Прокуратура АРК встановила організаторів і виконавців геноциду кримських татар

Прокуратура АРК встановила організаторів і виконавців геноциду кримських татар

Укрінформ
Прокуратурою АР Крим, яка здійснює досудове розслідування за фактом геноциду кримськотатарського народу та представників інших національних груп, встановлені організатори депортації в 1944 році.

Проте найбільшою проблемою у ході розслідування є отримання документів від тих країн, на територію яких було переселено людей з Криму, повідомляє прокуратура АРК Крим.

"У ході досудового розслідування встановлено, що депортація кримськотатарського народу та інших національних груп з Кримської АРСР ... відбувалась під керівництвом колишнього заступника міністра НКВС СРСР, заступника НКДБ СРСР та заступника начальника Управління військ НКВС СССР по охороні залізниці. Також встановлені організатори вказаного злочину, з числа керівництва СРСР та колишніх союзних республік", - йдеться в повідомленні.

В прокуратурі підкреслили, що специфікою геноциду кримськотатарського народу є спосіб його вчинення, а саме шляхом переміщення народу з території Кримської АРСР, через територію сучасної України до спецпоселень, розташованих на території союзних республік та областей СPCP, де і було створено умови розраховані на повне або часткове їх фізичне знищення.

Однак головним викликом в розслідуванні на сьогодні є отримання документів з країн - колишніх республік СРСР.

"Направлено запити про міжнародну правову допомогу до Республіки Узбекистан, Республіки Казахстан і Російської Федерації. Після неодноразових листів-нагадувань, ані Узбекистан, ані Казахстан не надали цю інформацію, а Російська Федерація відповіла відмовою", - пояснили в прокуратурі АРК.

Читайте також: Оприлюднили документи КДБ про повернення кримських татар з депортації

Там зазначили також, що нещодавно аналогічні запити скеровано до Республіки Таджикистан та Киргизької республіки.

Як зазначили в прокуратурі АРК, у ході досудового розслідування проведено демографічну експертизу.

Відповідно до висновку експерта Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України, насильницьке переселення кримськотатарського народу та представників інших національних груп з території Кримської АРСР для проживання районів Киргизької РСР, Таджицької РСР, Узбецької РСР, Казахської РСР, а також Башкирської АРСР, Марійської АРСР та інших областей СРСР у 1944 році призвело до загибелі 57,9 тис. осіб тобто 25,1% від чисельності цих народів.

Як повідомлялося, 18 травня Україна вшановує пам'ять жертв депортації кримських татар та відзначає День боротьби за права кримськотатарського народу.

Верховна Рада України визнала депортацію 1944 року геноцидом кримськотатарського народу. А напередодні 75-ї річниці депортацію кримських татар геноцидом визнав і сейм Латвії.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-