У Львові показали фольк-оперу Станковича, заборонену 40 років тому

У Львові показали фольк-оперу Станковича, заборонену 40 років тому

Фото
Укрінформ
Через 40 років від створення і забороненої прем'єри відбувся показ фольк-опери «Коли цвіте папороть» Євгена Станковича. 

Модерний твір втілили на сцені Львівського оперного театру, повідомляє "Львівський портал"

«Коли цвіте папороть» Євгена Станковича – це явище в музиці унікальне і за жанром, і за сценічною історією. Твір був написаний ще у 1977 році, але ніколи не мав повного сценічного втілення. У співавторстві з композиторм перший постановник опери Євген Лисик готував шлях для поєднання авангардних на той час фольклорних та народно-символічних технологій, нове розуміння ними сутності зрілого неофольклорного мислення кінця ХХ століття», - зазначив режисер-постановник опери Василь Вовкун.

А композитор Станкович розповів журналістам, як рівно сорок років тому отримав пропозицію про написання масштабного сценічного твору від французької імпресарської фірми «Алітека» для Народного академічного хору ім. Г. Верьовки. Він вимагав знайти нове, світле сучасне жанрово-видовищне рішення. І воно було знайдене.

«Були сподівання, що нарешті прийшов час, коли світовий глядач зможе побачити і почути взірець найбагатшого українського фольклору і образів, викладених сучасною музичною мовою, переосмислених композитором і постановником». Прем’єра мала відбутись на початку концертного сезону 1979 року в палаці «Україна». Однак цьому не судилося статися: відбулося  надзвичайне засідання художньої ради, яка заборонила виставу «з технічних причин», - зазначив Станкович.

А щоб у зал навіть під час генеральної репетиції не потрапив  глядач, довкола палацу виставили міліцейську охорону, підсилену кінними загонами правоохоронців.

Читайте також: У Вінниці до 140-річчя Леонтовича виконали рекордну кількість його творів

Чим так налякав комуністичну владу фольклорний твір, не зрозуміло. Швидше всього - глибокими витоками сучасної української культури, яка бере початки з часів язичництва і збагачує традиції навіть у найважчі періоди історії країни і народу. Усе це ілюструє опера, в якій сучасні постановники не обминули Майдан, війну, героїку

В цьому творі немає векторного сюжету, звичних арій та дуетів. Натомість, він будується як величезна мозаїка, у якій за принципом контрасту поєднуються сцени, замальовки, епізоди. Це все відбиток мозаїчного мислення ХХ сторіччя, дивним чином поєднаний із принципом поетичного кінематографу.

«Коли цвіте папороть» увійшла до програми «Український прорив» Львівської національної опери. 15, 16 і 17 грудня пройдуть прем`єрні вистави,  в яких візьме участь народна артистка України Ніна Матвієнко.

Загадковості і надзвичайної  романтичності опері надають  спецефекти та інноваційне освітлення, які вже на генеральній репетиції вразили глядачів та забезпечили постановці значну частину успіху.

У Львові відбулися прем'єрні покази фольк-опери Станковича "Коли цвіте папороть"

Фото: opera.lviv.ua

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-