Агресор завдав Україні загальних збитків вже на $1 трильйон - Устенко

Агресор завдав Україні загальних збитків вже на $1 трильйон - Устенко

Укрінформ
Повна вартість прямих та непрямих збитків, завданих на сьогодні агресором Україні, сягає близько 1 трлн доларів, а це пʼять річних ВВП України.

Про це сказав Олег Устенко, радник Президента України з економічних питань, на брифінгу в медіацентрі Україна - Укрінформ.

«Напавши на Україну, росія одразу почала нищити наші активи, інфраструктуру, економіку. Після першого тижня війни втрати лише від знищених активів, тобто прямі збитки, становили 100 млрд доларів. Зараз ми вже говоримо про прямі збитки у розмірі не менше ніж 650 млрд доларів», - повідомив Устенко.

Однак, за його словами, є ще й непрямі збитки - недоінвестовані кошти, недоотриманий експорт та валовий продукт, які разом з прямими збитками виходять на втрати для економіки України у суму близько 1 трлн доларів.

Читайте також: Шмигаль закликав G7 підготувати закони для конфіскації активів рф на користь України

«Загальні втрати складають пʼять наших річних ввп, якщо рахувати обсягами 2021 року. У керівництва держави є чітке переконання - агресор має заплатити все, повернути кожну копійку від завданих нам збитків. Зараз йдуть консультації з нашими партнерами та союзниками», - зазначив радник.

Він також назвав орієнтовні суми та джерела відшкодування, на які розраховує Україна.

Читайте також: Україну треба відбудовувати за воєнні репарації росії - президент Польщі

«По-перше, ми маємо отримати максимальну компенсацію з агресора за рахунок заморожених активів його центробанку, сума яких сягає приблизно 350 млрд доларів. Планується передача цих грошей у спецільно створений Фонд відновлення України. Хоча треба розуміти, що кошти центральних банків зазвичай розпорошені в різних країнах, переважно, в країнах Великої сімки. З цими країнами зараз ідуть консультації про те, яким чином будуть внесені зміни до національних законодавств цих країн, які дозволять забрати кошти центробаку рф у Фонд відновлення України», - пояснив Устенко.

Далі мова йде про заарештовані російські активи, що перебувають за межами її території та на які вже накладено арешт. Зараз таких активів є близько 150 млрд доларів, додав він.

Також є приховані активи, які були вивезені за межі росії протягом тривалого часу, пошуки яких та арешти все ще тривають.

«За різними оцінками таких прихованих активів є на декілька сотень мільярдів доларів. Як тільки ці активи будуть знайдені - на них одразу буде накладено арешт, і тоді ми зможемо говорити про конкретні цифри», - зазначив Устенко.

Читайте також: Євросоюз створить спеціальну фінансову платформу для відновлення України

Механізм отримання живих коштів від цих активів, за його словами, полягає у випуску боргових розписок, які потім будуть розпродані на міжнародному фінансовому ринку.

«Це дасть можливість одразу отримати живі гроші на відновлення економіки України - за нашими оцінками, це ще 500 млрд доларів. Майно ж буде поступово реалізовуватись зацікавленим покупцям. Однак ми зараз не можемо сказати, наскільки швидко та ефективно зможемо реалізувати активи у забезпечення боргових розписок. Для цього знадобиться певний час. Та й оцінка цих активів зараз лише приблизна, бо не зрозуміло, за якими цінами вдасться їх реалізувати - тими що існували станом на 24 лютого чи нинішніми. Не одразу знайдеться покупець, готовий дати максимальну ціну», - сказав Устенко.

Додатково для відновлення України, за його словами, будуть використовуватися і ресурси наших партнерів та союзників - Європейського союзу, США та інших країн, що підставили нам своє фінансове та політичне плече. При цьому відбудова країни повинна йти на новому техніко-технологічному рівні, аби дати можливість розвивати країну в майбутньому.

Як повідомлялося, Президент Володимир Зеленський на Економічному форумі в Давосі запросив країни світу взяти участь у відбудові України.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-