Робота в Європі у 2024 році: які правила працевлаштування для українців

Робота в Європі у 2024 році: які правила працевлаштування для українців

Укрінформ
Завдяки продовженню терміну тимчасового захисту для українців зберігається доступ до легальної роботи в країнах Європи

За даними Євростату, статус тимчасового захисту в ЄС станом на кінець листопада 2023 року отримали 4,27 млн громадян України. Країни Євросоюзу продовжили для українців термін захисту до 2025 року, який надає їм доступ до легального працевлаштування.

Як передає Укрінформ, експерти Міграційної платформи EWL проаналізували процедури легалізації і працевлаштування для роботи в Німеччині, Литві, Чехії, Румунії, Польщі та Нідерландах – найбільш популярних напрямках як для сезонних робіт, так і для перебування біженців.

НІМЕЧЧИНА

Українці, які приїжджають до Німеччини, оформлюють дозвіл на тимчасове проживання «Aufenthaltstitel» на підставі §24 Закону про правовий статус іноземців. Працевлаштуватися в країні можна після отримання цього дозволу. «Фактично на цей момент це єдиний спосіб для громадян України працювати у Німеччині без знання мови і досвіду», – зазначає директорка департаменту легалізації Міграційної платформи EWL Марія Кузенко.

Хоча посольство Німеччини в Україні інформує на своєму сайті про можливість оформити німецькі візи для громадян України у закордонних представництвах Німеччини, які перебувають у країнах-сусідах України, але практика показує, що це не стосується працівників без кваліфікацій.

РУМУНІЯ

Кожен громадянин України може отримати статус тимчасового захисту в Румунії незалежно від того, чи він перебував на момент початку повномасштабної війни в Україні. На відміну від багатьох країн ЄС, Румунія не відмовляє у тимчасовому захисті, якщо людина вже користувалася прихистком в іншій країні ЄС або має візи чи посвідки на проживання в інших європейських країнах.

Тимчасовий захист дає право українцям працювати без додаткових дозволів, а також право залишитися на один рік у країні з можливістю продовження терміну.

«Українці також можуть працевлаштуватися в Румунії на основі біометричного паспорта і працювати три місяці без оформлення статусу тимчасової охорони. Далі вони можуть подати документи на посвідку на проживання на підставі наявності роботи. Такими простими правилами легалізації Румунія прагне конкурувати за українських працівників з іншими європейськими країнами», – зазначає Кузенко.

ПОЛЬЩА

У Польщі ще не ухвалили рішення щодо продовження терміну перебування громадян України після 4 березня 2024 року. Процедура працевлаштування залишається без змін до цієї дати. Громадяни України, які легально в’їхали в Польщу з 24 лютого 2022 року і мають тимчасовий захист, можуть працювати без отримання дозволів на роботу іноземця.

Наразі в Польщі також можуть легально перебувати і працювати українці, якщо останній день їхнього легального перебування у Польщі припадає на період з 24.02.2024 незалежно від того, чи мають вони PESEL UKR до 04.03.2024.

ЧЕХІЯ

Українці, які отримали тимчасовий захист у Чехії, мають вільний доступ до ринку праці. На нього можуть претендувати громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року та виїхали з України після повномасштабного вторгнення. Для підтвердження потрібен штамп у паспорті про перетин кордону після 24.02.2022 року.

Важливо, щоб не було актуальної візи або посвідки на тимчасове проживання в іншій країні ЄС. Також Чехія не приймає українців, які вже отримували тимчасовий захист в іншій європейській країні.

Можливості працевлаштування за біометричним паспортом у Чехії немає.

«Чехія – єдина європейська країна, яка не надає тимчасового захисту українцям, що після повномасштабного вторгнення більше двох тижнів перебували в інших країнах ЄС. Громадянин України має підтвердити, що не отримував захисту в іншій країні, а перебував як турист чи відвідував рідних, маючи водночас активну біометрію», – твердить Марія Кузенко.

Фактично працювати тепер у Чехії можуть українці, які мають тимчасовий захист у цій країні, та ті, хто вперше після повномасштабного вторгнення з України приїхали в ЄС і вперше отримують тимчасовий захист саме Чехії.

ЛИТВА

Статус тимчасового захисту в Литві можуть отримати громадяни України, які вперше приїхали до Литви у зв’язку з початком воєнних дій на території України (після 24.02.2022 року). Важливим нюансом є те, що такий статус може отримати громадянин України, який проживав на момент повномасштабного вторгнення в Україні й не має статусу тимчасового захисту та актуальної посвідки на проживання чи віз в інших країнах ЄС. Але є альтернативний варіант – отримання посвідки на проживання у Литві через гуманітарні причини. Її може одержати українець, який не перебував на початок повномасштабної агресії на батьківщині, але не може повернутися додому. Під час подання документів громадянин України має вказати, чому не може повернутися на територію своєї держави. Важливо водночас не мати дозволів на проживання, віз та статусу тимчасової охорони в інших країнах ЄС.

Наявність статусу тимчасового захисту або посвідки відкриває для громадян України вільний доступ до литовського ринку праці.

НІДЕРЛАНДИ

Статус тимчасової охорони в Нідерландах можуть отримати громадяни України, які залишили Україну після 26 листопада 2021 року і не мали на 22 лютого 2022 року відкритих віз та посвідок на проживання. Також ті українці, які виїхали перед 27 листопада 2021 року і весь цей час легально проживали в Нідерландах, що можуть підтвердити документально.

Після отримання BSN (ідентифікаційний номер, як PESEL у Польщі) та голландського тимчасового захисту (наклейка у паспорті від IND – Служби імміграції і натуралізації Нідерландів) українці мають вільний доступ до ринку праці й можуть працевлаштуватися без додаткових дозволів.

Юрій Банахевич

Перше фото: gettyimages

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-