Замовити пресконференцію в Укрінформі

реклама

Російський терор і внутрішня міграція в Україні

Російський терор і внутрішня міграція в Україні

Укрінформ
Хоча ситуація в енергетиці восени 2023 – взимку 2024 років була значно ліпшою, ніж торік, Україні все ще бракує систем ППО

Серед найбільших викликів, спричинених повномасштабним вторгненням, можна виділити демографічну та міграційну кризи. По суті, Кремль відправив ситуацію з людським капіталом України в круте піке. Втім, демографічні проблеми з’явилися в нашій державі давно – оптимістична реклама 1990-х «Нас 52 мільйони» завжди була дещо далекою від дійсності. Нині ж вона має такий вигляд, наче взагалі з іншої реальності, пише в огляді аналітик даних Громадянської мережі "ОПОРА" Андрій Савчук.

Звісно, ми нечасто замислюємося про те, що мільйони українців виїхали за кордон, і не рахуємо, який відсоток зниження ВВП це спровокувало. Навпаки, інколи ми трішки радіємо, коли їдемо по вільних дорогах, а не стоїмо у заторах. Однак усе стає значно складніше, коли йдеться про військові теми, наприклад мобілізацію. Адже питання, скільки людей ми зможемо мобілізувати, якщо Путін поповнить свою армію двома мільйонами росіян, – зовсім не філософське.

Через повномасштабне вторгнення близько 5 млн українців вимушені шукати прихистку за кордоном. І хоча більшість із них кажуть, що планують повернутися, головний критерій для цього – безпековий – наразі не виконаний. Крім того, лише згідно з офіційною статистикою понад 4,5 млн людей у нашій державі мають статус внутрішньо переміщених.

Саме тому Громадянська мережа "ОПОРА" за співпраці з Міжнародним центром української перемоги і телекомунікаційною компанією "Vodafone Україна" провела масштабне дослідження міграції через російські обстріли у жовтні 2022 – січні 2023 рр. Дані, оприлюднені у звіті, доводять, що стратегічною метою Російської Федерації є знелюднення українських територій задля протидії спротиву. 

У цьому матеріалі йтиметься про внутрішнє переміщення українців. І висновки будуть доволі невтішними, оскільки вони доводять колосальний вплив ворога на стимулювання переїзду в інші регіони України. Тож тактика ворога щодо руйнації сотень міст і сіл виявилася доволі успішною.

Одним з основних знарядь російського терору стали удари із ЗРК С-300. Чимало областей (Запорізька, Донецька, Дніпропетровська, Київська, Харківська, Сумська, Чернігівська, Херсонська і Миколаївська) перебувають у зоні ураження із цих комплексів ППО, з яких можна завдавати низькоточних ударів по наземних цілях. 

У жовтні 2022 року росіяни дуже жорстоко обстрілювали Запоріжжя. За повідомленням голови обласної військової адміністрації Олександра Старуха, за неповні два тижні, з 30 вересня до 12 жовтня, внаслідок російських ударів загинуло понад 70 мирних жителів міста. Найкривавіші атаки відбулися 30 вересня – 32 загиблих, 6 жовтня – 17 загиблих, 9 жовтня – 19 загиблих, 10 жовтня – 8 загиблих. 

Якщо порівнювати ці трагічні події зі статистикою виїздів із Запоріжжя та Запорізького району, можемо констатувати, що майже чверть від усіх виїздів тривалістю п'ять і більше днів за весь досліджуваний період (4 місяці) відбулася лише за один (!) тиждень – з 6 до 12 жовтня 2022 року. Це майже 60 тисяч поїздок.

Інший приклад – Нікопольський район, значна частина громад якого страждає від регулярних безкарних російських обстрілів з боку тимчасово окупованого Енергодара. Йдеться передовсім про Нікополь, Марганець, а також Червоногригорівську та Мирівську громади, розташовані на березі колишнього Каховського водосховища та в зоні ураження артилерії. Ще влітку 2022 року про масовий виїзд із Нікополя повідомляли чиновники, а в середині листопада 2022 року голова Дніпропетровської обласної ради заявляв, що 70% мешканців міста не ночують вдома: «Люди виїздять на ніч, а вдень повертаються і працюють».

Дуже негативну статистику виїзду з регіону в період жовтня 2022 – січня 2023 років підтверджує і наше дослідження. Зокрема, для Нікопольського району характерне найбільше у всій Дніпропетровській області від’ємне міграційне сальдо в -52%. Воно свідчить, що різниця між довготривалими виїздами та прибуттями становила понад 19 тисяч поїздок. А це, навіть за найскромнішими підрахунками, не менше 7–8% населення району.

Посилювали внутрішню міграцію не лише ракетні й дронові удари, а й їхні наслідки, насамперед блекаути. Наприклад, 30 листопада 2022 року стало рекордним за кількістю виїздів для Черкащини. Без урахування внутрішньообласних подорожей, у цей день зафіксовано понад 7,5 тисяч поїздок – зростання втричі порівняно з попереднім днем. Мешканці регіону поїхали до Кіровоградської, Київської областей і Києва. Причиною цього, ймовірно, стали проблеми з електропостачанням, адже на ранок 30 листопада в області було знеструмлено понад 300 тис. споживачів та діяли «червоні» графіки відключень – почергово 4 години без електроенергії та тільки 2 години з електропостачанням.

«Найпривабливішими» регіонами для прибуття були Закарпатська, Львівська, Волинська і Чернівецька області. Найімовірніше, це спричинено їхньою віддаленістю від зони активних бойових дій та прикордонним розташуванням, потенційно їх могли сприймати як проміжне місце проживання в разі посилення обстрілів та погіршення ситуації у сфері енергетики.

Варто вказати, що в цих розрахунках ми не брали до уваги Донеччину, Харківщину та Херсонщину. Нині, як і у 2022 році, там тривають активні бойові дії, й тому активно переміщуються військові, що може спотворювати дані про міграцію цивільного населення.

Отже, вплив Кремля на створення критичних переміщень всередині України досить значний. Звісно, упродовж осені 2023 – зими 2024 рр. ситуація в сфері енергетики була значно ліпшою, ніж торік. Однак Україні все ще бракує систем ППО, адже сотні ракет і дронів досі не збивають, а це означає, що в майбутньому такі кризові ситуації можуть повторитися. 

Нашому ворогові не потрібно жодних причин, щоб убивати українців. Кримський міст, вибухи в Бєлгороді чи палання Чорноморського флоту РФ – лише псевдоофіційні приводи для масового терору, які Кремль за потреби може вигадати й сам. І до цього наша держава має бути готова.

Автори:

Андрій Савчук, аналітик даних Громадянської мережі "ОПОРА"

Оригінальна публікація: "Українська правда"

Громадянська мережа "ОПОРА"

Фото в колажі: fintechinsider.com.ua

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-