Міненерго розробило комплекс кроків для виведення енергосистеми України з кризи

Міненерго розробило комплекс кроків для виведення енергосистеми України з кризи

Укрінформ
Міністерство енергетики та захисту довкілля для виведення енергосистеми з кризи планує укладення меморандуму з інвесторами про зниження "зеленого тарифу".

Про це повідомляє пресслужба Міністерства енергетики та захисту довкілля за підсумками першого засідання Антикризового енергетичного штабу за участю Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля і в.о. міністра енергетики та захисту довкілля Ольги Буславець.

"Одним із ключових наших викликів, на який треба було зосередити увагу ще минулого року, є стрімке неконтрольоване збільшення потужності відновлюваної енергетики в рамках застарілої моделі "зеленого" тарифу. На жаль, час було втрачено, і за минулий рік така потужність зросла майже втричі. Швидке зростання продовжилось і в поточному році. Високий «зелений» тариф створює значне фінансове навантаження на ринок електричної енергії. Крім того, це негарантоване виробництво, яке дуже важко регулювати системі", - підкреслила в.о. міністра Ольга Буславець.

На її думку, фізична розбалансованість енергетичної галузі виникла, зокрема, через зменшення споживання електроенергії з жовтня минулого року внаслідок теплої зими і карантинних заходів; імпорт електроенергії з Білорусі і Росії, поставки з якої становили приблизно 5 млрд гривень; накопичення на складах шахт і ТЕС надмірної кількості вугілля, на яке нема попиту; зростання генерації з ВДЕ з негарантованим графіком виробництва електроенергії, що створює значні ризики для роботи енергетичної системи.

Фінансова розбалансованість виникла через надлишковий обсяг електроенергії та штучні адміністративні обмеження, що спотворило ціноутворення на ринку електроенергії та спричинило збиткову роботу енергогенеруючих підприємств.

У підсумку це призвело до того, що ДП "Гарантований покупець" заборгувало підприємством з ВДЕ 7,5 млрд гривень, Енергоатому - 4 млрд грн. У свою чергу "Гарантований покупець" та АЕС не отримали від Укренерго 11,1 млрд гривень, а "Укренерго" від споживачів та електропостачальників – 5,3 млрд гривень.

При цьому ТЕС останні 6 місяців закінчили зі збитками 3,1 млрд гривень, а гідроелектростанції не отримали від Укренерго і "Гарантованого покупця" 650 млн гривень.

Аби виправити ситуацію, Міністерство енергетики та захисту довкілля вже затвердило новий Прогнозний баланс електричної енергії на 2020 рік і розробило ряд подальших кроків.

Йдеться, зокрема, про ініційовані Мінекоенерго укладення меморандуму з інвесторами про зниження "зеленого тарифу", зупинення будівництва нових сонячних та вітрових генеруючих потужностей за системою "зеленого" тарифу та перехід на конкурентну систему підтримки (аукціони).

Крім того, щоб підвищити гнучкість енергосистеми і збільшити, у тому числі, частку генерації атомними станціями, планується надати оператору системи передачі право безоплатних обмежень «зеленої» генерації впродовж визначеної кількості годин. Водночас умови реструктуризації, як і тривалість таких обмежень, буде погоджено з інвесторами для уникнення ризиків арбітражів.

Серед наступних кроків у Мінекоенерго називають перегляд паливного балансу Україні на основі оновленого балансу електричної енергії, щоб визначити кількість вугілля, яка реально потрібна ТЕС. Паливний баланс планується розраховувати на 2-5 років.

Також планується усунути адміністративні обмеження на ринку електроенергії, щоб виробники не несли збитків через спотворені ціни, вдосконалити систему ПСО з перспективою переходу на європейську модель підтримки населення.

"Серед невідкладних заходів - прийняття трьох законопроєктів, які дозволять погасити заборгованість перед "Енергоатомом" і "Укргідроенерго" у розмірі 12 млрд гривень, яка сформувалася в старій моделі ринку, спрямувати по 700 млн гривень вивільнених коштів на погашення заборгованості "Укренерго" перед ВДЕ та АЕС, а також – спрямувати 200 млн євро на заходи з безпеки експлуатації атомних енергоблоків", - зазначили в міністерстві.

Крім того, планується перегляд фінпланів державних компаній і інвестиційних програм. Також планується надати гарантії повернення інвестицій для будівництва маневрених потужностей, які дозволять балансувати енергетичну систему.

Читайте також: Мінекоенерго встановило новий Прогнозний енергобаланс для АЕС України

Зазначається, що учасники засідання прийняли за основу проєкт рішення Антикризового енергетичного штабу та домовилися в одноденний строк надати свої пропозиції і доповнення.

Як повідомлялось, перше засідання Антикризового енергетичного штабу відбулося 29 квітня. До штабу увійшли понад 30 представників зацікавлених ЦОВВ, енергогенеруючих компаній, вугільної галузі, профспілок, народні депутати.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-