
Главу російського Дагестану Сергія Мелікова засуджено до 8 років ув’язнення
Шевченківський районний суд Чернівців засудив главу республіки Дагестан (Російська Федерація) Сергія Мелікова. Меліков, який очолює Дагестан із жовтня 2020 року, заочно визнаний винним за частиною 3 статті 110-2 Кримінального Кодексу України: фінансування дій, вчинених для зміни меж території та держаного кордону України та порядку, установленого Конституцією України за попередньою змовою групою осіб. Вердикт української Феміди – 8 років ув’язнення.
Слідство встановило, що Меліков створив спеціальний фонд, який постачає російським військам автомобілі, мототехніку, тепловізори, великі партії БПЛА та інше спецобладнання для безперебійного ведення бойових дій проти українців. Він неодноразово публічно заявляв, що надає російським військовим «усебічну підтримку» і закликав мешканців Північного Кавказу «наслідувати його приклад».
Ще одного дагестанця – Магомеда Гаджиєва – судять у Печерському суд столиці вже 10-й місяць. Ознаки злочину ексдепутата Держдуми РФ чотирьох скликань від путінської «Єдиної Росії» – майже ідентичні з його колишнім партійним «побратимом» Меліковим. І та сама стаття – 110 Кримінального Кодексу.
Цікавий факт, – як писали російські опозиційні ЗМІ, – Гаджиєв часто називав Сергія Мелікова своїм «старшим братом» та з гордістю розповідав про їхню давню дружбу. «Ми, російські генерали, завжди виручали один одного», – казав генерал-майор Гаджиєв про стосунки з генерал-полковником Меліковим. Водночас Магомед Гаджиєв стверджував, що це саме він «пролобіював призначення Алімича (Сергія Алімовича Мелікова) “на Дагестан”», і той «добре знає, кому він цим “зобов’язаний”»...
Гаджиєв у 2014-му був співавтором Закону РФ про анексію Українського Криму, потім усебічно підтримував терористичні угруповання «Л/ДНР» на окупованому українському Донбасі, має «подяки» від ватажків цих угруповань, зокрема, від Дениса Пушиліна. Як і Меліков, Гаджиєв відправляв на окупований Донбас «гуманітарні конвої» для тамтешніх російських терористів. Після повномасштабного вторгнення Гаджиєв так само активно «підтримував фінансово» окупаційні формування армії РФ, складені з мешканців Дагестану. За що отримав не одну «подяку» від російських головорізів в Україні. Відео «подяк» не складно відшукати в інтернеті.
Окремо українські прокурори готують для Гаджиєва ще одне обвинувачення – у фінансуванні тероризму. Це – значно суттєвіша та «тяжча» стаття Кримінального Кодексу.
Розуміючи невідворотність вироку українського суду, головна ставка російського політика та мільярдера, якого підозрюють у військових злочинах в Україні, – затягнути судовий процес. Від серпня минулого року обвинувачений ігнорував події у Печерському суді столиці. Його безоплатним державним захисником тоді був адвокат Володимир Стогов, який долучався до судового процесу по відео-зв’язку. Пізніше, уже під Новий 2025-й рік, Стогов був мобілізований до лав ЗСУ, і в процесі його замінив інший безоплатний державний захисник Андрій Кубов, який так само виконував свої обов’язки лише за допомогою відеозв’язку. Потім у справі з’явилися ще й «оплатні» бельгійські адвокати Гаджиєва Олівія Вене та Седрик Верговен, які згодом уклали угоду про співпрацю із ще одним «платним» українським адвокатом Олегом Олешком. Про це з’явилося повідомлення в Єдиному реєстрі адвокатів України. Олег Олешко, щоправда, пізніше заперечив будь-який зв’язок із Магомедом Гаджиєвим.
І всі ці процедури невпинно забирали час, потрібний на офіційну реєстрацію, входження у справу, місяці на ознайомлення з матеріалами, щомісячне перенесення розгляду. І якщо бельгійці хоча б один раз, але таки були фізично в залі суду під час розгляду справи свого працедавця Гаджиєва, то українські захисники Володимир Стогов та Андрій Кубов долучалися до процесу тільки по відеозв’язку. Звісно, у кожного українського безоплатного адвоката є зайнятість іншими справами, але ж у цьому мова про захист національних інтересів держави.
Попри те, що ще в січні суддя Анна Гридасова ухвалила рішення про застосування скороченої юридичної процедури розгляду in absentia, через регулярну заміну та фізичну відсутність у судовій залі державних захисників, суд над російським обвинуваченим Гаджиєвим eсе ще «буксує» та затягується в часі.
Сподіваємося, що оплачені коштом платників податків державні українські захисники знайдуть робочий час для ретельнішого виконання своїх прямих обов’язків і не стануть вільними чи невільними «помічниками» російського олігарха, який щосили намагається максимально затягнути та відтермінувати винесення обвинувального вироку справедливої української Феміди.

Єгор Чечеринда, журналіст, офіцер ЗСУ, військовослужбовець
* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
реклама