Експерт пояснив, що потрібно зробити Україні для розвитку експорту насіння

Експерт пояснив, що потрібно зробити Україні для розвитку експорту насіння

Укрінформ
Україна у січні-квітні 2018 року закупила у Франції насіння на 57,3 мільйона доларів США, або 16,3% від загального обсягу імпорту, однак має власний потенціал для розвитку експорту насіннєвого матеріалу.

Про це повідомляє прес-служба Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» із посиланням на завідувача відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Олександра Захарчука.

"У січні-квітні 2018 року найбільше насіння - на суму 57,3 млн дол. США, або 16,3% від загального обсягу імпорту, - Україна закупила у Франції", - йдеться у повідомленні.

За словами Захарчука, понад 55% вирощеного посівного матеріалу ця країна експортує до країн Європейського Союзу, Північної Африки, а також до України.

За обсягом експорту насіння Франція посідає перше місце в світі, випереджаючи США і Нідерланди. У середньому країна заробляє на насінництві близько 4 млрд євро на рік. При цьому прибутки від експорту становлять 1,5 млрд євро. 

На думку науковця, досягти таких високих результатів Франції вдалося завдяки кільком чинникам. Крім сприяливого клімату, що дає змогу виробляти 60 видів насіння сільгоспкультур на загальній площі близько 400 тис. га, велике значення мають інновації в галузь, які сягають 10-15% від її обороту, а це близько 400 млн євро на рік.

"Україна також має величезний потенціал нарощування експорту насіння у вигляді якісного насіннєвого матеріалу. Йдеться, зокрема, про реалізацію насіння таких зернових культур, як пшениця, ячмінь, овес, жито та кукурудза, а також олійних - соняшник, соя, гірчиця та ріпак", - зазначив Захарчук.

Але для того щоб його реалізувати, слід насамперед удосконалити правові норми та аспекти сплати роялті в Україні з урахуванням досвіду їх використання у країнах ЄС та інших передових країнах світу, вважає науковець.

Необхідно також запровадити обов'язкове декларування сортових виробничих посівів сільгосптоваровиробниками, які є власниками землі сільськогосподарського призначення площею від 25 га та більше, для виробників картоплі - від 10 га.

Читайте також: Експерти повідомили про зростання цьогоріч виробництва ковбас в Україні

Крім того, слід розробити і, головне, запровадити чіткий механізм отримання ліцензійних платежів на основі реального відображення використання вартості насіння і садивного матеріалу, використовуючи ліцензійні й субліцензійні угоди, а також селекційних платежів за Farm Saved Seed - насіння для власних потреб, та їх реєстрацію незалежним органом обліку, нагляду та контролю.

Цей комплекс заходів має бути доповнений розробкою державної програми розвитку вітчизняної селекції та насінництва, яка дозволить підтримати вітчизняних виробників якісного насіннєвого матеріалу, підсумував Захарчук.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-