Правозахисники зібрали докази злочинів російських військових на Донбасі

Правозахисники зібрали докази злочинів російських військових на Донбасі

Укрінформ
Українська Гельсінська спілка з прав людини та ГО Truth Hounds оприлюднили звіт "Воєнні злочини проти полонених та факти присутності військовослужбовців РФ на Донбасі". 

Зібрані факти документатори передадуть до Міжнародного кримінального суду (МКС), повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Сьогодні ми презентуємо спільний звіт "Говорять Застінки". В ньому зібрані докази міжнародних злочинів, скоєних комбатантами так званої ДНР,  задокументовані факти присутності сил РФ та їхня активність під час конфлікту, а також пряма участь у катуванні українських полонених. Мета цього звіту - передати до МКС усі факти злочинів, передати докази та імена підозрюваних для того, щоб міжнародне правосуддя переслідувало злочинців у тих випадках і місцях, коли до них не може "дотягнутись" українська "Феміда", - зазначив документатор воєнних злочинів ГО Truth Hounds Роман Авраменко.

Як він зауважив, усі дані про злочини незаконних збройних формувань в ОРДО та про участь підрозділів збройних сил РФ на Донбасі грунтуються на свідченнях 138 потерпілих, які перебували в полоні на території Донецька, Сніжного, Горлівки та Чистякового (Тореза) в період з 24 серпня 2014 року по кінець січня 2015 року.

"Звісно, ми продовжуємо працювати, і надходять нові свідчення. Буквально вчора ми повернулися з польової місії, де в Запорізькій і Донецькій областях опитували колишніх в'язнів цих застінок,  і вся інформація передається в офіс прокурора Міжнародного кримінального суду для того, щоб спонукати Гаагу відкрити розслідування у справі України", - додав Авраменко.

Окремо у звіті приділено увагу документуванню свідчень щодо російської присутності під час полону та свідчень щодо присутності російських армійських підрозділів на території України. 

На основі міжнародного гуманітарного права та міжнародного кримінального права розробники звіту зазначили, що є підстави вважати, що було скоєно низку воєнних злочинів: тортури або нелюдське поводження; зазіхання на людську гідність; згвалтування; умисне заподіяння сильних пошкоджень, серйозних тілесних ушкоджень або шкоди здоров'ю.

Зокрема, за словами документатора воєнних злочинів ГО Truth Hounds Романа Авраменка, одним з найпоширеніших методів тортур українських полонених на території ОРДО є катування електричним струмом.

"Щодо саме методів тортур - часто ми фіксували застосування електричного струму: до язика чи геніталій підключали дроти, і якщо відповідь не подобалась, то струм пропускали через людину. Про це згадують регулярно і після побиття це один з найпоширеніших методів тортур. Це навіть називали "дзвінок Путіну" - коли підключають дроти і накручують армійський телефон, тапік так званий, та через нього пропускають струм", - зазначив він.

Читайте також: Застосування кримінального законодавства РФ у Криму є злочином - юрист

Авраменко зауважив, що, за свідченнями очевидців, побиття застосовувалось постійно - ногами, гумовими палицями, трубами, прикладами. Крім того, згадують свідки і про знущання та розстріли бойовиками після невдалого бою.

Проте, за словами колишніх бранців, найгірше вони переносили відчуття абсолютної беззахисності, адже "щосекунди можуть відчинитись двері і тебе вб'ють", розповів дослідник.

Дослідження проведене в рамках співпраці з Платформою громадської солідарності та Коаліцією за Міжнародний кримінальний суд за підтримки National Endowement for democracy.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-