Як продати земельний пай - в ОП дали покрокову інструкцію

Як продати земельний пай - в ОП дали покрокову інструкцію

Укрінформ
Власники земельних паїв відтепер можуть продати свої земельні ділянки, попередньо перевіривши кадастровий номер, визначивши осіб з переважним правом купівлі, зібравши необхідні документи та проаналізувавши ціну.

Про це повідомляється на сайті глави держави, передає Укрінформ.

В Офісі Президента підкреслили, що в Україні відсьогодні відкривається ринок обігу землі cільськогосподарського призначення й українські громадяни “стають повноправними власниками свого майна, отримавши право вільно продавати та купувати земельні ділянки”.

Зазначається також, що Президент Володимир Зеленський був ініціатором і рушієм земельної реформи в Україні.

«Прозорий ринок землі – це те, що ми обіцяли громадянам України, і те, що ми робимо. Ми це зробили саме для людей, врахувавши їхні застереження й побажання», – зауважив раніше глава держави.

В ОП нагадали, що відтепер купувати землю мають право всі громадяни України, територіальні громади та держава.

Нотаріус перевірятиме покупця та правильність поданих документів, у разі невідповідності вимогам він зобов'язаний відмовити в державній реєстрації договору купівлі-продажу.

Проте до 1 січня 2024 року існує обмеження – один громадянин України може володіти сільгоспземлею загальною площею не більше 100 гектарів.

Читайте також: Лещенко - про запуск ринку землі в Україні: Ми повернули історичну справедливість

В Офісі глави держави розповіли, що щоб продати пай, землевласник має здійснити кілька кроків:

1) перевірити кадастровий номер на Публічній кадастровій карті map.land.gov.ua;

2) визначити, чи є особи з переважним правом купівлі. За законом – це орендар вашої земельної ділянки. Власник землі має насамперед запропонувати придбати ділянку саме орендарю або особі, якій орендар передав своє переважне право на викуп;

3) зібрати необхідні документи;

4) зрозуміти, як формується ціна. За даними ОП, експерти не радять поспішати з продажем паю одразу після відкриття ринку, адже з часом ринкові ціни зростуть, відповідно, зросте й середня орендна плата, тож здавати в оренду ділянки буде вигідніше.

Крім продажу, за інформацією ОП, земельну ділянку можна здавати в оренду та отримувати постійний дохід; заснувати на цій землі фермерське господарство та розвивати власну справу; використати ділянку як заставу за кредитом та отримати кошти на розвиток свого господарства або на особисті цілі тощо.

Також землю можна подарувати або передати у спадок, і вже новий власник матиме на неї повні права господаря.

Згідно із законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони», земельні торги проводитимуться виключно в електронному форматі.

“Проте фермери чи їхні спадкоємці зможуть викупляти без аукціону земельні ділянки, які вони набули за правом постійного користування; довічного успадкованого володіння; оренди шляхом переоформлення права постійного користування до 2010 року”, - додали в Офісі глави держави.

Пільговий викуп для українських фермерів дає змогу придбати ділянку на виплат строком до 10 років.

В ОП пояснили, що викупна ціна дорівнюватиме нормативній грошовій оцінці ділянки, а право власності можна оформлювати вже після першого платежу.

“При виявленні порушень умов використання землі потрібно звернутися до ради територіальної громади, до державного інспектора з використання та охорони земель, інспектора громади з використання та охорони земель або до Державної екологічної інспекції України”, - зауважили в Офісі Президента.

Як повідомляв Укрінформ, 1 липня 2021 року набув чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», який скасовує дію мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-