
Росіяни посилюють антиукраїнську ІПСО під час «мирних» переговорів
На тлі проведення офіційних переговорів щодо припинення вогню Росія цілеспрямовано реалізує активну інформаційно-психологічну операцію з дискредитації українського військового та політичного керівництва, здійснює дискредитацію нашої країни як державного утворення, деморалізує цивільне населення.
Кремль цілеспрямовано намагається сформувати у світі хибну громадську думку про те, що Україна свідомо порушує всі можливі угоди щодо припинення вогню. Ворог поширює наратив про те, що українське керівництво віддає накази про ураження енергетичних та інших соціально-важливих об’єктів на території РФ.
Головні ідеологи Московії намагаються звинуватити саме Україну в діях з порушення перемир’я, які чинить сама ж Росія. Кремль свідомо використовує таку дезінформацію як зброю проти України та навмисно спотворює статус й умови майбутньої угоди про припинення вогню. Мета – затягнути й підірвати переговори щодо завершення гарячої фази.
ВОРОГ МАНІПУЛЮЄ НА ВСІХ ІНФОРМАЦІЙНИХ ФРОНТАХ
21 березня 2025 року Міноборони РФ заявило про те, що українські війська підірвали газо-розподільчу станцію у місті Суджі (Курська область) у ніч проти 21 березня 2025 року. Начебто для дискредитації «мирних ініціатив» Володимира Путіна та провокації Росії на активізацію обстрілів українських тилових міст. Реалізуючи цей план, росіяни поширили світовими ЗМІ відео невідомого походження, перегляд якого не дає чіткої відповіді щодо причин виникнення пожежі. Офіційні особи РФ звинуватили Сили оборони України у порушенні 30-денного припинення вогню, яке забороняє російські та українські удари по цивільних й енергетичних об’єктах.
У відповідь на пожежу на Суджанській газо-розподільчій станції прессекретар президента РФ Пєсков заявив, що заперечення Україною підриву станції «показує, наскільки можна вірити і довіряти» українським чиновникам. Речник МЗС Росії Марія Захарова риторично запитала, як США «керуватимуть» Україною з огляду на нібито порушення Україною мораторію на удари по енергетичній інфраструктурі? Коментарі Захарової та Пєскова є звичайним намаганням відродити наратив про те, що Україна є агресором у цій війні, що Україна діє лише під керівництвом або тиском Заходу. Про те, що війна в Україні є екзистенційним ризиком для російської держави, на який Росія повинна начебто рішуче відповісти заради власного збереження.
25 березня 2025 року російське пропагандистське інформаційне агентство ТАСС повідомило про те, що ЗСУ начебто завдали удару по інфраструктурі кубанського філіалу Россєтєй, газорозподільчій станції «Сватово» в так званій ЛНР та підземному сховищі газу в Криму. За інформацією ТАСС напередодні, 24 березня, російські сили ППО перехопили БПЛА, об’єктом ураження яких начебто мало стати наземне устаткування Глібовського підземного сховища газу.
«Продовжуючи щоденні атаки на російську енергетичну інфраструктуру, Зеленський підтверджує свою недоговороздатність та некерованість», – прокоментувало ці події Міністерство оборони РФ.
За інформацією російської сторони та речника Кремля Дмитра Пескова, російські війська «реалізують» наказ Путіна утримуватися від ударів по українській енергетичній інфраструктурі відповідно до пропозиції США про припинення вогню. За версією Кремля росіяни не лише не запускають нові ракети та БПЛА, але власноруч збивають вже запущені об’єкти ураження після того, як «енергетичне перемир’я» набуло чинності.
Російська влада поширює дезінформацію про участь ЗСУ в нападах на російські АЕС та вчинення військових злочинів проти російських цивільних. Слідчий комітет РФ 21 березня оприлюднив зведення щодо поточних кримінальних розслідувань, справ та вироків українським військовослужбовцям та високопосадовцям за вигаданий напад на Курську АЕС та навколишнє цивільне населення.
Звісно, все це – відверта брехня та маніпуляція. Але інформаційно це «працює»…
ЯК НА ПОДІБНІ ДО ЦИХ ІНФОРМАЦІЙНІ ДИВЕРСІЇ РЕАГУЄ УКРАЇНА?
За інформацією Генерального штабу ЗСУ, обстріл станції в Суджі, який призвів до масштабної пожежі, здійснили саме російській війська для дискредитації українських військових та дипломатів. У Генштабі попередили, що так російська влада та тамтешні пропагандисти, поширюючи дезінформацію про «удари ЗСУ», намагаються ввести в оману всю міжнародну спільноту та поставити під сумнів договороздатність української сторони.
Міноборони РФ відверто маніпулює, називаючи цілі на тимчасово окупованих українських територіях «мирною російською інфраструктурою». Мета – легітимізувати анексію української землі та представити удари ЗСУ агресією проти «цивільних об'єктів».
«Перемир’я», на яке спираються російські пропагандисти, досі не набуло чинності, а його умови залишаються спірними. Українська сторона намагається усіма можливими способами досягнути справедливого миру за столом переговорів, щиро прагнучи зупинити війну. Втім, реальні пропозиції української сторони за столом переговорів зустрічають опір та маніпуляції росіян, щоб штучно затягнути процес перемовин.
Українська та іноземні розвідки неодноразово повідомляли про те, що Кремль готується посилити хибні звинувачення України у військових злочинах у Курській області. Мета – дискредитація української армії, послаблення підтримки України Заходом, деморалізація українського суспільства, затягування переговорів щодо тимчасового припинення вогню.
Саме російські військові скоїли численні військові злочини на полі бою та на окупованих українських територіях. Вони зруйнували греблю Каховської ГЕС, здійснили ракетний обстріл ДніпроГЕСу, поставили під загрозу безпечне функціонування та існування окупованої Запорізької АЕС, повністю мілітаризувавши та замінувавши її. У ніч проти 14 лютого 2025 року збройні сили РФ завдали повітряного удару по споруді укриття 4 енергоблоку Чорнобильської АЕС. На даху укриття були знайдені уламки ударного російського БПЛА «Герань-2». Прокуратура Київської області кваліфікувала удар як воєнний злочин РФ. Момент удару БПЛА зафіксований камерою спостереження системи безпеки ЧАЕС.
Кремль намагається поширити у світі маніпулятивний наратив про те, що Україна безрозсудно загрожує російським АЕС і є небезпечним оператором Запорізької атомної, яку «слід передати РФ» для подальшого «безпечного» використання. Мета – зіпсувати двосторонні переговори між США та Україною, враховуючи нещодавні офіційні заяви про можливу участь США в українській енергетичній інфраструктурі, включно з окупованою Росією ЗАЕС.
Насправді Україна є максимально відкритою у своїх стосунках із Міжнародною агенцією з атомної енергії (МАГАТЕ), західними партнерами та з усією відповідальністю ставиться до гарантування безпечної роботи усіх п’яти атомних станції, розміщених на українській території, зокрема і на тимчасово окупованій частині Запорізької області. Україна неодноразово наголошувала на тому, що саме її спеціалісти є сертифікованими операторами ЗАЕС, які безпечно обслуговували станцію з моменту її запуску у 1984 році. Всі повідомлення російської сторони про «українську загрозу» для об’єктів атомної енергетики в РФ та Україні – суцільна вигадка та маніпуляція.
ПРО НОВУ ЗБРОЮ ТА УДАРИ РФ ПО ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТАХ В УКРАЇНІ. ЛИШЕ ФАКТИ
Із 2024 року росіяни почали виробляти та використовувати в Україні (по цивільних об’єктах та населенню) нову бойову частину власних БПЛА – ТБ БЧ-50. Вона важить 52,4 кг і має подвійний ефект: термобаричний та уламковий. Окрім сильного вибуху, що створює високотемпературну хвилю, БЧ містить 2306 елементів ураження у вигляді кульок діаметром 9 мм, що посилює її руйнівну силу.
Термобаричний боєприпас демонструє максимальну ефективність саме у замкнених приміщеннях, бо така «хмара» може охопити декілька приміщень. Газоподібна вибухова речовина проникає до приміщення і вибухає вже всередині, повністю випалюючи кисень. Якщо від дрона з фугасною «начинкою» можна захиститися у приміщенні (українці вже звикли до «правила двох стін»), то з термобаричним зарядом захиститися неможливо. Навіть після початку «мирних перемовин» у Саудівській Аварії ударні російські БПЛА майже щоночі атакують міста України та вражають помешкання мирних мешканців. Це – черговий прояв геноциду українського народу з боку російських окупантів, бо термобаричні заряди призначені для знищення усіх, хто перебуває в певному приміщенні.
За інформацією Повітряних сил ЗСУ, у ніч проти 20 березня російська армія атакувала Україну 171 ударним БПЛА типу Shahed. Підтверджено збиття 75 дронів у Харківській, Полтавській, Сумській, Чернігівській, Черкаській, Київській, Житомирській, Вінницькій, Кіровоградській, Дніпропетровській, Запорізькій та Херсонській областях. Кропивницький атакував щонайменше 21 російський дрон. Це наймасованіша атака на місто з початку повномасштабного вторгнення. Восьмеро людей травмовані, серед них – дитина.
21 березня 2025 року росіяни нанесли масованого удару по Одесі та Одеській області. Через дроновий обстріл були пошкоджені цивільна інфраструктура, житлова багатоповерхівка, торговельний центр, магазини та приватні авто. Під удар потрапила рятувальна частина ДСНС. Спалахнули масштабні пожежі. Горів торговельний центр, магазини, торговельні павільйони. Крім того, російські дрони пошкодили Новогородський (Таїровський) цвинтар. Зруйновано 50 могил., 30 – знищено повністю. Сталося руйнування та загоряння будівель дитячого рекреаційного табору на території Одеської області, який не функціонує з початку повномасштабного вторгнення РФ. Загалом 21 березня РФ випустила по Україні 214 БПЛА з п’яти напрямків.
У ніч проти 23 березня 2025 року війська РФ влаштували ще одну масовану атаку по Україні. Окупанти випустили 147 безпілотників. Внаслідок російської атаки постраждали Київська, Харківська, Сумська, Чернігівська, Одеська та Донецька області. У Києві російські безпілотники влучили у багатоповерхівки у Дніпровському та Подільському районах Києва. Троє людей загинули, зокрема одна дитина, 10 осіб зазнали поранення внаслідок удару.
24 березня росіяни завдали ракетного удару по центру міста Суми. Удар було завдано безпосередньо по цивільній та критичній інфраструктурі. Попередньо – балістичною ракетою. Пошкоджено 26 будівель різного призначення та форм власності, серед них: три школи, дитсадок, заклад профтехосвіти, Міжшкільний навчально-виробничий комбінат, лікарня, 16 житлових будинків, ресторанно-розважальний комплекс, СТО, адміністративна будівля. Вибито 3 тисячі вікон, пошкоджено покрівлі у восьми багатоквартирних і чотирьох приватних будинках. Станом на ранок 25 березня було відомо про 101 травмовану людину. По медичну допомогу звернулося 78 дорослих та 23 дитини.
У ніч проти 27 березня Росія вдарила по Харкову та передмістю. Пошкоджені житлові будинки, цивільне виробниче підприємство, зруйнована цивільна котельня, яка забезпечувала теплопостачання одному з районів міста. Постраждало щонайменше 9 людей.
У Дніпрі в ніч проти 27 березня сталася атака російських БПЛА. У кількох районах сталися масштабні пожежі. Загорілися приватні авто та об’єкти інфраструктури, житлові будинки.
«Реальність є такою: Із 18 березня росіяни завдають ударів по наших енергетичних об’єктах бомбами, ударними БПЛА та FPV. Не будемо вдаватися в усі подробиці, але вже є 8 підтверджень влучень по енергетичних об’єктах. Щоночі наші сили ППО збивають понад 100 ударних БПЛА – багато з них, імовірно, націлені на інші енергетичні об’єкти. Без наших захисників ударів могло бути набагато більше», – написав у мережі Х 25 березня радник Президента України Дмитро Литвин.
ЗАМІСТЬ ВИСНОВКІВ
Мета цілеспрямованої дезінформаційної кампанії ворога – підірвати довіру світу до України, посилити вигадану екзистенційну загрозу для внутрішньої та зовнішньої аудиторії. Кремлівські чиновники використовують дезінформацію про реальні та удавані українські удари та бойові дії задля виправдання власної відмови від мирних переговорів, затягування переговорного процесу з Україною, продовження війни та вбивств. Українці щоденно спостерігають усі ознаки системного терору проти цивільного населення, спробу нанести максимальні втрати соціальній, критичній інфраструктурі, житловому сектору, посіяти паніку, зневіру, деморалізувати цивільних громадян.
Інформаційні маніпуляції кремлівської пропаганди розраховані як на внутрішню російську аудиторію, так і на «зовнішнього» споживача, не надто обізнаного в деталях багаторічної російсько-української війни. Такі заяви використовують дискредитаційну риторику щодо керівництва України, нав’язують образ «неконтрольованого» і «недоговороздатного» Президента України, ігнорують військове значення уражених Україною цілей та спекулюють міжнародним дипломатичним контекстом. Мета – створити хибне враження про Україну як сторону, що не виконує зобов’язань та провокує ескалацію. Часто росіяни поширюють у медійному полі відверту брехню.
Україна наголошує, що її Сили безпеки та оборони завдають ударів виключно по військових цілях на території ворожої держави та тимчасово окупованих українських землях. У повній відповідності з нормами Міжнародного права. Натомість методичні удари росіян (ракетні, дронові, комбіновані) наносяться по соціально-критичній інфраструктурі України, по житлових кварталах із багатоквартирними будинками. Унаслідок цих ударів щодня гинуть цивільні українці: люди похилого віку, діти, жінки. Мета таких атак – через терор посіяти паніку та зневіру серед цивільного населення, деморалізувати українське суспільство.
Поширення правдивої інформації про злочини ворога в Україні та його інформаційні маніпуляції, про брехню та подальші злочинні плани невідворотно зумовить збільшення коаліції союзників України у світі, глобальну підтримку прагнення українців до справедливого миру, до української Перемоги та збереження української Нації й української Держави.
Тож на часі – наш хід у відповідь.

Єгор Чечеринда, журналіст, військовослужбовець, офіцер ЗСУ
* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
реклама