Закон про роботу колекторів можуть ухвалити восени - Рожкова

Закон про роботу колекторів можуть ухвалити восени - Рожкова

Укрінформ
Законопроєкт № 4241, який містить вимоги до роботи колекторських компаній, може бути ухвалений в другому читанні і в цілому восени цього року.

Документ вводить низку вимог і заборон на діяльність колекторів з боржниками, а також встановлює відповідальність за їхні порушення, розповіла у програмі "Право на право" на телеканалі "Дом" перший заступник голови Національного банку України Катерина Рожкова, передає Укрінформ.

Зокрема, Рожкова пояснила, чому необхідність у законопроєкті виникла саме зараз.

"Перше — після кризи 2014-2015 років банки досить тривалий період дуже слабо і не активно кредитували, тому цю нішу стали займати фінансові компанії. Другий момент — це розвиток технологій, які підштовхнули так звану фінансову інклюзію. Тобто склалася ситуація: банківський сектор знизив активність, фінансові компанії почали займати цю нішу, плюс технології дозволили здійснювати певні дії дистанційно", — сказала Рожкова.

Законопроєкт розширює повноваження НБУ в цій сфері. Зокрема, Нацбанк сам зможе ухвалювати рішення — зараховувати фірму до колекторських чи ні. Також законодавчо буде визначено термін "колекторська компанія", а НБУ буде здійснювати реєстр таких організацій.

Законопроєкт №4241 передбачає основні вимоги до роботи колекторів. Наприклад, буде заборонено: дзвонити боржнику з 20:00 до 8:00, понад два рази на день; повідомляти про борг третім особам; вимагати від родичів погасити борги.

Крім того, кредитні та колекторські компанії повинні будуть дотримуватися правил етичної поведінки з боржниками. Для цього НБУ планує розробити базові норми коректного спілкування колекторів.

У Нацбанку відзначають ще одне позитивне нововведення: законопроєкт зобов'яже коректно подавати рекламу. Це, зокрема, стосується "позик під 0%", в рекламі яких не згадується про приховані комісії.

"Люди не звикли вичитувати ці договори, не звикли зіставляти якісь цифри, вони досить легко ставляться до таких обіцянок як "кредит під 0%". З часом ця проблема у нас зникне. Адже ми будемо не тільки продовжувати реформування фінансового сектора, але будемо підвищувати фінансову грамотність громадян, продовжимо боротьбу з "сірою" та "тіньовою" економікою і всі ці потоки нарешті зійдуться у фінансовій системі офіційно", — уточнила Рожкова.

Читайте також: Проєкт про захист боржників мінімізує порушення з боку колекторів — депутат

У першому читанні законопроєкт № 4241 підтримали практично всі депутати, зараз документ допрацьовується в комітетах Верховної Ради. У Нацбанку очікують, що проєкт закону затвердять на початку осені цього року.

Як повідомляв Укрінформ, раніше Рожкова заявляла, що законопроєкт, який регулюватиме роботу колекторів, готується до другого читання.

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №4241 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості", який, зокрема, зобов'язує колекторські компанії дотримуватися вимог до етичної поведінки та правил взаємодії з боржником.

Згідно зі звітом НБУ, у 2020 році було зафіксовано 2169 звернень з приводу колекторської діяльності небанківських фінансових установ і 163 — з приводу банків. Це з урахуванням того, що торік через карантин банки були лояльні до боржників. Зазвичай таких заяв — близько півтисячі на місяць.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-