Психологічної допомоги після війни потребуватиме мільйонна армія – Маляр

Психологічної допомоги після війни потребуватиме мільйонна армія – Маляр

Укрінформ
Після завершення повномасштабної війни психологічної допомоги в Україні потребуватиме мільйонна армія, і зараз суспільству необхідно позбутися стереотипів і стигми, аби всі розуміли, що допомога психолога - це нормально.

Як передає кореспондент Укрінформу, про це під час круглого столу на тему: «Війна проти наших душ. Як зберегти ментальне здоров’я військовослужбовців і всього суспільства» заявила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

«Що стосується військових, ми стикнулися з декількома викликами дуже серйозними: перше – це кількість – сотні тисяч мобілізованих. До початку великого вторгнення відповідно до закону в нас було 215 тисяч військових й інші – цивільні працівники. От збільшилось у кілька разів, і відповідно, якщо ми говоримо про кількість людей, які потенційно потребуватимуть психологічної допомоги, то обсяг ви самі розумієте – майже мільйонна армія. Ще один важливий момент – психологічна допомога надається тільки добровільно. І тут важливо розуміти, що людина може її потребувати, але вона має право при цьому не звертатися ні до кого. І ми стаємо з вами перед викликом стереотипів, бо переважна більшість військових - це все-таки чоловіки, а стереотип: якщо я сильний, то чому я звертаюсь по допомогу. І наша задача роз’яснювати, що допомога психолога - це нормально», - наголосила Маляр.

Читайте також: Більше 20 нічних атак ворога у травні: які настрої серед українців фіксують психологи і соціологи?

Вона вважає, що Збройні сили є частиною суспільства, яке теж потребує психологічної допомоги, однак робота з військовими має свою специфіку. 

За словами заступниці міністра, ще одним великим викликом є брак психологів, їх не вистачає і найближчими роками не вистачатиме фізично, особливо це стосуватимуться саме військових психологів.

«У нас був різний досвід, і ми зрозуміли, що цивільним психологам складно. По-друге, є своя специфіка в питаннях безпеки, а тому в нас сьогодні з військовими працюють військові психологи. У нас у ЗСУ дефіцит кадрів, і ми робили певні кроки, щоб із цього дефіциту виходити», - розповіла Маляр.

Водночас вона вважає, що Україна має шанс стати світовим лідером у питаннях психологічної реабілітації військових: «З одного боку ми стоїмо перед викликами, з іншого боку – це величезний шанс стати нам лідерами і ключовими у світі фахівцями по роботі з суспільством і військовими, по роботі з наслідками повномасштабного вторгнення».

Читайте також: Міністерства представили сім пріоритетних проєктів Всеукраїнської програми ментального здоров’я

Керівниця Координаційного центру з психічного здоров'я КМУ Оксана Збітнєва відзначила, що робота в цій сфері напряму впливає на ментальне здоров'я нації, що в свою чергу позначається на економічних показниках країни. 

«Всеукраїнська програма «Ментального здоров’я», яка реалізується з ініціативи першої леді Олени Зеленської, створюється вже зараз, не чекаючи перемоги, щоб дати відповідь не лише на те, що відбувається з нами сьогодні, а й на ті прогнози, які ми розуміємо, що будуть після перемоги», - наголосила вона.

Збітнєва зазначила, що всі громадяни мають стати Об’єднаними силами з відновлення людини.

Вона нагадала, що на рівні Кабінету Міністрів існує міжвідомча координаційна рада, яка є майданчиком для ухвалення рішень, і під час останнього засідання міністр оборони Олексій Резніков презентував п'ятий кроковий проєкт відновлення психічного здоров’я для ЗСУ.

Читайте також: Психологічний стан українців у воєнний період

Якщо система не буде вчасно розбудована, вважає Збітнєва, то держава не впорається з тим потоком людей, які повернуться до цивільного життя та які мають унікальний бойовий досвід і пережиті травмуючі події і з якими повинні працювати військові психологи.

Як повідомляв Укрінформ, станом на 1 лютого цього року, понад 40 лікувальних закладів законтрактовані з Міністерством у справах ветеранів України для забезпечення психологічної реабілітації військовослужбовців.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-