В Україні хочуть заборонити використання російського рубля

В Україні хочуть заборонити використання російського рубля

Законопроєкт
Укрінформ
У Верховній Раді зареєстровано три законопроєкти щодо заборони обігу російського рубля на території України та для транскордонних переказів і переміщень.

Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на сайт парламенту.

Так, законопроєкт №7334 пропонує на період дії воєнного стану: заборонити будь-яке використання російського рубля в межах України та для транскордонних переказів і переміщень; примусово задепонувати активи, виражені в російських рублях, до кінця дії воєнного стану без нарахування будь-яких процентів, комісій тощо. Депонування не зупиняє право власності на такі активи, але тимчасово обмежує його.

Також документ пропонує вивести з цивільного обороту активи, виражені в російських рублях, які належать на праві власності резидентам рф або резидентам України, які знаходяться під контролем резидентів рф. Виведення рублів з цивільного обороту відрізняється від їх конфіскації тим, що здійснюється за законом ipso jure та не потребує рішення суду. Крім того, в результаті конфіскації валюти змінюється лише власник, що не впливає на зменшення її ліквідності, а в результаті виведення з цивільного обороту – ліквідність рубля в межах України стає нульовою, а в деяких випадках – від’ємною (наприклад, при оцінці ІРО).

Крім того, законопроєкт передбачає, щоб за запитом КМУ надати право НБУ поширювати зазначені обмеження на валюти інших країн, які сприяють агресії рф проти України, зокрема білорусі.

Пропонується також: заборонити допуск до торгів фінансовими інструментами, вираженими (номінованими) в російських рублях, зокрема, але не виключно, як інструменти фондового, грошового та товарного ринків; заборонити встановлення обмінного курсу (крос-курсу) російського рубля, крім випадків встановлення суми репарацій рф на користь України; внести відповідні зміни до законів «Про валюту і валютні операції» «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» та Цивільного кодексу України; криміналізувати незаконні дії із задепонованими або виведеними з цивільного обороту російськими рублями.

Інший законопроєкт № 7335 пропонує внести зміни до Митного кодексу, якими: визначити порядок вилучення та утилізації іноземної валюти (платіжних документів), виведених згідно із законодавством з цивільного обороту у разі їх транскордонних переміщень через митний кордон України; установити особливий порядок проведення процесуальних дій під час такого вилучення, а також порядок їх оскарження. Головною метою цього законопроєкту є максимальне спрощення процедури вилучення іноземної валюти, виведеної з цивільного обороту в Україні (в тому числі валюти держави – агресора (окупанта), яка переміщується через митний кордон України.

Законопроєктом № 7336 пропонується доповнити ст. 1551 КУпАП частиною четвертою щодо запровадження суворих санкцій за порушення встановленого законом порядку поводження з іноземною валютою, задепонованої або виведеної з цивільного обороту на території України, та/або вираженими в ній платіжними інструментами (борговими зобов’язаннями). Також пропонується доповнити КК України новою статтею 1991 «Незаконне використання платіжних засобів», якою криміналізувати дії з висування незаконних вимог припинити використовувати гривню як платіжний засіб в Україні або окремих територіях України чи обмежити таке використання, рівно як вимога використовувати іноземну валюту або грошові сурогати замість гривні. Такі дії каратимуться позбавленням волі на строк від 3 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.

Читайте також: У Молдові банки та обмінники відмовляються приймати російський рубль

Серед іншого, проєкт передбачає, що вищезазначені дії, поєднані з вимогою використовувати як платіжний засіб в Україні або її окремих територіях іноземну валюту держави-агресора або грошові сурогати, – каратимуться позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та з конфіскацією майна.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-