Для виготовлення зброї рф використовує чипи з пральних машин та холодильників - Bloomberg

Для виготовлення зброї рф використовує чипи з пральних машин та холодильників - Bloomberg

Укрінформ
Зіткнувшись із західними санкціями після вторгнення в Україну, російська федерація почала використовувати технологічні деталі з пральних машин, холодильників та навіть молоковідсмоктувачів для виробництва військової техніки.

Про це повідомляє Bloomberg, передає Укрінформ.

Зазначається, що після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну було зафіксовано «раптовий і несподіваний» сплеск попиту на пральні машини, холодильники та електричні молоковідсмоктувачі європейського виробництва у країнах, які є партнерами рф по ОДКБ та Євразійському економічному союзу, зокрема, Вірменії та Казахстані.

Відповідно до даних, зібраних Bloomberg з бази даних Євростату ЄС, Вірменія імпортувала більше пральних машин з Європейського Союзу протягом перших восьми місяців року, ніж за останні два роки разом узяті. Казахстан за перші вісім місяців року імпортував європейських холодильників на суму 21,4 млн доларів, що більш ніж утричі перевищує суму за аналогічний період минулого року. Дані уряду Казахстану свідчать про різке зростання кількості холодильників, пральних машин та електричних молоковідсмоктувачів, що постачаються до росії.

Найбільш промовистим є зростання попиту на електричні молоковідсмоктувачі у Вірменії та Казахстані. Торгові дані показують, що їх експорт з ЄС до Вірменії зріс майже втричі у першій половині 2022 року порівняно з попереднім роком, попри падіння народжуваності у Вірменії на 4,3%. Так само попит Казахстану на молоковідсмоктувачі з ЄС зріс на 633% у першій половині 2022 року, хоча народжуваність у країні за той же період впала на 8,4%.

Водночас російська влада припинила публікувати дані про торгівлю після вторгнення в Україну. Тим не менш, згідно з даними казахстанського уряду, російський попит на електричні молоковідсмоктувачі з Казахстану зріс більш ніж удвічі протягом перших восьми місяців року порівняно з усім 2021 роком. За вісім місяців 2022 року Казахстан також поставив до росії пральних машин на 7,5 мільйона доларів проти майже нуля за попередні два роки, а експорт холодильників до рф з Казахстану зріс у десять разів порівняно з минулим роком.

Експерти вважають, що деяка торгівля через євразійські держави в росію може бути опортуністичним бізнесом, який компенсує дефіцит імпорту з інших країн для російських компаній, що задіяні у цивільному виробництві.

Але європейські чиновники, знайомі з цифрами, кажуть, що вони стурбовані тим, що принаймні деякі товари та їхні компоненти можуть використовуватися у військових цілях, через що вони уважно стежать за зростанням експорту до країн-сусідів рф.

Офіційні особи в Європі вже публічно заявили, що бачили деталі холодильників і пральних машин у російському військовому обладнанні, такому як танки, після її вторгнення в Україну. Люди, обізнані з оцінками, сказали, що цілком можливо, що компоненти та мікрочіпи з інших побутових товарів також використовувалися у військових цілях, навіть якщо переважно у відносно низькоякісному обладнанні.

«Навіть дуже складні російські системи озброєння часто будуються зі стандартними мікроелектронними компонентами, які містяться в ряді комерційних товарів. Цілком можливо, що російський військово-промисловий комплекс імпортує комерційні готові товари для розбору на запчастини», — сказав Джеймс Бірн​, директор відділу розвідки та аналізу відкритих джерел Королівського інституту об’єднаних служб, британського аналітичного центру.

Читайте також: Спецслужби рф шукають продавців чипів і технологій для виробництва зброї - CNN

Речниця Європейської комісії Міріам Гарсія Феррер заявила, що блок спостерігає за торговими потоками, щоб визначити, де росія може обійти санкції. За її словами, комісія також здійснює моніторинг предметів, які використовувала російська армія в Україні, на підставі криміналістичного аналізу уламків знищеної російської зброї.

Вона додала, що низка ключових компонентів пральних машин і холодильників комерційно доступні в багатьох країнах і регіонах, і якщо ЄС зможе ідентифікувати предмети, які використовуються в російській зброї, буде розглянуто можливість розширення торгівельних обмежень і на них.

Як повідомляв Укрінформ, Європейський Союз остаточно ухвалив останній пакет санкцій проти росії через спробу незаконної анексії Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України.

Фото: Nathan Laine/Bloomberg

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-