
За пошкодженням електромереж на півдні Франції можуть стояти іноземні спецслужби - експерт
Про це в коментарі Укрінформу сказав колишній заступник координатора Національної розвідки при президенті Франції Жиром Пуаро.
Він вважає, що підпал трансформатора в Ніцці та руйнування двох електроопор поблизу Канн здійснили одні й ті ж організації.
«Це найімовірніша гіпотеза. Йдеться про саботажі одного характеру, які потребують ретельної підготовки, розвідки і технічних знань — знати, що саме й як вивести з ладу. Крім того, це дуже небезпечно — втручання в такі установки пов’язане з високим ризиком ураження електричним струмом», - зауважив експерт.
За його словами, головна мета анонімів, які назвались «анархістами», - показати людям, що «система» управління країною йде хибним шляхом.
«Тож все потрібно змінити — політичну систему, спосіб життя, зрештою здійснити революцію. Вони хочуть покінчити з капіталізмом, експлуатацією працівників, зруйнувати державу та «врятувати планету». Вони називають себе анархістами, сподіваючись на симпатію з боку певної частини населення. Але вони могли б називати себе революціонерами, захисниками довкілля, ворогами капіталізму. В цьому самоназиванні є певна частка «маркетингу»», - додав Пуаро.
Він припускає, що ці особи можуть бути маніпульовані ззовні з метою ослаблення Франції, а за такими «екологічними» гаслами можуть стояти іноземні служби.
«Безперечно, і це дуже ймовірно. Усі насильницькі або радикальні рухи — ІРА, ЕТА, «Action directe» у Франції, терорист Карлос (ліворадикальний терорист із прокомуністичними поглядами часів холодної війни – ред.) тощо, всі вони завжди отримували допомогу, були інфільтровані або маніпульовані спецслужбами з комуністичного блоку. Отже, ці «анархісти» також, ймовірно, мають прямі або опосередковані зв’язки з іноземними розвідслужбами: найбільш імовірно — російськими, можливо, алжирськими (враховуючи напруження у відносинах між Францією та Алжиром) або ж іншими», - стверджує колишній розвідник.
На його думку, «екологічний активізм» є типовою складовою гібридної форми війни.
«Вони часто перетинаються або нашаровуються. Видати ворожий акт іноземної держави за дії екстремістського угруповання — це очевидна складова гібридної війни», - зазначив Пуаро.
Найефективнішими способами боротьби з ними він називає негайні арешти та тривалі терміни ув’язнення.
«Паралельно необхідна превентивна робота спецслужб, щоб виявляти й нейтралізовувати їх ще до того, як вони перейдуть до дії», - додав експерт.
Напередодні на півдні Франції стались кілька випадків навмисного пошкодження електромереж. Так, у Ніцці було підпалено електричний трансформатор. Це сталось на наступний день після того, як невідомі підпиляли дві електроопори, що вплинуло на роботу Каннського фестивалю та залишило без електрики 160 тис. домогосподарств. Відповідальність за цей акт взяли на себе дві анонімні групи «анархістів».
Раніше у 2022 році подібні випадки були зафіксовані в департаменті Гар, також на півдні країни, де «екоактивісти» взяли на себе відповідальність за пошкодження опори, що постачає електроенергію хімічному промисловому центру. Вони ж заявили про причетність до двох пожеж під лінією високої напруги, що спричинило відключення електроенергії в аеропорту Марсель-Прованс та на заводі Airbus Helicopters у департаменті Буш-дю-Рон.
Проте найгучнішим епізодом став саботаж роботи мережі швидкісних потягів TGV та оптоволоконних мереж у день відкриття Олімпіади-2024 року в Парижі. Це спричинило колапс транспортної системи.
Як повідомляв Укрінформ, у ніч на 26 липня 2024 року на об’єктах державного підприємства, що керує залізницями Франції, SNCF були здійснені підготовлені та скоординовані диверсійні акти.