв Укрінформ, Національний банк ухвалив рішення з 3 червня підвищити розмір облікової ставки з 10% до 25%.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-