Політв'язень Валентин Мороз помер у Львові

Політв'язень Валентин Мороз помер у Львові

Оновлено
Укрінформ
У Львові відійшов у вічність відомий історик, публіцист, політв`язень Валентин Мороз.

Про це повідомила прес-служба міської ради.

“Стало відомо, що 16 квітня, відійшов у вічність політв’язень, публіцист, історик Валентин Якович Мороз. Громада Львова висловлює співчуття рідним та близьким”,- зазначено у повідомленні.

Як сказав у зв’язку зі смертю Валентина Мороза міський голова Львова Андрій Садовий, політв'язні — це люди, які є прикладом непоборного духу, які не стояли осторонь, а власними діями, словом відстоювали свої погляди. Саме таким був Валентин Мороз.

Народився він 15 квітня 1936 року в селі Холонів, нині Горохівського району Волинської області в селянській сім'ї.

Після закінчення школи вступив на історичний факультет Львівського університету, потім до заочної аспірантури (на очну не прийняли через незадовільну оцінку з історії КПРС). Працював завучем і вчителем сільської школи, а з 1964 - викладачем Луцького педінституту, потім Івано-Франківського педінституту.

Вперше був заарештований у вересні 1965, засуджений за ст. 62 КК УРСР (антирадянська агітація і пропаганда) до 4 років таборів. Покарання відбував в Мордовії, звідки в самвидав виходить його «Репортаж із заповідника імені Берія».

Після звільнення в 1969 пише статті «Серед снігів», «Хроніка опору», «Мойсей і Датан».

1 червня 1970 року Валентина Мороза знову заарештували. Судовий процес був закритим з порушеннями законів, вирок - 14 років за тією ж статтею.

Читайте також: У Львові померла діячка ОУН Марія Макогон-Дужа

В 1979, під тиском світової громадськості, влада змушена була обміняти Мороза та ще чотирьох дисидентів на двох радянських агентів КДБ. Обмін проходив у ніч з 27 на 28 квітня 1979 у Нью-Йоркському аеропорту ім. Кеннеді. Акція була оформлена як позбавлення громадянства з подальшим видворенням із країни.

Спочатку він оселився в Америці, згодом - в Канаді. Викладав у Гарвардському університеті (1979-1980), видавав журнал «Анабазис» (1980-1991), вів щотижневу радіопрограму в Торонто (1986-1991).

Валентин Мороз повернувся в Україну у квітні 1990 року. З 1997 року постійно жив у Львові, викладав у Львівському державному університеті фізичної культури.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-