Отримати берет гірського штурмовика

Отримати берет гірського штурмовика

Репортаж
Укрінформ
Бійці, які нині боронять Запорізький напрямок та беруть участь у звільненні української землі, склали важкий іспит в умовах, наближених до бойових

Військові 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади носять берет кольору "ґрунт". Це один із символів штурмовика. Аби його отримати, мало лише служити у відповідній бригаді, треба скласти іспит – пройти спеціальну смугу перешкод.

Кореспонденти Укрінформу на власні очі побачили, наскільки це складні випробування. Берет отримують лише найстійкіші.

НА МЕЖІ ВИТРИВАЛОСТІ

Смуга відтворює умови, в які військові потрапляють на полі бою. Тут і гул літаків, і вибухи, стрілянина, "поранені", "мінні поля", багато диму та емоційно важкі ситуації.

- Це наші традиції. Такі іспити проводяться на базі нашої військової частини вже тривалий час. Ми підлаштовуємося під місцевість, але обов'язковими є елементи гірської підготовки. При проходженні смуги люди набувають досвід поведінки в кризових ситуаціях, максимально наближених до фронтових. Додається фізична втома, вона така сама, як під час бойових дій, – пояснює військовослужбовець Богдан на позивний "Пророк".

"Пророк"

Він один із тих, хто розробляв цей тренувальний комплекс для бійців, що воюють нині на Запорізькому напрямку, та одним із перших проходив смугу.

Перед початком випробування військові проходять інструктаж. Весь маршрут вони долають у супроводі психолога, командирів, медиків.

Визначити, що головніше – фізична чи психологічна складова – майже неможливо. На різних ділянках – різні "спецефекти". Особливо багато диму, криків, психологічного тиску. Важливо, аби навіть в таких умовах хлопці вміли діяти командно, надавати допомогу один одному.

- Завдяки подоланню цієї смуги є можливість отримати навички психологічної стійкості, а також надання психологічної допомоги під час роботи. На фронті, під час виконання бойового завдання, ситуації бувають різні, й хлопці повинні розуміти, як розвиваються негативні емоційні стани. Як психологи ми завжди з ними проходимо смугу, аби відстежувати їхні реакції, розуміти, на чому треба більше акцент робити під час підготовки й у методичних рекомендаціях. Нам треба розуміти, що вони відчувають. Тому психологи завжди знаходяться на смузі, проходять, відстежують, допомагають. Крім того, ми інструктуємо бійців, як працювати в команді, швидко орієнтуватися в ситуаціях, коли є поранення не просто фізичне, а й психологічне, – пояснює психолог бригади, офіцер відділення морально-психологічного забезпечення Тетяна.

СИМВОЛ, ЯКИЙ ОБ'ЄДНУЄ

На проходження умовного "кола" відводиться близько 25 хвилин. Військові кажуть, що сприймають смугу як тактичні навчання, поєднані з кваліфікаційним іспитом.

- Для мене особисто можливість отримати право носити бойовий берет бригади – це важливо. Берет – це символ, який нас об'єднує, – говорить військовий на псевдо "Ділок".

"Ділок"

Йому 39 років, він родом із Закарпаття, останні 10 років жив у Рівному. На сході країни служить у складі штурмової бригади з вересня минулого року.

Каже, що колись закінчив військовий інститут, але досвіду служби не мав. До лав ЗСУ вступив у перші дні повномасштабної війни.

- Збоку проходження смуги легше виглядає… У реальності ж треба зосередитися, прислухатись до команд старшого і думати над тим, як здолати перешкоду. Для мене особисто найскладнішим під час цього іспиту була задимлена місцевість у поєднанні з фізичними навантаженнями. Важко в таких умовах відновлювати дихання і виконувати бойові задачі. Тож зрозумів, що мені треба ще над витривалістю попрацювати, – говорить військовий.

МІНІМАЛЬНИЙ РИЗИК – МАКСИМАЛЬНИЙ ЕФЕКТ

Дистанція облаштована так, щоб військовослужбовці відчули, як воно – працювати в екстремальних умовах, коли організм перебуває у стресовій ситуації.

- Це тренує нестандартний підхід до вирішення питань, розвиває критичне мислення в кризовий ситуації. Треба відточити рефлекси до ідеалу. Це як звичка ставити зброю на запобіжник. Ти маєш володіти всіма елементами своєї зброї навіть із зав'язаними очима, – додає Богдан.

З особистого досвіду він каже, що під час проходження цієї смуги військовий може відчути, наскільки добре на ньому закріплений захист, зброя та інші елементи екіпірування.

- Усі наші побратими мають досвід ведення бойових дій, і зараз у них є змога проаналізувати свої дії в кризових ситуаціях. Це особливо важливо, коли мова йде про команду. І головне – тут у нас мінімальний ризик, але з максимальним ефектом, – додає.

Один із тих, хто проходив смугу та отримав берет, – 46-річний військовий на позивний "Цвіточок". У цивільному житті він був підприємцем, приймав молоко по селу. Ще під час АТО підписав контракт. Служив водієм-механіком. Каже, що залишиться у війську і після закінчення контракту, хоча визнає, що зараз воювати набагато складніше, ніж до повномасштабного вторгнення.

"Цвіточок"

Скласти іспит та отримати берет для нього – надважлива мета. Чоловік каже: в першу чергу сам собі хотів довести, що здатен пройти смугу разом з іншими побратимами.

- Я вже дід. І хотів показати хлопцям, які тут разом зі мною, що я не слабак, – говорить.

На фронті його підрозділ виконує зовсім інші завдання – це інженерні війська. Під час проходження смуги було багато вправ, які доводилось виконувати вперше.

- Дуже важко було, коли почали пускати дим. Почали ніби задихатися. Потім ще присідати треба було, бігти, дивитися, чи все в порядку з іншими… Тяжко – але це треба. Ми перед тим, як іспит складати, готувались. Сюди приїздили кілька днів, коли час був, і тренувалися, – розповідає військовий.

Вдома на нього чекають дружина, діти та онуки. Каже, всі хвилювалися, але були впевнені, що "дід" берет отримає.

Командири підрозділів додають, що більшість людей, які нині боронять країну, прийшли з цивільного життя, і тому важливою є саме психологічна підготовка. Тож облаштовувати та проходити такі смуги бійцям треба – це дозволяє не лише "штурмовий" берет отримати, а й зберегти життя собі і побратимам.

Ольга Кудря, Запоріжжя
Фото
Дмитра Смольєнка

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-