Справа МН17: Вирок, якого чекали 8 років, і що далі

Справа МН17: Вирок, якого чекали 8 років, і що далі

Репортаж
Укрінформ
Коли можуть оголосити імена нових підозрюваних та хто виплатить родичам загиблих 16 мільйонів євро компенсацій

У Нідерландах, у судовому комплексі “Схіпхол”, що біля Амстердама, суд у справі MH17 оголосив рішення щодо трьох росіян та одного українця, яких обвинувачення назвало причетними до транспортування та бойового застосування ЗРК “Бук”. Прокуратура Нідерландів вимагала покарання у вигляді довічного ув'язнення.

Після двох років розгляду справи, 17 листопада 2022 року суд постановив, що ексофіцер фсб, колишній “міністр оборони” так званої “днр” Ігор Гіркін (Стрєлков), генерал, а на час збиття літака полковник ГРУ генштабу збройних сил рф, глава “ГРУ днр” Сергій Дубинський та громадянин України Леонід Харченко, який воював на боці “днр”, є винними у збитті літака та вбивстві 298 людей, їх засуджено на довічне ув'язнення. Четвертого обвинувачуваного – підполковника ГРУ Олега Пулатова було виправдано

Крім того, засуджені у справі МН17 мають виплатити 16 млн євро компенсацій.

Отже, чому було виправдано Пулатова, хто виплатить компенсації родичам загиблих та коли можуть оголосити нових підозрюваних у справі МН17.

ДОРОГА ДО СУДУ ТА ЗВ’ЯЗОК РОДИЧІВ ЗАГИБЛИХ РЕЙСУ МН17 З УКРАЇНОЮ

Пасажирський Boeing-777 “Малайзійських авіаліній”, що виконував рейс MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур, зазнав катастрофи на тимчасово окупованій частині Донецької області 17 липня 2014 року. На борту лайнера перебували 283 пасажири та 15 членів екіпажу, всі вони загинули. Серед загиблих мати та вітчим Джейн Малкольм з Австралії. Жінка прилетіла в Нідерланди, щоб почути правду, дізнатися, що сталося з її рідними.

Джейн Малкольм
Джейн Малкольм

“Я дуже хвилююся. Сподіваюся отримати чітку відповідь про те, що сталося з моєю мамою та вітчимом. Я не впевнена, що обвинувачених визнають винними безпосередньо у вбивстві, але принаймні всі знатимуть, що вони зробили”, – розповідає вона.

З Джейн Малкольм та іншими родичами загиблих, які прилетіли з Австралії, ми зустрілися на автобусній зупинці. Поки чекали на транспорт до будівлі суду, вона розповіла про свої переживання та українських родичів.

“У мене стільки різних емоцій щодо цього судового процесу. Я рада, що правда про MH17 буде озвучена, і я дуже вдячна всім людям, які допомогли зробити це можливим. З іншого боку, обвинувачених не буде в суді, і вони не відчують наслідків того, що скоїли, принаймні найближчим часом. І я чудово розумію, що люди, які винні у цій трагедії, все ще вбивають людей в Україні. Я також маю зв’язок з Україною. Родина мого дядька Влада родом із Запоріжжя. Я досі пам’ятаю, як його мама годувала мене неймовірною кількістю їжі в дитинстві”, – розповідає Джейн Малкольм.

Тим часом на табло з’являється інформація, що автобус, який зазвичай курсував від аеропорту Схіпхол до будівлі суду скасовано, а викликати таксі через ажіотаж не виходить. Джейн Малкольм і ще близько 10-ти родичів загиблих з Австралії починають хвилюватися ще більше, адже цього дня вони чекали вісім років. Зрештою, всім таки вдається замовити машини. Вже дорогою в суд робимо селфі в авто. Усі посміхаються, кажуть це перша перемога, адже у суд таки вдасться потрапити.  

Біля самої будівлі суду зустрічаємо родини з Нідерландів та Малайзії, адвокатів та журналістів. Загалом почути вирок приїхало понад 200 родичів загиблих.

МАЛАЗІЙСЬКИЙ БОЇНГ БУВ ЗБИТИЙ “БУКОМ”

У судовій залі панує тиша. Журналісти озброїлися ноутбуками та записниками. Помітно нервують нідерландські адвокати, які представляють інтереси одного з чотирьох обвинувачених – підполковника-спецпризначенця ГРУ РФ Олега Пулатова, який виявив бажання долучитися до судового процесу в справі МН17.

До судової зали заходять судді. Усі присутні встають. Журналісти роблять останні світлини. Головуючий суддя Гендрік Стейнгаус береться зачитувати рішення.

“Суд вважає, що збиття MH17 сталося внаслідок запуску ракети з “Бука” в районі смт Первомайське”, – заявив головуючий суддя.

суддя Гендрік Стейнгаюс
Гендрік Стейнгаюс

Отже, суд підтвердив, що малайзійський боїнг був збитий із зенітно-ракетного комплексу “Бук” і визнав докази переконливими. Тож усі альтернативні сценарії були виключені на основі доказів.

“Суд вивчив фотографії з Тореза, також заяви свідка М18, супутникові знімки, перехоплені розмови, фото та відео, … а також висновки експертів щодо осколків, вилучених із тіл загиблих та з літака – це все засвідчує, що МН17 дійсно був збитий ракетою з “Бука”, – сказав Гендрік Стейнгаюс.

Він також зазначив, що наявні неспростовні докази того, що росія мала “повний контроль” над бойовиками. І територію самопроголошеної “днр” на момент збиття літака контролювала росія. Численні ознаки свідчать, що з середини травня 2014 року росія фактично давала вказівки, постачала зброю та координувала військові дії на сході України.

За висновками суду, ЗРК “Бук”, з якого було збито MH17, привезли з росії до України, а потім вивезли назад, багато з бойовиків та представників самопроголошеної влади так званої “днр” мали російське громадянство.

ДОВІЧНЕ УВ’ЯЗНЕННЯ ТА ВИПРАВДАННЯ

Прокуратура Нідерландів вимагала довічного ув'язнення щодо чотирьох обвинувачених, яких назвала причетними до транспортування та бойового застосування ЗРК “Бук”. 

Суд визнав винними двох росіян та одного українця. І оголосив, що ексофіцер фсб, колишній “міністр оборони” так званої “днр” Ігор Гіркін (Стрєлков), генерал, а на час збиття літака полковник ГРУ генштабу збройних сил рф, глава “ГРУ днр” Сергій Дубинський та громадянин України Леонід Харченко, який воював на боці “днр”, є винними у збитті літака та вбивстві 298 людей, їх засуджено на довічне ув'язнення.

“Суд ухвалив довічне ув'язнення щодо Харченка, Дубинського та Гіркіна та наказує взяти їх під варту. Суд визнає Пулатова невинним”, – оголосив головуючий суддя Гендрік Стейнгаюс.

Він зазначив, що “Бук” був завезений в Україну та доправлений безпосередньо на місце запуску за ініціативи обвинуваченого Дубинського. У свою чергу, обвинувачений Харченко відігравав активну роль, зокрема, у транспортуванні, організації супроводу, а також охороні та захисту установки. Тож Дубинський та Харченко тісно та свідомо взаємодіяли між собою та екіпажем «Бука». Гіркін був найвищою ланкою на оперативному рівні та відповідав за розгортання військових ресурсів так званої “днр”. Доказів активної чи вирішальної участі Пулатова в розгортанні Бука немає.

Отже, суд виправдав росіянина Пулатова, оскільки не може встановити, чи перебував він біля місця трагедії, а також не має доказів щодо внеску Пулатова у виконання завдання із забезпечення доставки, охорони та використання «Бука».

Вирок у справі про МН17 був зачитаний у відсутності всіх чотирьох обвинувачених.

ВИПЛАТИ КОМПЕНСАЦІЙ ТА НОВІ ПІДОЗРЮВАНІ У СПРАВІ МН17

За рішенням суду, засуджені мають виплатити 16 млн євро компенсацій.

“Загалом ідеться про понад 16 мільйонів євро, які мають виплатити Дубинський, Гіркін та Харченко”, – заявив головуючий суддя Гендрік Стейнгаюс.

Росіянин, підполковник ГРУ Олег Пулатов був виправданий і не повинен нічого виплачувати. 

Бажання отримати компенсації висловили 306 рідних жертв трагедії.

Один з адвокатів родичів загиблих рейсу МН17 Петер Лангстраат в коментарі Укрінформу сказав, що рідні подали заяви щодо компенсацій на суми від 40 до 50 тисяч євро. Максимальна сума компенсації становить 50 тисяч євро. Родичів загиблих розділили на три категорії відповідно до ступеня споріднення з жертвами. Про найбільші суми йдеться при втраті чоловіка, дітей чи батьків.

Петер Лангстраат
Петер Лангстраат

“Суд заявив, що зважаючи на рівень завданого горя, наслідки для родичів загиблих, всі наші вимоги повністю задовольняються. Тобто разом це 16 млн євро, від 40 до 50 тисяч на кожного члена сім'ї”, – сказав він. 

Петер Лангстраат пояснив, що наразі виплати візьме на себе держава.

“Нідерланди будуть цю суму виплачувати. Отже, момент, коли вирок буде остаточним (після розгляду поданої апеляції чи без подання апеляції – ред.). Якщо апеляції не буде, то вирок стане остаточним. І тоді протягом 8 місяців з того моменту Нідерланди почнуть виплати 16 млн євро родичам загиблих. І, звичайно, держава має право потім спробувати повернути ці гроші від трьох осіб визнаних винними. Але поки вони переховуються в росії чи деінде, це буде важко. Також якщо їх якимось чином змусять виплачувати, то, звичайно, вони також повинні мати ці гроші. Вони можуть бути у в'язниці, але якщо у них немає грошей, це буде складно. Водночас якщо у них є активи, будинки чи майно, тоді Нідерланди намагатимуться отримати цю компенсацію від Гіркіна, Дубинського та Харченко”, – розповів адвокат. 

За його оцінкою, Нідерланди витратили “близько 60-70 мільйонів євро на цей судовий процес”. 

Петер Лангстраат також повідомив, що розслідування у справі МН17 досі триває, тому можуть з’явитися нові імена причетних до трагедії МН17.

У свою чергу, керівник спільної слідчої групи у справі МН17 Дігна ван Бутцелар заявила, що на початку 2023 року можуть бути оголошені нові підозрювані та результати розслідування.

Дігна ван Бутцелар  (1)
Дігна ван Бутцелар

“Розслідування триває, і це розслідування стосується екіпажу і тих, хто дозволив цій техніці прибути і бути використаною в Україні. Ми маємо визначити, хто був у «Буку» (з якого був збитий літак рейсу МН17 – ред.) і хто дозволив привезти цю установку на схід України. Ми очікуємо, що вже на початку наступного року ми зможемо оголосити результати цього розслідування щодо нових можливих підозрюваних”, – сказала ван Бутцелар в коментарі Укрінформу.

Вона додала, що задоволена рішенням суду.

РЕАКЦІЯ РОДИЧІВ ЗАГИБЛИХ, НІДЕРЛАНДІВ ТА УКРАЇНИ

Родичі загиблих кажуть, що почувши вирок суду відчули полегшення, і сподіваються, що одного дня всі причетні до збиття МН17 та трагічних подій в Україні будуть покарані. 

“Я відчуваю полегшення після цього вироку. Але що мене дійсно здивувало, так це озвучене в суді щодо росії. Суддя сказав ясно і чітко, що росія причетна. Для нас це важливий результат, якого вдалося досягнути. Тепер її роль доведено, як ми і думали. І я сподіваюся, що це матиме вплив на всіх світових лідерів, щоб вони усвідомили, що відбувається в росії, що насправді відбулося на сході України. Тож подбайте про те, щоб путін врешті-решт був притягнутий до відповідальності. Будемо сподіватися”, – сказав в коментарі Укрінформу нідерландець, родич трьох жертв трагедії MH17, член правління фонду “Авіакатастрофа” Антон Котте.

 Антон Котте
Антон Котте

Джейн Малкольм з Австралії зазначила, що хотіла б довічного позбавлення волі для всіх чотирьох фігурантів справи.

“Уже 8 років триває повна дезінформація. рф постійно вигадувала щось. Я просто втратила лік усіх теорій, які вони придумали за ці роки. І вони не просто вбили людей, вони продовжували роками атакувати нас ще своєю дезінформацією. Тож почути чітку відповідь – це полегшення для мене. Очевидно, я б воліла, щоб всі четверо були визнані винними. Але троє – це хороший початок. Я дійсно відчула, що суд ставився до цього серйозно”, – поділилася своїми враженнями з Укрінформом Джейн Малкольм.

Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте зазначив, що було зроблено важливий крок у досягненні справедливості.

“Вироку в справі MH17 чекали давно. Добре, що цієї точки тепер досягнуто. Це ще один крок у пошуках істини та справедливості для жертв та їхніх близьких. Але це також ще один важкий і тривожний день для багатьох сімей та друзів 298 людей, які загинули того жахливого дня, 17 липня 2014 року. І яким би важливим не був цей вердикт, це не кінець. Усі сторони мають право на апеляцію, тому рішення ще не є остаточним. Але сьогодні було зроблено важливий крок, і, сподіваюся, це відчувають і родичі жертв”, – сказав він.

Президент України Володимир Зеленський назвав рішення суду важливим та наголосив, що замовники також мають опинитися на лаві підсудних.

“Важливе рішення суду в Гаазі. Перші вироки винним у збитті MH17. Але необхідно, щоб на лаві підсудних опинилися й замовники, бо відчуття безкарності веде до нових злочинів. Маємо розвіяти цю ілюзію. Покарання за всі російські звірства – і тодішні, і нинішні – буде неминучим”, – підкреслив президент.

Водночас росія вже заявила, що не визнає рішення суду в Нідерландах. А конституція рф встановлює пряму заборону на видачу громадян росії іноземним державам. 

Ірина Драбок, Гаага

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-