Маріуш Блащак, віцепрем’єр-міністр, міністр національної оборони Польщі
Ми хочемо межувати з вільною Україною, а не з росією
16.03.2023 12:30

Польща є одним із головних союзників України у часи російсько-української війни. Її внесок у допомогу Україні та українцям важко переоцінити. Про військовий компонент цієї допомоги, оцінки євроатлантичних перспектив України та російської загрози в інтерв’ю Укрінформу розповів Віцепрем’єр-міністр, міністр національної оборони Польщі Маріуш Блащак.

МИ ПІДТРИМУВАТИМЕМО КИЇВ ТАК ДОВГО, СКІЛЬКИ ЦЕ БУДЕ НЕОБХІДНО

- Пане Віцепрем’єре, як ви оцінюєте нинішню ситуацію на сході та півдні України? На вашу думку, російський наступ, про який останнім часом багато говорять, уже триває чи ще не почався? Якщо ні, то коли його очікувати?

- Найкраще відповідь на це запитання знають військові. Хоча зі зрозумілих причин у Польщі та серед союзників по НАТО ми постійно говоримо про підтримку України, а також про те, що відбувається на фронті.

Минуло більше року з моменту повномасштабного нападу росії на незалежну та суверенну Україну. Цей напад мав бути короткою операцією, а виявився важкою кампанією, яка приносить величезні втрати. Тому я вважаю, що у росіян немає шансів завдати Україні остаточного удару під час весняного наступу. Сподіваюся також, що союзники України допоможуть їй досягти якнайбільшого успіху під час контрнаступу українських військ.

Ми підтримуватимемо Київ так довго, скільки це буде необхідно. Ми всі думаємо однаково і розуміємо, що мусимо перемогти. І це можливо, якщо Київ отримає усіляку допомогу.

- Які ваші прогнози щодо закінчення цієї війни: скільки вона триватиме, якими будуть наслідки?

- Це, скоріше, питання місяців, а не тижнів. росія застрягла в Україні, як це було раніше в Афганістані. Водночас вихід із війни зараз означав би визнання кремлем помилки та необхідності відповідати за наслідки цього варварського нападу. Жорстока агресія путіна змінила безпекове середовище у світі. Хочу чітко наголосити, що якнайшвидше припинення цієї війни – в інтересах незалежної України, безпечної Польщі та справедливого світу.

Перший етап цієї війни українці вже виграли. Вони відтіснили росіян від Києва, зупинили їх на сході й успішно утримують довгу лінію фронту. росія, незважаючи на всю свою пропаганду успіху, зазнала невдачі, а “спеціальна воєнна операція”, яка мала завершитися за кілька днів, втягнула росіян у тривалий конфлікт, який дискредитував їх на міжнародному рівні та в якому вони зазнають величезних втрат. Це результат двох нерозривних фактів: героїзму та стійкості українського народу та підтримки Заходу. Збереження цієї підтримки є єдиним шляхом до перемоги і підтримання фундаментальних принципів міжнародного права у відносинах між державами.

У ДОВГОСТРОКОВІЙ ПЕРСПЕКТИВІ ЦЯ ВІЙНА ОЗНАЧАЄ КІНЕЦЬ ПУТІНА

- Деякі західні політики та експерти кажуть, що Україні доведеться погодитися з втратою частини своєї території як передумовою для мирних переговорів з росією. Яка ваша думка з цього приводу?

- Це означало б, що ми дозволяємо росії руйнувати весь післявоєнний порядок. Цього не можна допустити. У довгостроковій перспективі ця війна означає кінець путіна. Я вважаю: повне визволення окупованих українських територій є лише питанням часу, і це приведе до того, що умови миру визначатимуть українці.

Стає все більш очевидним, що путін не зможе зберегти обличчя у результаті цієї війни. Україна має перемогти, інакше це буде заохоченням для росії знову завдати удару або по Україні, або по інших країнах. Укладення іншого договору на кшталт так званого Мінська-2 слугуватиме лише відбудові військового потенціалу росії з метою відновлення воєнних дій.

Тому постачання зброї в Україну та економічний і політичний тиск на росію наразі є найкращим інструментом стримування кремля. Ми не повинні почуватися втомленими чи звільненими від нашого обов’язку підтримувати Україну, оскільки її народ бореться за свободу всіх європейців і за їхні цінності.

- Як ви оцінюєте нинішню військову допомогу Україні з боку Заходу? Чи її достатньо для того, щоб українські війська мали змогу провести успішний контрнаступ і вибити російські війська з України? Якщо ні, то що потрібно зробити, щоб цієї допомоги було ще більше?

- Повторюю ще раз, уся євроатлантична спільнота має протистояти російським намірам зруйнувати існуючий порядок. Я вважаю, те, що говорять президент США Джо Байден і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, є дуже важливим, оскільки це створює тиск на всіх союзників. Ключову роль відіграє моя країна, Польща. Ми сусіди України і підтримуємо її з самого початку. Ми хочемо межувати з вільною Україною, а не з росією. Польська оборонна промисловість також бере активну участь у процесі підтримки, але її виробничі потужності не замінять співпраці з іншими ОПК країн ЄС, НАТО чи навіть так званої “контактної групи” з 50-ти країн у питанні військової допомоги.

Сьогодні від ситуації в Україні залежить безпека Польщі та всього східного флангу НАТО

Разом ми можемо багато чого досягти. Фактом є: раніше говорилося про те, що неможливо передати ЗРК Patriot Україні. Тиск, польський тиск, привів до того, що ЗРК Patriot буде туди доставлено. Раніше говорилося, що танки Leopard не можуть потрапити в Україну. Однак завдяки нашим дипломатичним зусиллям нам вдалося відкрити шлях для передачі цілого батальйону. Це свідчить про те, що ця боротьба, в тому числі й на дипломатичному фронті, є ключовою. Тому ми постійно говоримо про форми підтримки України. Ми знаємо, що великим викликом є запчастини, виробництво боєприпасів. Але все це приводить до того, що Європа, Захід відбудовує свої оборонні можливості, які в останні роки скорочувалися. Російська загроза недооцінювалася, були країни, які навіть співпрацювали з росією, з путіним, даючи йому підстави для будування своєї військової сили.

Проте після більш ніж року імперської агресії росії проти України – НАТО об’єднане, як ніколи раніше, і готове до взаємної співпраці й допомоги. Потрібно підтримувати Україну стільки, скільки це необхідно. Сьогодні від ситуації в Україні залежить безпека Польщі та всього східного флангу НАТО.

УСІ ЗАЯВЛЕНІ ТАНКИ АБО ВЖЕ В УКРАЇНІ, АБО ПРИБУДУТЬ ТУДИ В ДУЖЕ КОРОТКИЙ ЧАС

- Пане Віцепрем’єре, ви повідомили, що всі польські танки Leopard 2 передані Україні. Власне, як голова всієї танкової коаліції щодо передачі танків Leopard 2 Україні, чи можете сказати, коли до України прибуде весь танковий батальйон Leopard 2, тобто танки також і з інших країн?

- Ми зробили так, що у складі міжнародної коаліції буде сформований цілий батальйон танків Leopard 2A4 (я маю на увазі український батальйон, який нараховуватиме щонайменше 31 танк). Укладення угод про постачання в Україну західної бронетехніки вже дало перші результати. Польща першою поставила Україні 14 танків Leopard у версії 2A4. До складу танкового батальйону, який незабаром передадуть Україні, увійдуть ще 8 одиниць з Канади, 8 з Норвегії та не менше 6 танків з Іспанії. З міністром оборони Іспанії Маргаритою Роблес я веду переговори про передачу ще 4 додаткових танків. Своєю чергою, в межах цієї коаліції Фінляндія надасть допоміжні транспортні засоби. Усі заявлені танки або вже в Україні, або прибудуть туди в дуже короткий час. Я також розраховую, що до передачі Україні танків Leopard приєднаються чергові країни.

- Перша група українських танкістів пройшла навчання на танках Leopard 2 у польському Свєнтошуві. Чи будуть там навчатися чергові групи українських танкістів? Скільки українських військових зараз навчається в Польщі?

- Як підтримка української армії важкою бронетехнікою, так і навчання солдатів з експлуатації техніки, наданої Заходом, мають ключове значення для захисту України від російського вторгнення. У межах пакету підтримки ми вже провели навчання груп українських військових. Зараз тривають чергові навчання українських екіпажів. Водночас хочу підкреслити, що Польща є лідером не лише у забезпеченні України бронетехнікою та підготовці українських Збройних сил, а й у наданні притулку українським біженцям, за що я також вдячний своїм співвітчизникам.

- Пане Віцепрем’єре, ви говорили про плани створити в Польщі, на оборонному підприємстві Bumar-Łabędy, сервісний хаб для переданих Україні танків. Коли цей хаб запрацює?

- Як я вже неодноразово казав, ми готові запустити сервісний хаб у Польщі. Йдеться про хаб, де ремонтуватимуться та обслуговуватимуть поставлені в Україну танки Leopard. Зараз найважливіше – це вийти з глухого кута щодо постачання Німеччиною запчастин для танків Leopard. Я вже обговорював це питання з німецьким колегою. Я хочу чітко зазначити: польська оборонна промисловість готова виробляти запчастини для танків Leopard, але документацію, необхідну для того, щоб цей проєкт запрацював, має німецька компанія Rheinmetall. Підприємства Bumar-Łabędy мають належні умови для відновлення виробничої лінії, закритої 20 років тому. Звичайно, це буде у співпраці з Німеччиною.

- Польща також планує передати Україні 60 старих танків Т-72 і PT-91 з власних ресурсів. Коли це може статися?

- Від початку повномасштабної війни Польща передала Україні понад 200 танків T-72. Хочу підкреслити, що ми передамо чергові танки і БМП. Але, щоб і надалі підтримувати наших українських друзів, ми маємо поповнювати бойові можливості своїх бронетанкових підрозділів. Тому ми постійно закуповуємо сучасну техніку, яка незабаром потрапить до польських військових, зокрема танки Abrams, танки K2, гаубиці K9, пускові установки HIMARS, винищувачі F-35, літаки FA-50 та реактивні системи залпового вогню K239 CHUNMOO.

СТВОРЕННЯ АВІАЦІЙНОЇ КОАЛІЦІЇ Є ПИТАННЯМ ЧАСУ

- Під час однієї з попередніх зустрічей міністрів оборони у форматі Рамштайн ви сказали, що Польща зможе озброїти та підготувати до березня цього року одну бригаду для Збройних Сил України. Чи справді до кінця березня українська армія матиме одну підготовлену та озброєну в Польщі бригаду?

- Українських військових навчають польські інструктори з 10-ї бронекавалерійської бригади, а також інструктори з Канади й Норвегії. Завдяки нашому досвіду та досвіду інструкторів навчального центру Leopard, організація та проведення таких навчань не викликала у нас жодних проблем. Як я вже казав, ми підготували у Польщі майже бригаду українських військових. Зі зрозумілих міркувань безпеки я б не хотів тут називати конкретні цифри. Однак, мушу підкреслити, що цикл підготовки українських танкістів, який ми послідовно реалізуємо, є ключовим у процесі протидії російському наступу.

Водночас хочу висловити свою повагу українським військовим, які навчаються в Польщі. Це військові, які мають бойовий досвід, вони щоденно служать у бронетанкових військах. Я мав нагоду з ними поспілкуватися – це військові, які роками воюють, служать в армії з 2014 року, після нападу росії на Україну. Це військові, які мають велику мотивацію подолати агресора і перемогти. Я сповнений поваги до їхньої готовності отримати необхідні знання й навички та якомога швидше повернутися на фронт.

- Пане Віцепрем’єре, українська влада каже, що так звана авіаційна коаліція буде сформована на 100%, це лише питання часу. У якому вигляді до нього могла б приєднатися Польща? Скільки МіГ-29 Польща могла б передати Україні?

- Це правда. Вважаю, що створення такої коаліції є питанням часу. Як союзники, ми повинні разом дозріти до такого рішення. Польща готова передати Україні свої винищувачі МіГ-29 у рамках міжнародної коаліції. Про це говорив президент Анджей Дуда. В цьому питанні є повна єдність між президентом і польським урядом. Ми постійно працюємо над рішенням, яке задовольнятиме усі сторони.

- Польща є беззаперечним лідером, поряд зі США та Великою Британією, у наданні військової допомоги Україні. На яку суму на сьогодні передано військової допомоги Україні? Яка польська техніка найбільше сподобалася українським військовим на фронті й, можливо, вони просять Польщу про неї ще?

- Збройні Сили України отримали безпрецедентну військову, гуманітарну та дипломатичну допомогу від Польщі. Ми є не лише головним центром надання допомоги, але й одним із найбільших донорів. Від початку війни ми передали Україні озброєння на понад 2,2 млрд євро. Від українців я знаю, що польська зброя, гаубиці Krab, гвинтівки MSBS Grot, переносні зенітно-ракетні комплекси Piorun або ударні безпілотники Warmate добре себе проявляють на театрі воєнних дій в Україні, результативно знищуючи ворога. Навколо ПЗРК Piorun уже склався справжній культ. Я пишаюся, що вироблене в Польщі озброєння, яке опинилося в руках української армії, добре виконує свою роль. Це візитівки нашого ОПК і нашої солідарності з воюючою Україною.

МИ НЕ ХОЧЕМО ПОВТОРЕННЯ В ПОЛЬЩІ БУЧІ, ІРПЕНЯ ЧИ БАХМУТА

- Які найважливіші висновки з цієї війни ви бачите для Польщі?

- Варварський, неспровокований напад росії на незалежну Україну підтвердив правоту рішень щодо подальшого озброєння, модернізації та збільшення чисельності польської армії. Нова реальність безпеки в Європі багато що змінила, вона показала, що захист польської території та наших цінностей потребує ще більших інвестицій. Звідси – збільшення чисельності польських збройних сил та інтенсивний процес оснащення польської армії найсучаснішою технікою у відповідності до “Закону про оборону вітчизни”.

Крім того, дуже важливо зміцнювати союзницькі зв'язки. Досвід України свідчить про необхідність негайного захисту всієї території країни. Діяти згідно з доктриною наших попередників, яка передбачала оборону на лінії Вісли і навіть на західному кордоні Польщі, було би не лише хибно, але й ганебно. Ми не хочемо повторення в Польщі Бучі, Ірпеня чи Бахмута. Звідси мої рішення створити 18-ту механізовану дивізію та 1-шу піхотну дивізію легіонів, які дислокуватимуться у східній Польщі. Після жорстокого нападу на незалежну Україну ми робимо ще більші закупівлі зброї та військової техніки як за кордоном, так і на польських оборонних підприємствах. Підтримка, яку ми надали Україні, – нагадаю, що перші партії боєприпасів ми відправили в Україну ще до початку війни, – змусила нас ще більше прискорити роботу, пов’язану з оснащенням і підготовкою польської армії. Ми повинні бути готовими до будь-якого розвитку подій.

- Польща послідовно зміцнює свій кордон з Білоруссю та Калінінградською областю рф, країна останнім часом уклала кілька багатомільйонних контрактів на придбання великої кількості зброї. Чи існує безпосередня загроза для Польщі з боку росії та її країни-сателіта білорусі найближчим часом? Яку форму може мати ця загроза?

- Гібрідна атака на Польщу триває із серпня 2021 року, коли сталася масова спроба викликати міграційну кризу на польсько-білоруському кордоні. Це було сплановано у кремлі. Але важливо те, що наш уряд від самого початку попереджав про відродження російського імперіалізму. На це неодноразово наголошував світлої пам’яті Президент Лех Качинський.

Сьогодні Польща в безпеці, а польська армія зростає чисельно, вона оснащена сучасною зброєю. Польща також сильна в альянсах, про що свідчить присутність американських, британських, румунських і хорватських військових на польській території. Ми вже давно перестали бути лише бенефіціаром безпеки. Ми постійно співпрацюємо з союзниками – наші сили присутні, наприклад, у складі багатонаціональних бойових груп НАТО, які дислокуються у Латвії та Румунії. На початку квітня цього року польська армія отримає замовлені минулого року танки Abrams, які разом з гаубицями К9 і танками К2 гарантуватимуть нашу безпеку на східному фланзі Північноатлантичного альянсу. Вони закриють “Брестські ворота”, щоб відлякати кожного потенційного агресора. Ми не дозволимо, щоб будь-які імперські прагнення призвели до порушення кордонів Польщі.

Велике значення мають дуже сильні й рішучі слова Президента США Джо Байдена, які підтверджують єдність Північноатлантичного Альянсу, присутність американських солдатів на польській землі та наголошують на важливості 5-ї статті Північноатлантичного договору. Американське лідерство в НАТО має фундаментальне значення, у тому числі для перемоги над імперськими амбіціями путіна.

ПЕРЕМОГА УКРАЇНИ Є ЇЇ НАЙВАЖЛИВІШИМ КРОКОМ ДО МОЖЛИВОГО ВСТУПУ ДО СТРУКТУР НАТО

- Україна хоче отримати гарантії безпеки від країн-союзників і чітку перспективу членства в НАТО. Як ви оцінюєте можливість отримання таких гарантій безпеки під час цьогорічного саміту НАТО у Вільнюсі?

Не маю жодних сумнівів, що коли закінчиться війна, матимемо в Європі найсильнішу та найдосвідченішу армію – українську армію

- Ми рішуче підтримуємо Україну на її шляху до вступу в НАТО, а також Євросоюзу. Про це я неодноразово говорив і на міжнародних форумах, і зустрічаючись з Президентом України Володимиром Зеленським і моїм колегою, міністром оборони Олексієм Резніковим. На сьогодні найважливішим і найпильнішим завданням є гарантування, щоб Україна вистояла як суверенна та незалежна держава. Ми повинні мобілізувати якомога більше військових, економічних і фінансових ресурсів, щоб виграти цю війну. Безперечно, перемога України є її найважливішим кроком до можливого вступу до структур НАТО. Я вважаю, що саміт НАТО у Вільнюсі буде чудовою нагодою поговорити про перспективи членства України в Північноатлантичному альянсі. На мій погляд, фундаментальним принципом Альянсу є збереження відкритих дверей до НАТО для нових членів. Інтеграція України до європейської та євроатлантичної спільноти стане найкращою інвестицією для стабільності на нашому континенті.

- У найближчі роки польська армія буде однією з найкраще озброєних армій в Європі, а українська – найдосвідченішою армією на нашому континенті. Чи ви бачите ви можливість польсько-українського військового союзу після закінчення цієї війни?

- Війна створила нову архітектуру безпеки як в Європі, так і в світі, але також перебудувала польсько-українські відносини. Нинішня геополітична ситуація, і особливо війна в Україні, пришвидшила послідовну та далекосяжну військову співпрацю між нашими країнами. Польща допомагає Україні на багатьох рівнях, а поляки повністю є солідарними з українцями. Я не маю жодних сумнівів, що коли закінчиться війна, то в Європі матимемо найсильнішу та найдосвідченішу армію – українську армію. Сильна, незалежна, заможна Україна – в наших національних інтересах, але, як показує реальність, найважливішою та найефективнішою є сила існуючих альянсів. Передусім це стосується НАТО.

Юрій Банахевич

Фото: PAP та Getka

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-