Фестиваль колядок-2019 пройшов у канадському Вінніпезі

Фестиваль колядок-2019 пройшов у канадському Вінніпезі

Фото
Укрінформ
Фестиваль колядок-2019 відбувся днями у концертному залі одного з мистецьких центрів Вінніпега, Канада.

Про це повідомляє ukrainianpeople.us.

«Ви, мабуть, вперше завітали на наш Фестиваль Колядок? Впевнена, ви не пошкодуєте. Центр української культури та освіти “Осередок” організовує подібні заходи вже багато років, і кожного разу глядачі стають свідками неперевершеного дійства», - зазначила Марія Хаблюк, родина якої є постійним учасником фестивалю.

Вона розповіла про колективи, які виступили на сцені. “Відкриває програму відомий Український чоловічий хор “Гуслі”. Цей колектив був організований у 1969 році Володимиром Зуляком та випускниками коледжу Святого Володимира міста Роблін. Тоді хор переважно співав під час Святих Літургій в українських католицьких парафіях у Вінніпезі та інших містах Манітоби. Згодом до співочого колективу приєднались танцюристи й була утворена однойменна музична група», - розповіла пані Марія.

За її словами, з того часу “Гуслі” постійно виступають на численних фестивалях, громадських заходах та концертах. «Колектив записав декілька альбомів і на сьогоднішній день є одним з найвідоміших українсько-канадських хорових колективів, який продовжує активну діяльність зі збереження та розвитку української музичної культури», - розповіла пані Марія. Вона додала, що її чоловік Василь почав співати у “Гуслях” ще змолоду, а згодом до батька приєдналися й сини Івась та Михась.

Гостями Фестивалю цього року став польський народний ансамбль “Сокол”. «Під диригуванням Тадеужа Бєрнацькі сьогодні нас порадують своїм талантом солісти Бенедикт Лемейр та Михал Ковалик, виконуючи композиції “Швидко до Віфлієму”, “При народженні Ісуса Христа” та “У місті Віфліємі”, - повідомила пані Марія.

Наступними виконавцями були учасники хору Української Католицької Митрополичої Катедри святих Володимира й Ольги, в якому свого часу співала сама Марія Хаблюк. Публіка вибухала оплесками, дякуючи виконавцям за “Пресвяту Марію” та “У зеленому ліску”.

У складі наступних виконавців, Народного ансамблю “Мелос”, на сцену вийшла донька пані Марії Катруся, яка грає на сопілці. «Взагалі, “Мелос” об’єднує багатьох чудових співаків, танцюристів і музикантів Вінніпегу. Заснований у 2006 році, цей фольклорний ансамбль одразу здобув не аби яку популярність, адже саме “Мелос” поєднує традиційну українську народну музика із сучасними стилями, що так подобається молоді», - зазначила пані Марія.

Колядки, які незабаром полилися зі сцени зачаровували, дарували справжній різдвяний спокій та затишок. «Лише вслухайтесь у їхні “Прийди, прийди Емануель”, “Що це за Дитя” та “Різдвяну Колискову”. Впевнена, ви ніколи не чули нічого подібного», - додала вона.

Далі виступав Вінніпезький хор імені легендарного українського диригента Олександра Кошиця, в якому також виступають чоловік і сини пані Марії. Вона розповідає, що цей «славетний співочий колектив має надзвичайну історію, а його засновник свого часу лише силою власного таланту переконав мешканців трьох континентів у існуванні української нації». «Сьогодні основу репертуару хору складають класичні твори, а також сучасні українські хорові композиції. Кожен співак – безперечний талант. Чуєте, які голоси? Вони неперевершені!..”, - милується пані Марія.

Наприкінці вечора усі виконавці разом заспівали “Бог передвічний”. І зал підвівся й заспівав разом із ними.  «Цього вечора усіх нас об’єднали колядки. Нас об’єднав Бог!», - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що людині властиво прагнути вічності, шукати в житті мету і натхнення… Але, навряд чи взагалі є щось гідніше, як вдосконалювати свій дух, жити і творити, міцно тримаючись за віру своїх батьків, свою культуру і традиції. "Саме це і є основою українського національного способу життя, національної пам’яті і реалізації української нації у світі. Тому, організовуючи з року в рік Фестивалі колядок, ми передаємо безцінний скарб тим, хто прийде після нас. Дбайливо зберігаючи різдвяні традиції, ми прославляємо Україну і все українське на канадській землі», - йдеться у повідомленні.

Як відомо, Вінніпезький Фестиваль колядок був заснований понад двадцять років тому Володимиром Климківим (Walter Klymkiw), учнем Кошиця, який в 1951 році очолив Хор молоді Українського Національного Об’єднання, організований в 1946 році Галиною Хам. У 1967 році хор змінив назву на хор ім. О. Кошиця, і Климків керував ним до 1990 року. У 1992 році канадський хор став лауреатом Національної премії ім. Тараса Шевченка.

Володимир Климків народився 3 жовтня 1926 року в селі Саранчуки Бережанського району Тернопільської області, відомого своєю героїчною національно-визвольною боротьбою. У 1928 році його батьки емігрували до Канади. Кажуть, що у житті Волтер мав три пристрасті:  свою сім’ю, свою громаду і музику. Кошиць, його дружина Тетяна та доктор Павло Маценко сприяли його захопленню українською музикою. З Хором молоді Українського Національного Об’єднання він провів тисячі виступів по всій Канаді та іншим континентам, а також здійснив чотири важливі поїздки в Україну. Найважливішою для Климківа нагородою стала медаль  імені Тараса Шевченка, якою його нагородили в Києві у 1992 році. Помер 4 грудня 2000 року у Вінніпезі.

Життя Володимира Климківа, як і музичних геніїв українського народу Леонтовича й Кошиця, було справжнім мистецьким подвигом, здійсненим на ниві хорового мистецтва.

Фото: ukrainianpeople.us

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-