Затягування газових переговорів: у Нафтогазі кажуть, сумний досвід врахували

Затягування газових переговорів: у Нафтогазі кажуть, сумний досвід врахували

Укрінформ
Неконструктивна позиція Росії, яка уникає початку переговорів експертного рівня щодо укладення контрактів на транзит газу через територію України, не призведе до повторення подій 2009 року.

Про це сказав директор виконавчий групи «Нафтогаз» Юрій Вітренко, відповідаючи на запитання Укрінформу щодо наслідків неукладення контракту на транзит російського газу територією України до кінця 2019 року, коли внаслідок зриву транзиту газу замерзало пів-Європи. Європа й Україна зробили висновки з тих подій, заявляє Вітренко.

«Ми зараз не бачимо суттєвих ризиків для безпеки постачань газу. На відміну від ситуації у 2009 році, газ в Україні буде. Але проблема, по-перше, економічна, адже не буде доходів від транзиту, а це приблизно 3 мільярди доларів на рік, що становить близько 4% українського ВВП. Ми подивимося, як Європа поставиться до ситуації, коли не буде газ заходити з території України, і як це буде впливати на безпеку постачань в усьому регіоні», - сказав представник Нафтогазу.

Він однозначно заявив – якщо відповідні контракти не будуть підписані, російський газ територією України постачатися не буде. Україні буде складно в цій ситуації з цим російським газом щось зробити, адже система постачання є складною, і оператори ГТС мають розуміти, куди який газ постачати і в якому обсязі. Крім того, російський газ, який заходить в Україну, як і будь-який інший товар, має пройти процедуру розмитнення, що також потребує наявності контрактів.

Відповідаючи на уточнювальне запитання Укрінформу, чи зможуть європейські споживачі за відсутності контракту закупати російський газ безпосередньо на східному кордоні України, Вітренко зауважив, що розглядає це як «найкращий варіант».

«Це був би найкращий варіант для України, над ним ми працюємо вже п’ять років. Проблема в тому, що Газпром відмовляється змінювати точки передачі газу... Навіть якщо європейська компанія захоче купувати цей газ на кордоні України, і навіть якщо Газпром захоче таким чином цей газ продавати, все одно має бути контракт між Газпромом, як оператором ГТС, і оператором української ГТС, для того, щоб вони узгоджували режими, тиски, щоб ця система працювала в принципі», - зауважив Вітренко.

Він нагадав, що європейські правила, які прийняла Україна у газовій сфері, саме й передбачають розділення процесів закупівлі газу та співпрацю між операторами ГТС.

Читайте також: Тристоронні газові переговори: у Нафтогазі назвали найкращий варіант для України

Як повідомлялося, на 21 січня призначено другий раунд тристоронніх переговорів між ЄС, Україною і Росією про довгостроковий транзит газу. В Європейській комісії заявили, що зустріч базуватиметься на прогресі, досягнутому під час попередніх раундів політичних та експертних переговорів.

Нинішній контракт між українським Нафтогазом та російським Газпромом щодо транзиту газу діє до кінця 2019 року.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-