реклама

Росія збільшила військові витрати: чого чекати

Росія збільшила військові витрати: чого чекати

Блоги
Укрінформ
Влада рф підвищить тарифи для своїх громадян, щоб поповнити бюджет на «оборону»

Судячи з усього, 2023 рік став визначальним для Кремля стосовно фінансування війни. Якщо забігти вперед, то там вирішили тягнути з нею для отримання хоч якихось її результатів, які можна було б видати за перемогу нехай і формату: параду ЗСУ на Красній площі не було. До речі, Буданов уже заявив, що в наших планах такого й немає. Крім того, Кремлю треба хоч якось виконувати головне завдання: зберегти владу й переобрати путіна на наступний термін, а це в нинішніх умовах не так просто, як було в минулі рази, навіть незважаючи на повністю підконтрольну виборчу систему, яка, здається, може все.

Вихід із цієї ситуації лише один: щонайменше до весни 2024 року (вибори) підтримувати на якомусь рівні військові дії з одночасними пропозиціями Києву та Заходу щодо виходу з неї на умовах «почесної капітуляції», яка й буде видана росіянам за «перемогу». Що стосується другого, то лавров уже заявив, що «росія поважає територіальну цілісність України в умовах виконання всіх закріплених у Декларації незалежності обіцянок Києва». Ви все правильно прочитали, ідеться про пропозицію «обміну НАТО на Крим» зокрема. Ні, усе зрозуміло, повірити росіянам – себе обдурити, але сам факт такої заяви вже спричинив роздратування у «патріотів» росії.

Із цим зрозуміло, а що з першим? Є складнощі, і великі. Колись у радянські часи міністром оборони був такий собі Д. Устінов, якому завжди було замало озброєння, і виробляли його в дуже великій кількості, настільки, що це навіть підірвало економіку СРСР. Казали, що його вистачить для захоплення Європи, частини Близького Сходу та ще чогось, але з цим не склалося, значна його частина була «утилізована» в Україні, починаючи від снарядів і закінчуючи тим, що їздить, літає або плаває, а адекватного поповнення, потрібного для війни, немає.

Ні, російська армія залишається досить сильною та небезпечною, проте перспективи – зрозумілі, що призвело до необхідності різкого збільшення витрат на війну. Так, у 2024 році витрати росії на «оборону» (від кого?) становитимуть 6% ВВП порівняно з 3,9% у 2023-му. Якщо в абсолютних цифрах, то в бюджет наступного року закладено зростання військових витрат на понад 4,4 трлн руб. ($45 млрд), до 10,8 трлн руб. ($112 млрд). Порівняно з останнім мирним, 2021-м, роком, військові витрати зростуть утричі, ба більше, удвічі підвищаться закриті статті бюджету, а сумарно військові витрати становитимуть 30% від нього.

То що, «усе пропало»? Ні. Треба розуміти, що тільки в першій половині 2023 року росія витратила на оборону на 12%, чи 600 млрд руб., більше, ніж 4,9 трлн руб. ($54 млрд), які вона планувала на весь 2023 рік, витрати на оборону за перші шість місяців року вже становили 5,59 трлн руб., тобто 37,3% від загальної суми 14,97 трлн руб. Отже, Кремль лише формалізував сучасну ситуацію, яка вже є, і більше зброї в нього не буде.

А по-справжньому радує те, що уряд рф очікує, що доходи становитимуть понад 35 трлн руб., що на 22% більше, ніж у 2023 році, а дефіцит скоротиться вдвічі – до 0,9% ВВП у 2024 році з 1,8% цього року. Прогнозують, що доходи від нафти та газу також зростуть майже на чверть наступного року – до 11,5 трлн руб. Сперечатися не будемо, але зауважимо, що ці плани оголошують на фоні припинення постачання газу до ЄС та знижки в 50% на його ціну для Китаю, «віримо».

А от у чому є впевненість, то це в тому, що Кремль перекладе збільшення військових витрат на населення. Так, тарифи на комунальні послуги в росії зростуть майже на 10%, також із 1 грудня 2023 року уряд планує проіндексувати: оптові ціни на газ – на 10%, тарифи на залізничні перевезення вантажів – на 10,75%, тарифи на пасажирські перевезення залізничним транспортом – на 10,75%.

То чого чекати від збільшення «оборонного» бюджету росії? Як це не дивно звучить, Україні –  майже нічого, у тому сенсі, що якихось великих змін. А ось росіянам – треба і, що цікаво, свого часу, почавши війну в Афганістані, «радянська імперія» дійшла до того самого: перекладання витрат на війну на своїх громадян десь через п’ять років із її початку, після чого вона розвалилася. Сучасної «російської імперії» у цьому сенсі вистачило на півтора року. Що буде тепер? Побачимо, але тенденція подобається.

Інформаційний спротив, секція «Дельта»

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-